Het derde programma van de BBC Het hierbij afgebeeld Schouws kostuum droeg van oorsprong, evenals elders in Zee land. een kleurig karakter. Onder religieuze invloeden werd deze traditie verbroken en voerde in de loop der tijd het zwart de boventoon. Eind vorige eeuw werden nog lichtgekleurde japonnen gedragen. Mevrouw H. M. Pannekoek, die in het in haar bezit zijnde volledige Schouwse kostuum voor onze foto's poseerde, deelde ons mee, dat deze japonnen vaak groen en lila-paars van kleur moeten zijn ge weest. Zij was het ook. die ons vertelde dat bij de zeer konservatieve groeperingen het dragen van kleur, burgerhoed en sie raden (mutsebellen) reeds als te werelds werd beschouwd. Op de muts werd door gaans bij uitgaan en kerkgang een burger- capothoedje gedragen waaraan de schelp- hoed moet zijn voorafgegaan. Het tegenwoordig Schouws kostuum heeft sinds het begin van deze eeuw weinig veranderingen ondergaan. De lange japon nen en rok met hooggesloten jakkombina- ties zijn zwart. De mutsen die omstreeks de helft van de vorige eeuw in omvang toenamen, doordat rond de geborduurde bol een strook tule werd aangezet en daar na pas de eigenlijke strook kant, nam nog in omvang toe. Aan de hand van breedte en rijkdom van deze kantstrook kon men tevens de mate van welstand van de draag ster vaststellen. Het oorijzer, op Schouwen vaak de beugel genoemd, heeft zijn funktie behouden en eindigt in twee naar boven toe spits toelopende krullen. Door de stand van de muts komen de krullen met bellen in mindere mate tot hun recht dan bij de dracht van Tholen en Noord-Beveland. Toen we inpakten om naar Zeeland te gaan verhuizen zei mijn vrouw: zullen we hem maar weggooien, die oude radio met die houten kast? Nee, zei ik, hij speelt nog goed en we vinden er wel een plaatsje voor. Een (drukke) maand later zat het ding op ooghoogte vastgeschroefd tegen de bin nenmuur van onze woonkeuken, een rij gaten onderin en bovenin geboord, zodat het de transformator- en buizenwarmte kwijt kon We ontbijten en lunchen in die keuken: het spaart veel geloop, en bij het eten en werken daar kan wat muziek geen kwaad. We houden van klassieke mu ziek, al verschillen we daarover van me ning: voor mijn vrouw houdt die rond 1900 op interessant te zijn; voor mij begint de échte muziek pas bij 1900, al vind ik het meest recente niet bepaald geweldig. Op een morgen vond ik BBC 3, op 464 meter golflengte: dat is op 300.00 464 647 kiloHertz. Kwam prachtig door; we zitten hier op Walcheren niet ver van En geland vandaan, nietwaar? Soms even een nerveus machinezendertje erdoorheen op de achtergrond, maar verder: subliem! In de winter is het er een uur vroeger dan bij ons, in de zomer lopen we gelijk. Aan de Schouwse krullen horen gouden, meest klaverbladvormige, bellen waaraan weer parelhangers vaak van zilver met diamant. Door minder draagkrachtigen werden hier vroeger ook wel koperen krul len gedragen. In de rouw werd de kanten muts vervan gen door hetzelfde model van battist. Even als elders in Zeeland werden hierbij zwart- gitten rouwklokken gedragen. Het haar, dat in het midden gescheiden, zich in twee boogjes langs het voorhoofd hoort te wel ven, wordt wel de „spuuglok" genoemd. De oorsprong van deze benaming geeft weinig aanleiding tot misverstand. Op een doodenkele mutsdraagster na is de Schouwse dracht volledig verdwenen. De trekmutsen, met daarop het parmantige „kipje", behoren op Schouwen voorgoed tot het verleden. Alleen tijdens de kleder drachtshows in de zomermaanden wordt de dracht tijdelijk in ere hersteld. Niet meer dan het levendig houden van een herinnering of voor jeugdiger generaties de konfrontatie met een tijd die onherroe pelijk voorbij is. Naast museumstukken en oude foto's resteren ons slechts de „super colour" kle- derdrachtkaarten met „Groeten van Schou- wen-Duiveland." Joanne van der Stel. Geraadpleegde literatuur: Klederdrachten, door prof. dr. F. W. S. van Thienen en J. Duyvetter, uit de serie De schoonheid van ons land, deel XVIII. Kostuum en sie raad, van J. de Bree. Nederlandse kleder drachten, Elsa M. Valeton. Nieuws van op verschillende uren van de dag wordt niet voorafgegaan of gevolgd door gekrijs en geblèr van reclame (het lijkt alsof in de radioreclame hier iets van de haast en de hurry van Randstad over komt naar ons rustige, kalme dorp). Er zijn boeiende verzoekprogramma's; er is een serie „jazz uit de dertiger jaren"; er zijn muziekstudies. Piano- en vioolrecitals wisselen af met orkeststukken. Romantische muziek wordt gevolgd door Schönberg, Hin- demith en Strawinsky: er is voor „elck wat wils". Er is meestal een „componist van de week." Er zijn beschouwingen over toneel, lite ratuur en wetenschap: prima gelegenheid om gewend te raken aan goed Engels. Waar we niets van snappen zijn de uren lange verslagen van cricketwedstrijden. In de zomer komen de Australische teams naar het Verenigd Koninkrijk; nu zijn de Engelsen daar en de „runs" en de „innings" niet van de lucht. En aan de financiële index van de Londense effectenbeurs heb ben we ook geen boodschap. Maar het weerbericht voor zuidoost Engeland blijkt verrassend goed te kloppen. Wat ze daar krijgen komt ons enige uren later verrassen. Enige malen per weck horen we het „mid-day prom", een promenadeconcert tijdens lunchtijd, nu van rond 13 tot 15 uur; in de zomer begint het om 12 uur, met onderbreking voor vijf minuten nieuws (waarbij haast altijd narigheid over bom aanslagen). Symfonie-orkesten uit Wales, Schotland en Noord-Ierland brengen su blieme muziek, meestal twee korte en cén lang stuk: veel Beethoven, Mozart, Tschai- kowsky. Dvorak, Mendelssohn: ook wel eens Sibelius, Ravel, Vaughan Williams. We noe men er maar wat. Geloof ons, het is een aparte ervaring, in de keuken, 'n sombere middag anderhalf uur lang Elly Ameling liederen van Schu mann, Mahler en Hugo Wolf te horen zingen, waarbij ze die zelf aankondigt in perfect Engels, en een prima applaus krijgt. Of de hele „Winterreise" cyclus van Schu bert te horen zingen door Dietrich Fischcr- Dieskau: op een trieste januarimorgen met natte sneeuw als entourage. Of, in de keuken, de post van half elf openmaken bij een verrukkelijk octet, dat in F. van Schubert. De ene avond de muziek bij „Romeo en Julia", ballet van Prokofief; een paar dagen later laten we ons kleinkind luisteren naar de karakters uit „Peter en de wolf", ook van hem (glunderend ge zichtje: dat is de wolf, het vogeltje, de poes, grootvader, het klopt precies). We hoorden gedichten van Walt Whitman, weinig bekend hier. Wc weten al veel meer van James Joyce, wiens „Ulysscs" bij stukjes en beetjes wordt genoten. Met Kerstmis is er veel Bach, Teiemann, Handel. Een symfonie van Haydn: ze duurt nog geen kwartier, maar je knapt er écht van op. Sorry, we kunnen het niet helpen dat we gek zijn op klassieke muziek. Wat u hierboven las is niet om op te scheppen over onze achtergrond. De achtergrond ja, dat is de keuken en als de wasmachine draait of de snelkookpan blaast stoom af, als de koffiezetmachine pruttelt, nou dan gaat er heus wel eens wat verloren! We blijven er niet voor thuis, het gewone leven gaat zijn gang. Maar dikwijls „valt" het bijzonder goed; de ontvangst hier in Zeeland is perfect en we kunnen het u aanraden: leg het oor eens te luisteren bij „BBC third programme". U zult er misschien geen spijt van krijgen. Gratis Engelse les! En heerlijke muziek! De programma's staan in de omroep bladen! P,S. 1. Het is écht niet allemaal Bach, Brahms, Beethoven en Bartók wat de BBC-3 klok slaat. Gisteren genoten van pianostuk getiteld „Hydraulic Structures", eerste uit voering door componist Niels Vigor Vensson, op piano en een grote blikken plaat die hij met een vrije hand bespeelt. Geïnspireerd op de raadselachtige geluiden die men (soms) hoort bij duiken in zee: luchtbellen, vissenklanken, wentelende scheepsschroef, rollende stenen in de branding, piepen, dreunen: we kennen die! Onvergetelijk, modern pianostuk! P.S. 2. De hele morgen van zeven uur af commentaar, lijkt van verweg te komen, met namen, cijfers, applausjes, vreemde termen aan één stuk. Geen muziek tot half twaalf; dan zegt de omroepster ons te gaan troosten met wat goede klassieke muziek, na de „disaster" van een uur geleden. Lieve help, wat is er nu gebeurd, een ramp nog wel! Wel, het is nu zomer in Australië, de Britse cricketploeg is er op tournee en heeft er zojuist verloren van de Australiërs. Voor cricket wijkt alles, ook bij BBC-3! S. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 6