Zeeuwse Culturele Raad TENTOONSTELLINGS- AGENDA Op de koffie bij onze gastvrouwen in Arnemuiden, mevrouw G. Theune - van Bel- zen en haar dochters, de dames J. Theune en P. van Leerdam werden we op de hoogte gebracht van het feit dat het op het ogen blik mode is beuk en doek in hetzelfde dessin te dragen. Op de foto's is dat dui delijk te zien. De omslagdoek werd en wordt vaak ge plooid gedragen. In Arnemuiden pleegt men de pluche doek een „sluier" te noemen, terwijl het gehaakte of gebreide omslag doekje dat elders bekend staat als „avond doekje" hier een „netje" heet. Bij het bekijken van oude foto's kwamen diverse verhalen over plaatselijke gebruiken los. Zo werden bij een huwelijk de deuren van wederzijdse ouders en direkte familie leden versierd en beplakt met knipsels en „pluksel", een soort konfetti. Na de trouw plechtigheid was het de gewoonte buiten op de stoep de genodigden al een hart- versterkertje te schenken. Op een foto van zo'n feestelijke gebeur tenis staat de grootvader van mevrouw Theune - van Belzcn met een z.g. „tun'oed". De mannendracht van Arnemuiden bestaat eigenlijk al jaren niet meer, wel een typische vissersuitmonstering die echter in vrijwel elke vissersplaats te vinden is. In de vorige eeuw werden hier nog korte broeken ge dragen met gebreide kousen. Over het lijfhemd droeg men een rood of blauw baaien hemd met een opstaande rand, de „bies". De bies werd met bolle gouden knopen die aan de bovenzijde een rozetje vertoonden gesloten. Hieroverheen kwam dan een zwart of gestreept boezeroen. De genoemde tun'oed', gouden oorringen en een paar geschuurde klompen kompleteerden het geheel. De Arnemuidsen breiden voor hun man nen truien met een kabelmotief, de „slan gen". Bij strenge kou werd er dan nog een „kezakje" gedragen, een soort dik duffels jak dat van Russische oorsprong zou zijn. Toen we eveneens op een oud kiekje een man met een bijna witte lange broek aantroffen, vroegen we ons een moment af of dat zomerdracht kon zijn. Iets dat bij een klederdracht elders in ons land werkelijk het geval is. Er werd een beetje om gelachen. Het was gewoon een staaltje van Arnemuidse zindelijkheid, waarvan we die bewuste vrijdag al eerder nota hadden kunnen nemen. De broek moet van uitzonderlijk sterk materiaal zijn ge weest, want hij had het wasbord al zo vaak gezien, dat ie volkomen van kleur was verschoten. Geraadpleegde literatuur: Kostuum en sieraad in Zeeland van J. de Brce; Kleder drachten door prof. dr. F. W. S. van Thienen en J. Duyveter uit de serie Schoon heid van ons land, deel XVIII; Zeeuws volk in Zeeuwse dracht door J. van der Ven, Nederlandse klederdrachten, Elsa M. Vale- ton. Joanne van der Stel. GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland (Singelstraat 13, di/za 10-12/13.30-17) Kunst uit Zeeland (grafiek) 15 febr./ 5 mrt. Onder je voeten vandaanen vlak onder je neus, aktuele archeologie en monumen tenjaar 14 mrt./12 apr. SBK Zeeland-kunstuitleen (uitleen do/vrij 19-21, za 13.30-17) vanaf 10 mrt. permanent. HULST Burgerzaal Stadhuis (Grote Markt, ma/za 8.30-12/13.30-17) Portretten, schilderijen 5/19 mrt. Werk Nederlandse leerlingen Academie voor Schone Kunsten Sint Niklaas 21 mrt./ 10 apr. Den Dullaert (Sportlaan 14, dag. 8.30-21) Barbara Jean van der Braak, tekeningen 1/14 mrt. KAPELLE De Vroone (C. D. Vereekestraat 74, dag. 9.30-11.30/ 13.30-17, bov. ma/wo/vrij 19.30-21) Kunst uit Zeeland (grafiek) 10/15 mrt. MIDDELBURG Vleeshal (Markt, ma/za 10-17, zo 14-17) Werken uit de kollektie van de SBK Zeeland (kunstuitleen do/za 15-16.30) 15 febr./9 mrt. Hans Pruijen, tekeningen, gouaches, schil derijen 15 mrt./13 apr. TERNEUZEN Terneuzens Museum (Burg. Geillstraat 2, di/za 14-17) SBK Zeeland-kunstuitleen 11 mrt./12 apr. Stadhuis (Oost. Bolwerk 4, ma/vrij 8-18, bov. vrij 19-21, za 14.30-16.30) Akwarellen 19 febr./ 6 mrt. De zondagse „burger"muts van Arnemuiden. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Snoeren bloedkoraal en een smal „streeksel' Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 9