Vijf zuilen in het gelid. De Vierschaar van het stadhuis (1550). Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Het zou te ver voeren om de eindeloze reeks ontwerpen de tekeningen berusten in het gemeentearchief van Zierikzee hier de revue te laten passeren, maar het is opmerkelijk, dat steeds een aantal zuilen een integrerend onderdeel van de schetsen uitmaakte. De drie tekeningen, waarnaar uiteindelijk de kerk is voltooid, dragen de handtekening van J. Bourdrez, bekend als bouwmeester van de neoclassicistische r.k. kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg, gebouwd in 18441846 en verwoest in 1940. Hoewel de Nieuwe kerk te Zierikzee een vrij eenvoudige zaalkerk kan worden ge noemd, is het gebouw indrukwekkend door zijn grootte: de oppervlakte bedraagt maar liefst 1225 vierkante meter! De hoge portieken aan voor- en achter zijde worden geschraagd door machtige dorische zuilen en bekroond door een in drukwekkend driehoekig fronton. De Zierikzeese zaalkerk, na tal van gewijzigde schetsen ontstaan uit een eerste ontwerp door Pieter Huijsers (1781—1848) te Breda vormt een unieke verschijning in de neoclassicistische architectuur. Daar valt niet aan te tornen, ook al lijkt dit historisch monument misschien meer op een Griekse tempel dan op een hervormde kerk. xxxx Met de nodige speurzin kan vreemdeling of stadgenoot in Zierikzee nog wel meer pilaren ontdekken. Een aardig voorbeeld vormt de galerij van een textielzaak in de St. Domusstraat, terwijl op een steenworp afstand aan een winkel van Oosterse kunst eveneens een tweetal zuiltjes in de gevel werden opgenomen. Maar Zierikzee telt nog honderden mo numenten van geschiedenis en kunst zonder zuilen. En ook deze zijn alleszins de moeite van het opzoeken en bekijken waard. Een ontmoeting met Zierikzee behoeft trouwens echt niet alleen het historisch stadsschoon tot doel te hebben. De ligging van de stad met Oude en Nieuwe Haven is buitengewoon schilderachtig. Via het in het laatst van de zestiende eeuw gegraven Havenkanaal komt het water uit de Oosterschelde als vanouds tot de kaden van de binnenstad. Eb en vloed sym boliseren dan als het ware de op- en neer gang van Zierikzee in de loop van vele eeuwen W. H. KEIKES. 19 De Beurs bij avond. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 19