gebeurde. Goes had daarbij uitsluitend de bevordering van het marktbezoek op het oog, immers, een dam door het Zwake bood weer meer agrariërs de mogelijkheid om in Goes zaken te komen doen. Ondanks de kortere verbinding naar het Schenge schijnt de toestand waarin de Goese haven verkeerde nog ver van ideaal te zijn geweest. Dat is ook wel verklaar baar, het was tenslotte nog slechts een primitieve tijhaven die met moeite op diepte kon worden gehouden. Bovendien werden de gebruikte scheepstypen groter en nam hun diepgang toe. Ook verondieping van het Schenge baarde ernstige zorgen. Men kan zich dus voor stellen dat het stadsbestuur al het moge lijke in het werk stelde om de toegang naar en het gebruik van de haven veilig te stellen. In 1586 werden aan de beide uiteinden van de haventoegang schansen gebouwd, in samenhang met andere verdedigingswer ken van de stad. Voor het gebruik van de haven hadden deze werken overigens geen betekenis. Zolang de tachtigjarige oorlog duurde, moesten de Goese bestuurders lijdzaam toezien dat haven en haventoegang lang zaam maar zeker dichtslibden. Nauwelijks was dan ook de vrede van Munster een feit, of het gemeentebestuur vroeg de Staten Zodoende ontstond dus een nieuwe scheepvaartweg, maar dan in noordelijke richting. Dal was trouwens ook dringend nodig, omdat voor Goes de scheepvaart toen al een zeer belangrijke bedrijfstak was. Vooral in de 15e eeuw had Goes een druk scheepvaartverkeer op Engeland. Door de voortdurende bedijkingen die het landbouwareaal aanzienlijk deed toe nemen, kreeg Goes bovendien steeds meer betekenis als centrum van agrarische han del. Toen in 1442 de scheepvaartweg werd verlegd naar het Schenge. heeft het ge meentebestuur zelfs bevorderd dat Filips van Bourgondië aan de dijkgraaf van de Watering bewesten Yerseke toestemming gaf het Zwake definitief van het buitenwater af te sluiten, hetgeen in 1445 dan ook Plattegrond van de nieuwe haven (Overgenomen uit De Tegenwoordige Staat van Zeeland) Cci'hj'L' op (ie Haven. eit "WelkerCHikjis te G-OTQfi. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 14