WENSEN EN WENKEN Waarde lezers. Zoals gebruikelijk voor ons Hiswa-nummer kom ik wederom dit jaar met wensen en wenken voor het gebruik van onze recreatie terreinen en wateren. Om te beginnen het aanzien van het ge bied. Op alle recreatieterreinen, bij aanleg steigers en op de parkeerterreinen staan vuilnisemmers opgesteld. Ja, u raadt het, ge bruik deze en gooi uw afval en vuil niet overal neer, want vooral het plastic, dat niet verrot, maakt een enorme rotzooi van het terrein. Of in het water kan het in een schroef komen en schade veroorzaken. Wanneer u gaat varen met uw boot, zorg dat alles in orde is, uw motor, uw pompje, uw reddingsmiddelen, uw verlichting, uw kaarten, enz., enz. Stel u op de hoogte van het weerbericht en zet uw zeilplan zodanig uit, dat bij een verwachte verslechtering van het weer, u snel een oppertje kunt vinden. Vergeet niet, dat bij een doorzetten van de wind, het behoorlijk kan spoken op de grotere wateren, zoals bijv. de Oosterschelde. Zorg dat uw schip er „kant" uit ziet, trossen netjes opgeschoten en geen eindjes of kurke- zakken buitenboord. Respecteer de „privacy" van anderen. Kijk niet bij hen in, maak geen overbodig lawaai, vooral 's avonds wanneer het rusten geblazen is. In het afgelopen jaar is het mij opgevallen, dat bezitters van schepen afmeerden aan de openbare steigers en daar voor vele dagen bleven liggen en met hun jolletje naar de dichtstbijzijnde havens gingen om te provian deren. Dit mag dan wel lekker goedkoop zijn, maar het is niet de bedoeling van deze openbare steigers. Blijf dus niet te lang liggen, wees niet egoïstisch, maar ga na 1 of 2 dagen ergens anders liggen of ten anker, zodat een ander ook plezier kan hebben van de steigers en de eilanden. Wanneer u gaat zwemmen, overtuig u van de diepte van het water, voordat u er in duikt. Ieder jaar worden vele mensen zwaar verminkt door het duiken in ondiep water. Mocht dit jaar de zon schijnen, vergeet dan niet dat ons velletje zeer teer is en vooral dat van kleine kinderen. Laat u langzaam bruin branden en niet direct de hele dag in dat zonnetje zitten, wat, echt waar, op zichzelf ook niet gezond is. Maak gebruik van de duingebieden, het strand en bosgebieden om eens de benen te strekken en een fijne wandeling te maken. Ook zijn er fiets- en ruiterpaden waardoor u meer van de omgeving kan genieten. Gedraag u ten opzichte van andere mensen, zoals u wilt dat zij zich ten opzichte van u gedragen. Wees niet egoïstisch, maar wees verdraagzaam. Maak samen met de andere mensen gebruik van de recreatieterreinen op een manier dat geen hinder en overlast ontstaat, dat er geen vervuiling zal plaats vinden. Dit zal u meer doen genieten en u doen besluiten het volgend jaar weer terug te komen. Na al deze wensen en wenken eindig ik met een welkom; en een tot ziens in Zeeland. Van de Graaf. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 5