In landbouwmuseum Heille komt agrarisch verleden van Zeeuws-Vlaanderen tot leven de nieuwkomers terug te halen. „Goeden- middag allevier. Komt u eerst nog even een toegangsbewijs bij me kopen, dan gaan we daarna een rondwandeling door de schuur maken. En vraagt u dan maar wat u weten wilt." Zo werkt en animeert gids Herman Bak ker dagelijks voor het streeklandbouwmu- seum. Hij is er steeds op uit om alle be zoekers van haver tot gort te informeren over de werking en het gebruik van vroe gere landbouw- en veeteeltwerktuigen. Daarbij weet hij op amusante wijze agrarische geschiedenisles te geven. Zijn doel is om aan het publiek (sinds de ope ning hebben al meer dan tienduizend men sen het landbouwmuseum bezocht) een zo positief mogelijke indruk van dit instituut, vol landbouwsfeer uit het verleden, mee te geven. Enthousiasme. Vier jonge Belgen naderen juist het kan toortje, maar lopen het zonder gewetens bezwaar prompt voorbij. ,,Dat doen ze nou allemaal. Kennelijk valt die tekst op mijn „Meest bewegelijke museumstuk" is het jonge Zeeuwse trekpaard Laura, geboren op 1 januari 1974. Foto: Paulus Maartense, Hoek. Gids Herman Bakker: „Kinderen en volwassenen steken hier kennis op." Enthousiasme Ligging In bruikleen Indeling Kinderboerderij. „Nou moet je Laura, ons Zeeuwse trek paard, ook nog zien. Die hoort er als meest bewegelijke museumstuk ook bij." Gekaplaarsd sopt Herman Bakker door de zuigende blubberklei naar het weidehek. „Laura!!" Eén keer haar naam roepen is al voldoende. Met een ruk draait het jonge dier zich om en komt in een stoere draf op zijn stalmeester af. „Ze denkt nu dat ze naar binnen mag en een suikerklont krijgt. Dat zal 'r vies tegenvallen. Ze moet tot half zes in de wei blijven", zegt Herman. Onderwijl houdt hij zo goed en zo kwaad als het gaat Laura in toom. Ze ruikt als het ware dat ze voor de mal wordt gehouden en alleen maar even wordt geshowd. Ze gedraagt zich koppig en probeert uit de greep van Herman los te komen om zo op eigen houtje de warme stal te bereiken. Even later wijst Herman Bakker in zijn afgeschot optrekje op een spaarpot met daaraan een stuk papier. „Voor Laura. Ge boren 1 januari 1974." Voor het betreden van zijn kantoortje attendeerde hij ook op een ander vel papier. „Bezoekers gelieven zich hier te melden." Het staat in een niet gering handschrift op de deur in de entree van het Zeeuws- vlaamse streeklandbouwmuseum. Achter de ze geblindeerde, solide schuurdeur vertoeft Herman in de regel als hij niet loopt te gidsen of geen noodzakelijke klusjes aan het opknappen is. deur gewoonweg niet op, hoe groot ik 'm ook schrijf". De 29-jarige museumgids uit Aardenburg, olijk, enthousiast voor zijn werk, humoris tisch en gekleed in een blauwgerïpte kiel en broek, veert van zijn zitplaats op om In de „winkel", middenin de 300 jaar oude boerenschuur, staan oude landbouwwerktuigen. Foto: Paulus Maartense, Hoek. „Alle mensen die hier geweest zijn, moe ten het de moeite waard vinden om nog eens terug te komen. Op zijn minst moeten ze er wat van kunnen oververtellen aan anderen," vindt Herman Bakker. Ligging. Het streeklandbouwmuseum slaat aan een vrij rustig landweggetje in Heille, een buurtschap in westelijk Zeeuws-Vlaanderen dat onder de gemeente Sluis valt, maar dat veel dichterbij de stad Aardenburg ligt. Het is ondergebracht in een driehon derd jaar oude, imposante boerenschuur en wordt financieel onderhouden door de gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis. Hadden deze drie gemeenten zich des tijds niet financieel garant gesteld voor dit particuliere initiatief, dan was de stichting streeklandbouwmuseum Heille waarschijnlijk nooit van de grond gekomen. In juni 1973 werd dit met de dag groeiende museum officieel geopend. Op overzichtelijke wijze wordt er een stuk landbouwgeschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen in beeld gebracht. Op een steenworp afstand van het museum ligt het restaurant „De Schaapskooi". In vroeger dagen was het een overwin- teringsstal, die ruimte bood aan een kudde van tweehonderd schapen. Enige tijd is deze uitspanning gesloten geweest, omdat 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 9