Zeeland - landschap Motel .De Walvis', Vrouwenpolder (gem. Veerc) OLMENVELD De inspiratie voor dit stukje deed ik op tijdens de tentoonstelling „Zeeland te boek" die in de openbare bibliotheek te Vlïssingen georganiseerd is tezamen met de eveneens m Vlissingen gevestigde Technische Biblio theek Zeeland. De aanleiding tot die tentoonstelling was de bibliotheekweek van 12—19 oktober '74. Dit was een landelijke week, die ten doel had, nog eens extra de aandacht te vestigen op het openbare bibliotheekwerk. Het was verheugend, dat het in Zeeland mogelijk was, dat ook andere bibliotheken aan deze manifestatie deelnamen. Bovendien kon de Zeeuwse boekenweek, waarbij de boekhandel betrokken is, tegelijkertijd ge organiseerd worden. Voorwaar een unieke gelegenheid om enkele korte opmerkingen te maken over het Zeeuwse boek. Op de tentoonstelling waren vrijwel alle Zeeuwse boeken te vinden. Er waren plaats beschrijvingen, boeken over de ramp als deltawerken, Zeeuwse kostuums, ambachten, historie van Zeeland, de ontwikkeling van Zeeland, de eilanden, Walcheren, Beveland, romans over Zeeland en boeken geschreven door Zeeuwen. Hier bijvoorbeeld een greep uit de boe ken over Zeeuws-Vlaandercn. Als u de titels leest, dan moet het haast zo zijn, dat er geen vierkante centimeter van dat land onbeschreven is. Oost Zeeuws-V'laanderen Toen en Nu; door Johan de Vries. Hij schreef ook de historie van het jongste verleden van Terneuzen. S. Callot d'Escury beschreef de molens van Zeeuws-Vlaanderen. Daar sluit het boek van Van Hoogstraten De molens van Zeeland goed bij aan. Wat denkt u van Hulst in oude ansichten of van het boekje: Wat willen we met Oost Zeeuws-Vlaanderen? Dr. J. Wesseling be schreef de geschiedenis van Axel, terwijl W. H. v. d. Dool, Canisvliet, een grensgeval deed verschijnen. De taal van de vlasser kwam van de hand van dr. A. P. Brouwers. Dit is alleen nog maar een kleine greep uit de kollektie van de openbare bibliotheek te Vlissingen. De Technische bibliotheek verzamelt net zozeer Zeeuwse publicaties. Toch is er genoeg te vinden wat op het tweede deel van de titel boven dit stukje betrekking heeft n.l. het landschap. Wat denkt u van De Poel, Eliminatie of Con servatie? Het Zeeuws Tijdschrift gaf een themanummer „Landschap" uit met arti kelen zoals: Niet Zeeland maar Scheldeland door Wim Wolf of: Landbouw en Landschap door P. H. Franssen. De historische kant werd verzorgd door M. P. de Bruin met gezichten op Zeeland in de 18e eeuw. Kees Cijsouw auteur van Zeeland, land achter dammen, schreef in deze uitgave Zee land route, waarin markante punten ge noemd worden die in een route door Zee land niet mogen ontbreken. De gehele uit gave is verlucht met prachtige landschaps- en vogelfoto's door Wim Riemens en Jan de Kam. Om bij de tijdschriften te blijven: Weg en waterbouw van september 1974 heeft als hoofdthema de poreuze Oosterschelde- dam. Een tweede artikel gaat over de technische uitvoering van de bodembescher ming van het stroomgat door middel van blokkenmatten. Nogmaals willen wij de aandacht vestigen op kaarten. In de eerste plaats de topo grafische kaarten met hun vele gedetail leerde en interessante gegevens. Op een kaart met een schaal van 1 25000 komt elke cm overeen met 250 meter en daar is wat op te zien. De kaarten 1 50.000 sluiten weer mooi aan op de waterstaatskaarten en op de heruitgave van de militaire topo grafische kaart uit 1850 die van geheel Zeeland aanwezig is. De uitgaven van de geologische kaarten zijn op dezelfde schaal zodat men de veranderingen in 125 jaar en de huidige situatie goed kan bestuderen. U kunt een volledig beeld krijgen van de plaats waar u woont met de boeken en kaarten van de bibliotheken. Ing. J. T. H. C. Schepman, Technische Bibliotheek Zeeland, Edisonweg 4, Vlissin gen. Nadere inlichtingen Tel. 01184 - 5555, toestel 3 87. Verhuur van zéér comfortabele en modern ingerichte appar tementen. Voorzien van c.v., warm en koud water, luxe keuken met koelkast en elektr. koken. Gelegen bij Veerse meer en Noordzeestrand. Eigen parkeer plaats. Reduktie in voor- en naseizoen. Ook weekends. Inlichtingen en prospectus: Dhr. J. Verlinde, Elzenoordlaan 3 te Vrouwenpolder (gem. Veere), Telefoon 01189 - 17 89. A.N.W.B. BONDSVAKANTIE-OORD. CAMPING Mooie camping, landelijk gelegen op plm. 3 km van Veerse meer en Noordzeekust. Kampwinkel. Gezellige kantine. Speelplaats voor kinderen. Goede sanitaire voorzieningen, w.o. warme dou ches. Tevens logies met ontbijt. Verkoop caravans en kampeerbe- nodigdneden. GEHELE JAAR GEOPEND. Gapingseweg 5, Serooskerke (gem. Veere), Telefoon 01189-12 85. 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 12