jaar of vijf, omdat men vond dat de toerist op de eerste plaats gebaat is met goede informatie. Administrateur M. A. Hansen: „Er komen hier vooral veel passanten en die willen weten wat de mogelijkheden zijn." Om eens een mogelijkheid te noemen: de beide havens van Brouwershaven bieden plaats aan 450 boten, waaronder knapen van elf meter. Een ritje langs het Grevelingenbekken over land van Bruinisse (Grevelingendam) naar Brouwershaven en Scharendijke (Brou- wersdam) is de moeite waard. Men komt langs natuurreservaten (zoals het Dijk water) en drooggevallen land (zoals De Beldert), langs haventjes als Zonnemaire en Scharen dijke (met z'n Dolfirodam), via kronkel wegen langs dijken en kreken, die samen een indruk geven van de schoonheid van het Zeeuwse landschap. Langs de kust van Goeree Overflakkee, aan de overkant van het Grevclingenmeer, met prognoses vaak gaat, weer wat ach terhaald. Nu schat men dat in de periode is het al even goed toeven, zeker wanneer men een liefhebber van slikken en schorren is. Sinds kort kan men nu ook op de Plaat van Oude Tonge, aan de Grevelingendam. terecht voor dagrecreatie. De plaats is nog niet klaar, maar mag al vrijelijk bezocht worden. Voor vis-, vaar- en zwemliefhebbers al zeker de moeite waard. Er is plaats voor drieduizend mensen en 550 auto's. Die Plaat van Oude Tonge vormt één van de drie elementen voor de dag recreatie. In de toekomst komen daar bij de Brouwersdam nog De Punt en De Kab bel aarsbank bij. Vergeet dan verder niet de mogelijkheid voor rondvaarten over het Grevclingenmeer. Dat past dan helemaal in de plannen die men met De Grevelingen had en heeft. Naast de factor veiligheid, die de totale Deltawerken beogen, is er ook behoefte van vooral de Randstadbevolking aan re creatiegebieden op korte afstand. Men ging zelfs zo ver dat men enkele jaren geleden nog verwachtte, dat in het jaar 2000 op een mooie zomerzondag wel eens 250.000 dagrecreantcn naar het Grevelingenbekken zouden kunnen komen. Die prognoses zijn intussen, zoals dat van 1980 tot '85 moet worden gerekend oo een aantal van 35.000 recreanten. De opvattingen zijn wel veranderd sinds men in 1967 begon met plannen maken. Lange tijd heeft men er op gerekend, dat het bekken op den duur zoet water zou gaan krijgen. Nu overweegt men de mogelijkheden om na het klaarkomen van de spuïsluis in de Brouwersdam in 1978 zout water binnen te laten en het meer zout te houden. Daar mee is het Grevelingenmccr het enige zoutwatermeer op deze breedtegraad. Waar landbouw en waterschappen weer niet gelukkig mee zijn. In totaal, zoals gezegd, is het Grevelingen bekken 14.000 hectaren groot, waarvan 11.000 hectaren water. Bij het waterpeil van 0,20 min A.P., dat na de afsluiting van de Brouwersdam op 1 mei 1971 werd bereikt, viel 3.000 hectare droog. De grootste drooggevallen gronden zijn de slikken van Flakkee (1100 ha) en de eilanden Hompel voet en Veermansplaat, allebei ongeveer 400 hectare. De eilanden zijn natuurwetenschappelijk gezien erg belangrijk door de Grote Stern kolonie, die in 1973 al een omvang van 2000 vogels had, vijf maal zoveel als in de zomer van '71 en de enorme trek ganzen- kolonies. Op de eilanden past men nu het systeem van natuurlijke bemesting toe, door er vee te laten grazen. Bezoekers van de Grevelingendam halen hun neus wel eens op, wanneer de wind zuid-west staat. Dat is dan te danken aan het veranderen van de algen- en wier-flora door het ontziltings- proces. Er verandert wel het een en ander in zo'n spiksplinternieuw meer. Toch is het water nu glashelder. Men kan er prima in zwemmen. De eerste jaren na de afslui ting vooral, stierven planten en dieren, maar nu is er weer nieuw leven te vinden. Er zijn nog steeds krabben en mosselen en er groeit zeekraal op de Veermansplaat. De Grevelingen zal worden ingericht vol gens een schets van 1967, samengesteld door de Commissie voor de inrichting van de Deltawateren, Provincies en gemeenten, die bij het meer betrokken zijn, riepen de Stichting Recreatieplan Grevelingenbekken ook eind 1967 in het leven. Daarnaast richt te het ministerie van waterstaat een „stuur groep" op, die bestaat uit negen vertegen woordigers van het rijk, twee vertegen woordigers van de provincies en twee van de gemeenten. Eén van die twee gemeentelijke verte genwoordigers is de heer A. P. Schouwenaar, burgemeester van Brouwershaven. „We heb ben nu", zo zegt hij, „een heroriënterings- schets ter discussie en we hebben er bij de minister-president op aangedrongen die openbaar te maken." Dat is niet voor niets. In het verleden werden, vooral omdat uiteindelijk het rijk de verantwoording voor het gebied had, plannen gemaakt buiten de belanghebbende gemeentes en provincies om. Op dit ogenblik is een ontwerp gemeen- Praohtige plekjes net aan de binnenkant van de dijk, die land en Grevelingenmeer scheidt. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Een gigantische kuil wordt gegraven voor de nieuwe sluis in de Brouwersdam. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 10