Zuilengalerij van de Beurs (1651). Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. De oude Vismarkt met pittoreske zuiltjes (1804). Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. huiscomplex prijkt dan nu ook weer in zijn aloude luister. Naast de indrukwekkende Schutterszaal (1554), trouwzaal en raadzaal (beide uit de tweede helft van de 18de eeuw), behoort de oude Vierschaar (1550) tot de meest bezienswaardige ruimten. Tijdens de zorg vuldige restauratie werden de oorspronke lijk vrijstaande, maar in later tijd tussen muren ingemetselde zuilen, weer een voor een „vrijgelegd". Zonder de ruimtewerking te schaden, vormen de vijf zuilen van zand steen een aangename onderbreking van deze grote zaal, die met haar zware balken- zoldering misschien nog wel het best de sfeer uit de bouwperiode van dit stadhuis gedeelte heeft bewaard. Beursgalerij. Fraai gelegen aan het Havenplein, trekt aldaar onmiddellijk de middeleeuwse gast- huiskerk (tweede helft veertiende eeuw) de aandacht en dan in het bijzonder de zuilen galerij, die de Beurs (1651) schraagt. De Zierikzeese prominenten, die in de gouden eeuw „hun" kerk wilden vergroten, wisten door een originele oplossing twee vliegen in één klap te slaan. Zij lieten naast de Gasthuiskerk een Beurs optrekken, die tevens als „onderbouw" diende voor een galerij in de kerk. Vismarkt-galerij. Bijzonder karakteristiek is de kleine ga lerij van hardstenen zuilen, die onderdeel is van de voormalige Vismarkt in de Sint Domusstraat. Het door een hek afgesloten pleintje met aan de ene kant een rijtje woningen, vormt het restant van het vroegere St. Jacobshofje, dat in 1804 tot Vismarkt werd verbouwd en toen een toevoeging kreeg van de eerder genoemde hardstenen pilaren. Zuilenportiek van de „Nieuwe" kerk. Er is geen twijfel mogelijk: de meest indrukwekkende zuilen van Zierikzee dragen de portiek van de zgn. Nieuwe kerk. Dit speciaal voor de protestantse eredienst op getrokken bedehuis kon in 1848 eindelijk in gebruik worden genomen. Talloze strubbe lingen hadden de bouw vertraagd. Vele jaren waren verstreken sinds de rampnacht van 6 op 7 oktober 1832, toen de Sint Lievens Monsterkerk door brand zwaar werd beschadigd. Pogingen om de ruïne te restaureren, werden niet onder nomen, maar men zette onmiddellijk vaart achter nieuwbouwplannen. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 17