Boeken over archeologie, zeil- en zeevaart Van Odysseus tot Onassis: kenkast willen laten maken voor hun nau tische bibliotheek, maar ter gemakkelijke herkenning. De Glorie van het Schip, door H. J. Hansen, 1967, Elsevier A'dam Brussel, 270 pag., 31 x 26 cm: 542 illu straties waarvan 90 in kleur. Samenvatting van wat door de eeuwen heen gewrocht is om de liefde voor zee en schip tot uitdrukking te brengen, of her innering aan gevaarlijke reizen te bewaren. Vooral: de esthetische ontwikkeling van het schip sinds het vlot van Odysseus. Een diepgaande uitleg van de scheepsbouwge- schiedenis, met name die van het zeilschip: opgegraven en gelichte schepen; steven-, hek-, roer- en mastversieringen; de zo ty pische kunstnijverheid door zeelieden van oudsher beoefend; honderden scheepspor- tretten, w.o. achterglasschilderingen uit de Antwerpse bloeitijd van die kunst (door Men kan zich ook specialiseren op onze vaderlandse zeevaart- en scheepsbouwhisto- rie en die mag er wezen; men kan zich verdiepen in de ontdekkingsreizen, de aarde is destijds grotendeels per schip verkend. Er komt een geheel nieuwe geschiedkunde tot stand: de onderwater-archeologie. Tech nische bergingsmiddelen en conserveerme- thoden maken het mogelijk, complete zee schepen uit de 17e eeuw, eerder en vroeger, te lichten en in stand te houden. Het geeft je, als zeezeiler, achtergrond als men leest hoe vroeger met kleine scheepjes, gebrekkige navigatiemiddelen, maar met goed zeemanschap, kameraad schap en volharding uitgestrekte reizen wer den ondernomen! De machtsstrijd ter zee, het reddings wezen, de vormgeving van schip en tuig, de schcepsversieringen. de afbeeldingen van schepen in de loop van vele eeuwen door zeevarenden zelf gemaakt; de imposante reünies van zeilende schoolschepen: er zijn boeken over. We hebben een willekeurige greep gedaan: veel is (nog of pas) in de boekhandel verkrijgbaar; voor sommige uitgaven moet men gaan zoeken bij het antiquariaat. We geven de buitenmaten van de boeken erbij, niet zozeer voor hen die alvast een boe- Aus Breydenbach's Pilgerreise 1486 (Vorlage f. d. „Oceanica Classis" 1493) Stel nu eens dat u wilt weten: Hoe het er toeging op de scheepjes die in de late middeleeuwen de wolhandel op Veere verzorgden. Of welke bijdragen Holland en Zeeland leverden in de ontwik keling van het kleine handelsschip (het fluitschip). En hoe opereerde Jean Bart uit het naburige Duinkerken? Hoe zat het nu precies met die Engelse inval op Walcheren in 1809 waarbij Vlissingen en Veere werden bezet? Hoe zaten die sche pen in elkaar die in de 17e eeuw in Mid delburg gebouwd werden, Oostinjevaarders op de plaats waar we nu onze auto par keren op de Dam? Wat is er van waarde bij die collectie scheepsantiek die we zo langzamerhand hebben verzameld? En hoe kom ik meer te weten van de tuigage van die klipper waarvan ik een modelletje wil bouwen? Juist in de laatste twintig jaren is et- veel nieuws verschenen op maritiem gebied: veel originele Nederlandse boeken, ook bewerkingen van buitenlandse werken waar bij gebruik werd gemaakt van prachtig gekleurd illustratiemateriaal. Er zijn fac simile uitgaven van bekende werken op oudtijds scheepsbouwgebicd; wie er af en toe wat geld voor opzij kan en wil leggen, zich bij verjaardag, jubileum of afscheid een bepaald boek kan laten schenken wel, die kan in de loop van enige jaren een goed gefundeerd beeld krijgen van de zo nauwe verwevenheid van schip, zee en zeevaart met de beschavingsgeschiedenis van de mensheid. 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 29