Jaarklasse kabeljauw 1974 slaat alle records ZEEHENGELAARS OPGELET! en lieden die artiest zijn of denken het te zijn. Ze zullen u gaarne in hun kring op nemen, maar niet direct: na een korte ver kenning hunnerzijds Want de „Quinten" is een nette kroeg, die we nochtans hartelijk aanbevelen. Als lieden als de letterkundigen Paul van Ostaijen en Willem F.lschot. Karei Jonckheere en Garmt Stuiveling er konden genieten van hun eigen filosofieën en onze Zeeuwse mosselen, kunt u er ook gerust binnengaan. U vindt de „Quinten" op de hoek van de Hoofdkerkstraat en de Moriaanstraat, vlak bij het Consienceplein. Ga met uw rug tegen het Antwerpse stadhuis aanstaan. Loop dan rechtuit tot u niet meer kunt, bij wijze van spreken, en u zit in de goede richting. Maar als u nu toch op de Grote Markt van Antwerpen bent; onmiddellijk rechts van het Stadhuis en het standbeeld van de handenwerpende reus Brabo, vindt u „Den Engel". Als er een kroeg is, die op de benaming „bruin" aanspraak mag maken, is deze het wel. Wanden, vloer, oude houten stoelen, toog, het is allemaal dat nostalgie verwekkende bruine hout. De muren vertonen spiegels, aankondigingen van elke toneel- en andere voorstelling binnen 30 kilometer van het Antwerpse. Er is goed nieuws voor de 750.000 zee hengelaars. die Nederland telt. Uit recente proefvisserijen van de RIVO-biologen blijkt, dat de Noordzee een record-broedjaar 1974 aan kabeljauw te wachten staat. Volgens dr. Niels Daan van het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek in IJmui- den, zwemmen er op dit ogenblik ruim 500 miljoen jonge kabeljauwen in de Noord zee rond, die in het voorjaar 1974 geboren zijn. Deze vraatzuchtige rovers zijn al 25 tot 30 cm lang. Ze worden de komende winter 19751976, 40 tot 45 cm lang met een gemiddeld visgewicht van 1 tot 2 pond. De grootste exemplaren van deze record-jaar- klasse worden dus de komende winter, als deze gul weer op de kust komt, een kilo zwaar. Ook de komende weken is er nog wel wat jonge kabeljauw aan de Noordzee kust te vangen. Sinds februari is deze sterke jaarklasse vanuit de Duitse Bocht Onder het publiek kunt u zowel bedelaars als de hoogste gemeente-ambtenaren aan treffen, journalisten zowel als toevallige toeristen, deelnemers aan een stertocht, vrijende paartjes, en brave Antwerpse bur- gergezinnen-met-trek-in-een-pintje. Die worden er dan ook rijkelijk getapt: Stella's, Trapisten, en niet te vergeten Ko- nincks van hoge gisting. Wenst u een lang glas, vraag dan om een „fluitje", wenst u een kelkglas dan is het codewoord „bolleke". Voor de hongerigen zijn er kleine gekookte worstjes met brood. Muzikaal aangelegde lieden zullen weinig soelaas vinden bij de achter in het vertrek opgestelde oude piano. Die heeft haar beste tijd gehad onder de vingers van talloze Antwerpse pianeursDie dachten dat ook de piano een dorstig wezen was en goten bier over haar snarenVandaar haar huidige stilzwijgenheid De dame die u uw bolleke of pintje brengt, voorzover ge niet aan den toog hebt plaats genomen, vertoont gelijkenis met onze Corrie Brokken. Zij is zich dit terdege bewust. Maak haar gerust dit compliment... Maar al te opdringende bewonderaars wor den in rad Antwerps verteld, dat ook „Den Engel" een nette kroeg is Veel plezier in de Sinjorenstad! Joris van Hoedekenskerke. het Nederlandse kustgebied binnengezwom- men. U kunt dus ook de komende tijd wellicht wat van deze jonge kabeljauw aan de haak krijgen. Ook in 1969 en 1970 heeft de Noordzee enorm sterke jaarklassen jonge kabeljauw gekend. Volgens ramingen van de biologen werden in 1969, 350 miljoen jonge kabel jauwen geboren en in 1970, 400 miljoen stuks. In het voorjaar 1974 zijn zeker 500 mil joen jonge kabeljauwen uit het kwetsbare larvenstadium gekomen Deze kabeljauwtjes zijn nu 25 tot 30 cm lang, maar ze worden het komend jaar zeker 10 tot 15 cm groter. Voor kabeljauw geldt een wettelijke maat van 30 cm. Hoewel de vissersvloot ongetwijfeld een groot aantal jonge kabeljauwen van deze record-jaarklasse gaat wegvangen, mogen de zeehengelaars verwachten, dat er gedu rende een aantal jaren mooie vangsten aan kabeljauw te wachten staan. De kabeljau wen, die aan de netten ontsnappen, wor den elk jaar groter. Ze groeien bijzonder snel. Binnen 3 jaar zijn dus al kanjers van 60 tot 80 cm te verwachten. Ook nu worden er nog record-vangsten aan kabeljauw gemaakt, die uit de broed- jaren van 1969 en 1970 en wat later zijn overgebleven. En als het bij de vissersvloot regent, druppelt het in de leefnetten van de zeehengelaars. De visserij-biologen vrezen wel, dat de 500 miljoen jonge kabeljauwen weer een massale aanval op de garnalenstand gaan doen. Elke kabeljauw eet per dag in zijn eerste levensjaren dagelijks 5 tot 10 gram garnalen of meer. U kunt dus snel bere kenen, dat er duizenden tonnen consump tiegarnalen door natuurlijke sterfte via de vraatzuchtige jonge kabeljauwen verdwijnen. In het begin van de zeventiger jaren heeft een aantal garnalenvissers op de Noordzee de vangst zelfs gestaakt, omdat de sterke jaarklassen 1969 en 1970 op een vreselijke manier onder de garnalen- stand in het kustgebied aan „het huis houden" waren. Er is dus alle kans, dat ook de sterke garnalenstand van dit voor jaar toch een flinke opdonder krijgt van de kabeljauw. Op zich is dat geen zee- hengel-probleem, maar de garnalenvissers zagen in 1972 ook geen kans van de sterk gestegen garnalenprijzen te profiteren, om dat de vangsten te sterk terugliepen. De zeehengelaars hebben enkele gewel dige kabeljauw-jaren beleefd. Er zit ook de komende jaren weer muziek in de gul en kabeljauw. Waarom? De RIVO-biologen hebben nog geen harde wetenschappelijke verklaring voor een re cord-broedjaar, zoals zich dat nu aankon digt. Er zijn wel veronderstellingen. Omdat diverse vissoorten overbevist zijn op de Noordzee; zoals haring en platvis, komt er waarschijnlijk meer basisvoedsel voor de jonge kabeljauw in het kwetsbare larve-stadium beschikbaar. Er zijn door de overbevissing ook veel minder natuurlijke vijanden zoals roggen, haaien en andere rovers op de Noordzee beschikbaar, om zich aan de jonge malse gulletjes te goed te doen. De natuurlijke sterfte is dus veel minder. Er komt dus meer jonge gul be schikbaar. Er mag wel verwacht worden, dat de vissersvloot een zware aanval op de be schikbare sterke jaarklasse gaat doen. Ook al, omdat er voor andere vissoorten: zoals tong en schol, sterke vangstbeperkingen (door quoteringsmaatregelen) zijn ingevoerd. Vele vissers zullen dus extra inkomsten uit de vangst van kabeljauw willen plukken om hun besommingen aan tong, schol, enz. wat op te krikken. Dat neemt toch allemaal niet weg, dat ook de zeehengelaars weer een aantal jaren van deze record-jaarklasse gaan profiteren. En elk jaar worden de kabeljauwen, die de netten en natuurlijke vijanden overleven, snel groter. Kabeljauw in de voedselrijke Noordzee groeit erg snel. Daarom worden er kanjers van 10, 15, 20 pond en meer, van 90 cm tot een meter lengte, gevangen. Zeehengelaars opgelet! De komende jaren nemen de kansen op een lekker maaltje kabeljauw toe. Zorg, dar u er bij bent. Cor van Heugten. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 28