Zeeland - Ganzenland Knokke stimuleert ook het verbreiden van de beeldende kunst. Op het gazon voor het Casino staat een voorbeeld. Trouwe lezers van dit blad zullen zich ongetwijfeld herinneren dat ik geruime tijd geleden (jaargang 5, no. 26) ook al eens iets over ganzen heb verteld en wel met betrekking tot de Poel ten zuiden van Goes. Ganzen nemen 's winters in Zeeland een dusdanig belangrijke plaats in dat ik er in dit nummer graag nog wat meer over vertellen wil. Ganzen, ongeacht met welke soort we te maken hebben, worden hier in Zeeland over het algemeen „Vriesganzen" genoemd, hoe men aan deze benaming komt is niet zo moeilijk na te gaan: trekkende ganzen vliegen altijd in V-formatie. Zwanen en sommige eenden-soorten trouwens ook. Eeuwen lang zegt men al dat deze V, vriezen betekent, met andere woorden, er is vorst op komst. Dit is slechts ten dele waar. Eind augustus begin september is er al ganzetrek, deze vindt vaak op grote hoogte plaats en wordt daardoor niet of nauwelijks opgemerkt. Op dit tijdstip zou ik nog niet graag aan vorst willen denken. Deze vroege trek betreft uitsluitend de Grauwe Gans die naar zuidelijker gelegen pleisterplaatsen gaat; vóór de afsluiting van het Haringvliet verbleven grote aan tallen van deze grootste soort onder „onze" galadiner bij kaarslicht op een zaterdag avond in het Casino. Attractie tijdens dit diner met muziek is onder meer een mode show, gepresenteerd door befaamde mode huizen. Iedere weekendgast krijgt verder een speciaal bonboekje mee, waarmee vrije toegang, plus eventueel een gratis drink in ledenclubs wordt verkregen. Deze arrangementen van het Casino worden in nauwe samenwerking met het stadsbestuur opgesteld. „Het mes snijdt ook hier weer aan twee kanten", onder streept pr-man Didier Welvaert. „Hieruit blijkt weer dat het Casino en de stad Knokke-Heist elkaar nodig hebben, elkaar aanvullen, in het creëren van toeristische attracties." Een welkome aanvulling op de infra structuur van Knokke-Heist is volgens bur gemeester Emiel de Sutter het in aanbouw zijnde Thalasso-therapie-instituut, dat me dio dit jaar wordt geopend. Dit instituut is in hotel „La Réserve", gelegen tegenover het Casino, ondergebracht. „Driehonderd mensen kunnen er over een periode van tien tot achttien dagen worden verzorgd. Jaar in jaar uit zal dat zo kunnen doorgaan. Voor onze stad betekent dit in stituut een verrijking. Er worden daar geen zieken verpleegd maar er wordt als het ware preventieve geneeskunde bedreven. Stress-mensen die eens lekker willen relaxen en een hart-infarct willen voorkomen, kun nen er gezondheid opdoen. Voor onze badplaats zal deze instelling stellig het jaar rond een opleving voor onze badstad betekenen." Een mooiere toekomst kan burgemeester Emiel de Sutter zich niet voorstellen. OONA MAARTENSE. ganzen in het Hollandsdiep-Haringvlietge- bied, nu is dit door het wegvallen van een belangrijk deel van het getij niet meer het geval omdat de vogels, die voornamelijk van biezenwortels leven, deze niet meer kunnen bemachtigen. Het gebied heeft daar door z'n waarde voor de Grauwe Ganzen voor een aanzienlijk deel verloren, waar door de dieren het minder als tussenstation gebruiken en doorvliegen naar het zuiden. Ook het binnenkomen van de Brandgans en de Rotgans betekent niet direct dat de winter voor de deur staat, omdat hun aankomst in oktober en november plaats heeft. Wanneer echter de Kolganzen en Riet ganzen met duizenden arriveren, is het heel wel mogelijk dat dit vorst betekent. Deze vogels overwinteren namelijk over het algemeen direct zuidelijk van de vorst- grens, met dien verstande dat er meestal niet zuidelijker wordt gegaan dan zuidwest Nederland en het noorden van België. Als nu de vorst in noord Nederland z'n intrede doet dan komen de vogels in grote getale naar het Deltagebied. Blijven sneeuw en ijs echter in het noorden weg, dan zijn de aantallen hier onmiddellijk veel kleiner en is de periode dat ze in het zuid westen verblijven korter. Maar ook in dit ongunstige geval zijn in de Delta gedu rende de maanden januari en februari toch nog duizenden ganzen te observeren. Het is opmerkelijk dat zoveel mensen nog nooit ganzen hebben gezien. Ondanks de grootte van de vogels en het voorkomen in troepen van soms enige duizenden exem plaren, worden ze vaak over het hoofd gezien, vooral wanneer ze op de grond vertoeven. Een oorzaak hiervan is de om standigheid dat men geen ganzen verwacht in bijvoorbeeld een polder waar men door heen rijdt en daarom niet goed uitkijkt. Daarbij wordt er vaak veel te snel gereden. Wanneer u werkelijk ganzen wilt zien, neemt u dan de volgende wenken in acht. In de eerste twee maanden van het jaar kunt u overal in Zeeland ganzen verwach ten ongeacht met welke vorm van grond gebruik u te maken hebt, dus zowel bouw land als grasland en buitendijkse gebieden komen in aanmerking om bekeken te wor den. Zorgt dat uw autoramen schoon zijn en rijdt niet te snel: 30 a 40 km/uur is hard genoeg. Als u een groep ganzen ontdekt hebt, laat dan de ramen dicht en stapt niet uit. In de meeste gevallen zullen de vogels u dan uw gang laten gaan. Autoramen spiegelen namelijk van buitenaf gezien, daarom kunt u kijken zon der gezien te worden. Grofweg kunt u de soort gans waarmee u geconfronteerd wordt mede bepalen aan de aard van het terrein waarop hij zich bevindt. Ik moet er echter onmiddellijk bij vertellen dat uitzonderingen op deze regel met een zeer grote regelmaat voor komen, vaak zitten er tussen een grote groep ganzen van één soort kleine aantallen van (een) andere soort(en). De meest in grote aantallen, tot 10.000 exemplaren, voorkomende gans is de Kol- gans. Hij is tevens het gemakkelijkst te herkennen. Volwassen vogels hebben zwarte dwarsbanden op de buik en een witte „kol" rond de snavelwortel op de kop. De Kol- gans is een echte „grasgans" en wordt over het algemeen in graslanden aange troffen, vooral de Putting in Zeeuws-Vlaan- deren, de Poel, de Kapelse- en Yerseke Moer op Zuid-Beveland en het „Platte" van Walcheren hebben grote bekendheid als pleisterplaats voor deze ganzensoort. Zij het in relatief kleinere aantallen komt de Kolgans ook elders in Zeeland eveneens op grasland voor. De Rietgans is op de Kolgans na de algemeenste, hij houdt zich echter bij voor keur op het bouwland op, en wordt vaker over het hoofd gezien omdat deze leigrijze vogel nauwelijks opvalt wanneer hij op een geploegde akker vertoeft. Vooral als er geen zon schijnt en het wat heiig is. Deze vogel is, zoals gezegd, geheel leigrijs, alleen de kop is veel donkerder en steekt scherp af bij de licht isabelkleurige borst. De poten en snavel zijn bij de hier voor komende ondersoort oranje. Gezien het grote bouwlandareaal in onze provincie komt de Rietgans nagenoeg overal in Zee land in kleinere of grotere groepen voor. De Kleine Rietgans komt het meest over winteren op Schouwen, maar wordt elders ook, zij het in mindere mate gezien. Hij is wat kleiner dan de Rietgans, de donkere tekening van de kop loopt op de hals verder door en de poten zijn rose, ook deze soort komt het meest op bouwland om te fourageren. Eveneens op Schouwen en meestal ook op Noord-Beveland kunnen we de Brand gans aantreffen. Het is een qua kleur vrij opvallende vogel, het grijs is veel lichter dan van de hiervoor genoemde ganzen- 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 10