Ét geen Anna Jacobapolder. nog geen Hollare, nog geen Joanna Maria of Suzannapolder. De waterplas is vele malen groter dan nu. Op St. Michelsavond, 28 september 1575, begint de grote slag. Vreselijk zullen de Zeeuwse stromen de Spaanse soldaten par ten spelen. De geschiedsschrijver meldt: oft zy bleeven verzoopen." Op Sint Annaland staan veel mensen die nacht op de dijk in spanning te turen. Bij het maanlicht zien ze soms de silhou etten der geuzenscheepjes. Des te sterker dreunt het geluid van musket- en kanon vuur. Het gratis vuurwerk bij het eeuw feest wordt in bloed gedrenkt. Wat is er voor, wat is er ook na het eeuwfeest veel aan Sint Annalandse historie te bock gesteld. Een Smallegange, een Hol- lestelle, ook een hedentijdse Han Dekker. De ambachtsheerlijkheid van Bourgondië tot De Casembroot. Met bloei en armoe, met het pestjaar 1669, of 1692 toen het groot ste deel van Sint Annaland „in den asschen ofte tot een puynhoop" werd: 56 huizen, een meestoof, de brouwerij en 34 schuren brand den af. Op de Voorstraat bleef alleen het „nonnetjeshuis" over. De watersnood 1906 met een dominee aan de spa om het „ds. de Voogddijkje" aan te leggen, een inundatie 1944 en een ramp 1953. De hoogte- en dieptepunten volgden el kaar op. Welvaart en armoe wisselden, maar het bleef zoals eind 17e eeuw pastoor J. B. Kriiger schrijft: „Het dorp Sint Anna land is één der voortreffelijkste van het eiland Niet alleen rampen, niet alleen heksen en tovenarij, maar ook een dorp dat van aanpakken wist. Met veel zogenaamd kleine zelfstandigen in de landbouw. Met zijn Bruijnzeels (stichter Bruijnzeel-fabrieken) en zijn Van Luijks (natuurkundige), zijn bloei end verenigingsleven en zijn na de ramp 1953 ontstane unieke jachthaven. Zijn mu ziekkorps in de ere-afdeling, zijn voetbal vereniging als tweede klasser, zijn zangkoor in Uitmuntendheid zingend. Het vechten voor het bestaan, de ecuwen door bracht de gemeenschap dichter bijeen. Het heeft nooit de drieduizend inwoners gehaald, al zat het er vaak dichtbij en al zit het er nu niet zover vandaan. Maar het is wel anders dan toen het werd geboren via de stichtingsakte in Brugge, anders dan bij het eeuwfeest, toen Spaanse en Zeeuwse vloot slag leverden, want over de Krabbcnkreek waaieren nu plezierboten in allerlei vorm en grootte uit en terwijl vijf eeuwen geleden Anna van Bourgondië zich zorgen maakte om de bedijking, krabt zich nu een watersportvereniging in het haar hoe hel ooit aan de vele aanvragen om ligplaats kan voldoen. „Daar schiepen zich de Zeeuwen, Uit schor en slik hun land", dichtte Pattist. Sint Annaland treft voorbereiding te her denken, dat het zich vijf eeuwen op schor en slik staande hield. G. Heijboer. Als d'apcn langs Gibraltars kusten En duiven der San Marco-wijk Zo deden eertijds mensen rusten Bij d'oudc molen aan de dijk Sint Annalandse standaardmolen. Reeds malendtijdens Nieuwpoorts'slag Werd voor toeristen van Groot Tholen Een „draaiobject" bij zomerdag. Een beeld toen ook in Sint Annaland nog geen auto's de rust verstoorden. En van waaruit het pleziervaartuig uitwaaiert over de Krabbcnkreek. scheppingsverhaal dan aan een zich al ver ontwikkelde gemeenschap. Niettemin gaf Driekoningen 1475 daartoe de doorslag. De „ontstaansvergunning" staat op perkament, de aanbesteding kan begin nen. maar het wordt 4 maart 1476 eer de eerste spade in het slik zuigt: Malland, Hannevosdijk, den Haemel ende 's Graeven- kreecke worden door inpoldering omgezet in kostbaar bouwland. Talloze platbomers en andere scheepjes voeren zand, hout en klinkers uit Holland, Vlaanderen en Zeeland aan. Op de Molen dijk, nog zonder molen, ontstaat de eerste zeewering van het nieuwe dorp in wording, spoedig gevolgd door de eerste huisjes. In de loop van een volgend decennium krijgt het dorp gestalte met als bebouwing en vorm de typisch Iaat 15c eeuwse stijl. Tien jaar na de stichtingsakte wordt de eerste mis opgedragen aan Anna van Bour gondië in de door haar geschonken en zo juist ingewijde parochiekerk aan het eind van de I.angestraat. omgeven door een gracht. Anna wenste dat de nieuwe gemeente haar naam zou dragen, maar tegelijk werd vernoemd naar een in de r.k.-kerk vereerd heilige. In de nieuwe parochiekerk bidden arn- bachtsvrouwc, genodigden en dorpelingen, waar tien jaar eerder het getij nog vrij spel had. om zegen en voorspoed, om een goede toekomst voor hun aller ambachts heerlijkheid. Eerste eeuwfeest spectaculair. Een eeuw later krijgt het honderd-jarig Sint Annaland ongevraagd en gratis vuur werk. Als in die tijd Middelburg en Arne- muiden vast in handen van de Prins zijn. moet de Spaanse landvoogd Don Louis de Requesens wel zorgen, dat hij in Zeeland nog een goede haven houdt om de uit Spanje komende schepen te doen meren en van daaruit de verbindingen met Holland te storen. Het wordt een unieke onderne ming, want in 't klein komen de Span jaarden voor dezelfde problemen te staan als 369 jaar later de geallieerde legers voor de landing in Normandië. Drieduizend knechten, vierhonderd ruiters en tweehonderd delvers komen het Thoolse land binnen en worden voor het grootste deel naar Sint Annaland gevoerd. De dorps bewoners kijken somber door de ruitjes van trap- en tuitgevels naar de luidruchtige Spaanse vendels. De andere morgen reeds zijn er de eerste gevechten op de Krabbenkreek met de Zeeuwse vloot, want Zeeuws admiraal Louis Boisot heeft niet stilgezeten. Er is nog 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 31