ZEEUWSE KLEDERDRACHT Van schor en kreek tot jachthaven Vijf eeuwen geleden schonk graaf Karei aan nicht Anna SINT ANNALAND Bovenstaande foto toont de oud-Schouwse klederdracht en werd door Johan Berrevoets uit Zierikzce gefotografeerd. Deze foto heeft ten doel onze lezers te informeren over de cover-foto's voor 1975. Elk in 1975 verschijnend nummer n.l. zal op de voorpagina getooid zijn met een kleurenfoto van de Zeeuwse klederdracht, zoals die in de diverse streken van Zeeland (wordt) werd gedragen. Onze medewerkster Joanne van der Stel zal bij elke kleurenfoto een beschrij ving van de dracht geven, verlucht met een aantal tekeningen van bepaalde onderdelen en/of sieraden. Wij twijfelen er niet aan of deze serie foto's en artikelen zal bij onze lezers en lezeressen in binnen- en buitenland wel in de smaak vallen. Driekoningenavond 1475. Hertog Karei de Stoute is in een uitstekende stemming. Fonkelend zijn de wijnkelken doorgegeven. Aan een zwaar eiken, gotisch tafeltje heeft zijn hofsecretaris de ganzeveer gescherpt. Dan krast de pen over het perkament, terwijl de dikke waskaars spaarzaam licht en veel schaduw samenstrengelt. Hertog Karei, losjes leunend tegen een van de pilaren, dicteert: „Brieve van Oc- troye. gegeven tot Brugge, Anno 1475. Ja nuary 6." Sierlijk komen de woorden op papier: „Karei, Hertog van Bourgondiën. Grave van Holland en Zeeland, is van wegen syn beminde Nichte, de Vrouwe van Ravenstein, daer toe gemagtigt van haeren Man, den Heer van RavensteinDe stichtingsakte van het toekomstig Sint Anna- land krijgt zijn beslag. Vijf eeuwen later houdt in een zich re creatief steeds verder ontwikkelend dorp de watersportvereniging „Sint Annaland" haar tiende jaarvergadering en zal voorzitter Karei Boissevain goedkeuring vragen op de begroting 1975, die in ontvang en uitgaaf op 129.000.— is geraamd met zo'n 75 mille aan inkomsten door liggelden. Sint Annaland treft voorbereiding haar vijf eeuwse bestaan te herdenken. Sinds de akte op 6 januari 1475 werd geschreven, kan Sint Annaland vijf eeuwen historie te bock stellen. Het heeft inmid dels een Anna van Bourgondië- en een Dou- blethstraat gekregen. Twee namen die plaat selijk eeuwenoude herinneringen oproepen aan stichting en bestuursvorm. 1669op de Voorstraat bleef alleen het „nonnetjeshuis" over Zover was het die 6e januari 1475 nog niet. Borrelende zilte kreekjes, grillige ver veningssporen, de ruisende vloedstroom van het Zeeuwse water, een grijsgroene over dekking van zoutwaterplantjes en het schril gekrijs van overzwevende meeuwen: hier moet de jongste woonkern van het eiland nog geboren worden, want zoals het er nog bijligt herinnert het meer aan het 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 30