In de loop der jaren ontwikkelden zich de vooroevers van de Oost-Bevelandpolder en van de Wilhelminapolder in ongunstige zin. Vooral langs de Oost-Bevelandpolder ontstonden daardoor dijkvallen, die gepaard gingen met landverlies. Vooral de dijkval die in de late avond van de 9e februari 1856 langs de Oost- Bevelandpolder optrad, was ook voor de scheepvaartverbinding met Goes niet geheel zonder gevaar. Daarbij schoven het kust licht (zie kaartje bij punt 3), drie huizen en het poldermagazijn met de grondmassa mee de diepte in. Nog in datzelfde jaar werd benoorden het Sas van Goes een inlaagdijk aangelegd. Gelukkig heeft die tot dusver nog geen dienst moeten doen. Het hierbij afgedrukte kaartje dateert uit 1912. Met een grijze kleur is er het land op aangegeven, dat in de loop der jaren ter weerszijden van het Sas van Goes, als gevolg van dijkvallen moest worden prijsgegeven. De nummers 1 tot en met 4 geven de plaatsen aan waar destijds achter eenvolgens lichtopstandcn werden gebouwd. Een voor een stortten ze in de jaren phn. 1808, 1820, 1856 en 1945 met de dijk waarop ze stonden in de Oosterschelde. Hun ondergang voltrok zich plotseling, zon der duidelijke waarschuwing vooraf. De Sasmeesters. Een beschrijving van de sluis zou on volledig zijn als daarbij niet tevens enige aandacht geschonken zou worden aan de eerste Sasmeesters, die het drama van de sluisbouw en van de dijkvallen van dichtbij Wilhelminadorp in vroeger jaren met direkteurswoning c.a. op de achtergrond. Langs het kanaal, ongeveer halverwege tussen Goes en de Oosterschelde, ontstond in 1812 een landarbeiderskolonie, die in 1815 de naam Wilhelminadorp kreeg. Reeds in 1813 of 1814 vestigde zich er een bakker. In 1815 stonden er 20 huizen en in 1817 werden aan de oostzijde van het kanaal een korenmolen en een meestoof gebouwd. Een brugverbinding werd daardoor nood zakelijk en in 1819 werd dan ook een ophaalbrug over het kanaal gebouwd. Deze brug maakte in 1879 plaats voor een ijzeren draaibrug. Wilhelminadorp had in 1820 240 inwo ners. In 1825 werden er een school en een kerk gebouwd. Dat eerste schoolgebouw is al lang ter ziele, maar het thans 150 jaar oude kerkje wordt nog steeds als zo danig gebruikt. Een eigen burgerlijke gemeente is het nooit geworden. In 1816 werd de Wilhel minapolder, samen met de reeds in 1708 bedijkte Oost-Bevelandpolder. ondergebracht bij de gemeente Kattendijke. De brug was in Wilhelminadorp het centrale punt. Daar werd dan ook het gemeentehuis gebouwd. Toen in 1906 een nieuw raadhuis verrees aan de overzijde van het kanaal, werd in het oude pand de dorpsherberg gevestigd. Voor de direkteur van de polder bouwde men in 1840 een fraai pand dat later, nadat een nieuwe direktie behuizing noord oostelijk van de brug was gebouwd, burge meesterswoning werd. Voor de korenmolen was geen lang leven beschoren; hij werd in 1906 afgebroken. Als tweede nederzetting langs het kanaal ontstond bij de sluis het Sas van Goes. Daar verrees zelfs het allereerste bouwsel in de nieuwe polder, de zgn. Herenkeet. Het diende aanvankelijk als direktieverblijf voor de sluisbouw en werd naderhand ge bruikt als onderkomen voor belangstel lenden die de polder bezochten of die er kwamen jagen. Verder werden er aanvankelijk zes hui zen gebouwd. Gaande van west naar oost stond er eerst het huis van de waterbouw kundig ambtenaar van de polder, een laag langgerekt gebouw, ten dele opgetrokken van hout. Het werd in 1914 vervangen door het stenen huis, dat er ook thans nog staat. Vervolgens was er het huis van de sasmeester of sluismeester met daar naast het schipperscafé, waarvan de be woner tevens scheepsjager was. Daarnaast stond nog een houten schuur de zgn. stadsschuur waarin spullen van de sluis lagen opgeslagen. Op het eind, tegen de zeedijk, stond een houten woning waarin de sluisknecht woonde. Ook die woning werd later door een stenen exemplaar ver vangen. Achter de dijk die langs de noordzijde van het Sas liep stonden oorspronkelijk nog twee woningen, waarin dijkwerkersge zinnen woonden. Ze werden geruime tijd geleden weer afgebroken. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 17