Vaarvarianten voor vakantiemensen Allemaal zo anders, nu. of in de bios. Leuke avond gehad, oh ja! Of: ze komen aanrijden bij de „wedstrijd- gevende vereniging". Boot op aanhangertje, tuigje en roer in de achterbak, programma en baankaart op zak. Dag lui, daar zijn we weer! Eenheidsklasser te water, mastje erop, zeiltje in de groeven, fokje erbij, trapezegordel aan; nog even proberen en trimmen, dan de start. Met enkele dozijnen boten rond de merktekens, nou het éérst en zo mogelijk nét iets langer de spinnaker erbij! Door perfect trapeze-hangen en team work nét iets sneller en tóch ook iets hoger aan de wind! Niet zeuren over wind of weer die zoveel beter hadden kunnen zijn. Laten lópen die boot, en tactisch zeilen daarbij. Finish!, er niet gek afgebracht, punten tellen, tijden even vergelijken, bier tje, prijsje, boot op trailertje, rommel in de auto; wegwezen. Dag lui, waar zien we mekaar weer? Nauwelijks verschil met vroeger. Kanopeddelen, kanozeilen, fuifroeien, een boot huren met de kinders, lekker lui lun chen met de boot achter het ankertje op een stille hoek; de Dordogne of de Semois afzakken met een vouwboot, buitenom met het tij naar Vlissingen: het is haast nog net zo als vroeger! Wat er niet meer bij is: lekke lattenboten repareren omdat de spijkers zijn doorgeroest; eindeloos sleu telen aan een stinkende, weigerende aan- hangmotor; staaldraadstag splitsen zittend op het voordek: kajuitjacht aan jaaglijn door eindeloos lijkend kanaal in-de-wind-op trekken; jarenlang geduldig sparen tot je eindelijk die boot-van-je-hart kunt kopen. Gaat allemaal veel gemakkelijker thans! Polyester is naadloos, motoren vrijwel „fool proof", een nieuwe stagdraad bestel je op maat; jaaglijn heeft niemand meer; laten financieren is helemaal geen punt! Maar toch! De meeste jongelui van in de twintig zitten een jaar of wat aan wal: studie, militaire dienst, carrièrebegin, eigen huis, baby. Tot de bankrekening weer goed zwart wordt, de kinderen gaan leren zwem men en autorijden geen nieuwe perspec tieven biedt. Het water wacht op hen. Eerst maar eens een boot huren om te Tweemaal in de week rijdt hij naar de jachthaven, heeft zeilkleding, koelbox, tran sistorradio, sandwiches, bootschoenen, ge- nuafok en spinnaker bij zich. Op de aan- hangmotor de haven uit, buiten even op tuigen; dan aan het roer: meestal is hij alleen, zijn vrouw vindt het maar winderig en koud, de Zeeuwse zomer is niet te ver gelijken met die op Majorca of aan de Adria. Heerlijk zeilen, de lage zon dwars over het scheepje; in de afflauwende avond wind trekt de grote fok toch goed! Mis schien volgend jaar een trailer, dan kun je de boot meenemen. Impressie van kleinzoon Jeroen (8) van Veere. Tjalken in de haven van Terneuzen. Toen, ja toen In de dertiger jaren kochten we voor het bedrag waarvoor je nu maar nét een schootliertje koopt een verweesd en ver waarloosd zeilsloepje, doorzogen van water maar niet eens erg lek. Twee lagen teer buitenom hielden het aardig dicht, we plaatsten er hier en daar wat schroeven bij, verfden de mast zwart en de vuile zeilen bruin, doopten het schuitje „Lamarotte" (geen woord Frans bij, hoor!). Vonden lig plaats in een sloot achter de boerderij, liggeld een kistje sigaren zo rond de Pink steren Vóór je het water opgaat eerst een tijdje hozen, de ander zoekt intussen val- appels in de boomgaard, dat mag altijd. Met harde wind blijven we liggen, dat doen de meeste lui die mooie dure spullen hebben ook. Op de boerderij krijgen we wel eens koffie; dan optuigen, kris-kras kruisen op de plas. zwemmen, lunch met fruit (zie boven), weer lekker rustig zeilen (kijk eens, wat een leuk oud bootje, hoor je ze zeggen), de sloot weer inpeddelen, tuigje strijken, met de giek in de schuur tussen de liane- balken, praatje op de bank in de middag, achter de boerderij; moeten jullie nog wat peren voor onderweg? Op de fiets naar huis, geweldige dag gehad! Of: na een benauwde dag op kantoor lekker uitdazen op wijd water, rimpelloos. Jongeman heeft een felle en fijn sporende speedboat, zo'n glanzend stuk speelgoed met een stuurwieltje; je hebt daarachter zoveel méér vrijheid dan achter autostuur. Vriendinnetje mee, die wil nog wat water skiën, „wetsuit" aan want het water is maar koud. Terugzoemen naar de stalling, motor stoppen en opklappen, boot op de rol, kleedje erover; tien minuten later thuis, 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 17