MARJA DE LANGE inspiratie tussen vier muren door Joanne van der Stel Marja de Lange, schilderes, lerares en huisvrouw woont aan de Touwbaan. Een vriendelijk huis dat ligt in een groenstrook vlakbij de oude wallen, gracht en poortge bouwen van Zierikzee. In het interieur is rekening gehouden met de kinderen Lucia, Rinke, Ernst Peter en Ruth die in leeftijd variëren van veertien tot acht jaar. Het atelier op de eerste ver dieping heeft Marja net afgestaan aan de baby die eind oktober wordt verwacht. Zodoende rust er nu een claim op de aan de huiskamer grenzende serre waar een bijna levensgroot portret van oudste dochter Lucia op de ezel staat. Marja, donkere ogen in een expressief gezicht, put het gegeven voor haar schil derijen meestal uit haar onmiddellijke om geving. Kinderen vormen voor haar een belangrijke bron van inspiratie. Bewust pro beert ze open te staan voor alle oorspron kelijke ideeën en fantasietjes die al te vaak zonder sukses volwassenen worden toege speeld. Een groot deel van haar werk is daarvan de weerslag. Ze signaleert, herkent, kombineert en schildert. „Een geweldige uitlaatklep, ik kan niet zonder. Als kind moest en zou ik al teke nen. We woonden in Krabbendijke. In de oorlog was er praktisch geen materiaal te krijgen. Ik maakte verf van een stuk dak pan, fijnwrijven en dan water erbij knoeien. Voor m'n straatschilderijen gebruikte ik een uit de keukenmat gepikt stukje uitgeplozen kokosvezel als kwastje. Op school zat ik altijd te tekenen." Miniatuurtje Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee Kokoskwasten en dakpanverf hebben in tussen al lang plaats moeten maken voor marter- of varkenshaar en olieverf. Maar ondanks alle kreatieve aktiviteiten in de loop van de jaren heeft ze nog steeds het gevoel aan het begin te staan, probeert op alle mogelijke manieren haar techniek nog te verbeteren en volgt geïnteresseerd de ver richtingen van kollega's. Dat laatste ook in verband met de exposities die ze regel matig verzorgt voor 't Lange Uus op het Havenpark te Zierikzee waar werk van he dendaagse kunstenaars wordt gekombineerd met moderne interieurverzorging. Daarnaast geeft ze sinds vorig jaar sep tember twee morgens in de week teken en schilderles aan meisjes van de huishoud school. „Er is altijd wel een verhaal of aktueel gegeven waarmee je een klas kunt boeien. Ik ga vaak in op reakties. Lukt het niet dan stap je over op een ander onderwerp. Er komen wel leerlingen op eigen initiatief thuisgemaakt werk laten zien en af en toe gaan ze tijdens een bezoekje zelfs hier aan de slag, dat is geweldig." In ieder geval een bewijs dat de aanpak van de „tekenjuf" goed aanslaat. Misschien is Marja's volstrekt pretentie loze inslag daar ook debet aan. „Ik had vroeger zelf een heilig ontzag voor kunst en tegen kunstenaars zag ik als kind helemaal op. We hebben een paar jaar in Zceuws-Vlaanderen gewoond en daar ben ik les gaan nemen aan de kunstaka- demie in St. Niklaas, België. Schilderles van een echte madam, heel streng en schools, gipsen torso's tekenen en dergelijke. Toch veel van geleerd en het is daar in ieder geval tot me doorgedrongen dat kun stenaars echt ook gewone mensen zijn." Hoewel ze al zo lang serieus bezig is en bovendien een heleboel materiaal- en technische kennis heeft weten te vergaren laat ze het niet na zichzelf zo nu en dan op de korrel te nemen. Vroeger durfde ik nauwelijks met m'n werk voor de dag te komen." Ondanks de ondervonden waardering, tij dens de laatste expositie kon ze praktisch alles verkopen, zit er nog steeds een brokje oude huiver. Al houden die positieve reak ties wel een stimulans in waar ze blij mee is. Marja schildert haar dochter Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 5