DE ZUILEN VAN ZIERIKZEE Monumentale zuilen van de „Nieuwe" kerk (1848). Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Badgasten uit de westhoek van Schouwen, watertoeristen met hun meer of minder indrukwekkende jachten en dagjesmensen uit tal van Nederlandse steden bevolken tijdens de zomermaanden de binnenstad van Zierikzee. Tegen het monumentale decor van fraaie woonhuisgevels en grote eeuwen oude gebouwen speelt zich dan een zeer intensief toeristisch leven af. Dat kan va riëren van winkelen tot museumbezoek, van slenteren langs Oude en Nieuwe Haven tot het ontspannen zitten op een der aan trekkelijke terrassen Eigenlijk moet een bezoek aan Zierikzee niet al te planmatig worden opgezet. Het loont zeker de moeite om zelf eens op verkenning uit te gaan en het dan van weer en wind of andere omstandigheden te laten afhangen op welke wijze het dag programma zal worden afgewerkt. Er zijn verrassingen genoeg. Wie zijn ogen goed de kost geeft zal ontdekken, dat er hier en daar in het stadsbeeld nogal wat zuilen of pilaren staan opgesteld, die voor een geheel eigen accent zorgen. Zij geven iets zeer karakteristieks aan het bouwwerk, waarin of waarvoor zij werden opgesteld. Zuilen van de Vierschaar. Wie sierlijke, slanke midden-16de eeuwse zuilen wil zien, dient een bezoek te brengen aan het wat achteraf gelegen stadhuis in de Meelstraat. Dit nogal gecompliceerde gebouw ontstond in verschillende perioden, zich uitstrekkende van de veertiende tot en met de achttiende eeuw. Restauraties vonden plaats in de negentiende en de twintigste eeuw. De meest omvangrijke her stelwerkzaamheden begonnen in 1955 en werden eerst onlangs voltooid. Het raad- 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 16