Grevelingen: 14.000 hectaren natuur- en recreatiegebied De elfduizend hectaren water van het Grevelingen. Een grote plas brak water, waarin wordt gevist, gezwommen en op gezeild. Toen in 1971 de Brouwersdam was gedicht kwam er ruimte voor naar vakantie, ontspanning, zon. water en strand hunke rende mensen, die niet kunnen beschikken over zeewaardige schepen. Aan de haven van Bruinisse zitten de ex-mosselschippers. Ze genieten er van de zon en mopperen wat over de afsluiting. Eén van hen is W. P. van Liere van de Bru 8. „Ze hebben ons onze percelen afgeno men", zegt hij, „die zijn nu voor de sport vissers". Wat hem niet belet om die sport visser of de zeiler te loodsen als die er Grevelingen. Zeeland wordt steeds be langrijker. Neem het projekt Grevelingen: 14.000 hectaren strand, water, eilanden, slikken, duinen en dijken. Resultaat van de drang naar beveiliging na de ramp van '53, nu een vaak besproken kandidaat om een van de grootste recreatiegebieden van ons land te worden. Een kolossale zee-arm werd afgesneden van eb en vloed en dat betekende dat een immens gebied vrijkomt binnen dagbereik van twintig miljoen mensen. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld het Veersc Meer wordt voor de Grevelingen veel meer mogelijk heden voor de sociale recreatie voorzien. Wie een dagje wil gaan vissen, varen of zwemmen kan verloren gaan in de ruimte, maar ook de gezellige drukte opzoeken van stadjes als Brouwershaven en Bruinisse. Waar het zo'n groot gebied betreft dat door twee provinciale en zes gemeentelijke grenzen wordt doorkruist, kon het niet uit blijven, dat velen hun vinger in de Greve- lingenpap willen houden. Allerlei instanties maken zich zorgen over toekomst en in richting van het meer, maar de realiteit is dat op dit ogenblik het rijk de verant woording heeft en domeinen zorgen voor behoud en inrichting van de drooggevallen platen. Langs de kust maken de stadjes zich op om de verwachte stroom toeristen op te vangen. Bruinisse kreeg er een jachthaven bij en Brouwershaven heeft prachtige plan nen voor Den Osse, wat een naar de jacht haven oplopend recreatiedorp gaat worden. Camping te Bruinisse, waar binnenkort een moderne manege gevestigd wordt. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Boot te water laten in Grevelingenmeer. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. om vraagt. Men heeft zich in Bruinisse al lang ver zoend met de grote stroom toeristen, die het eens zo rustige vissersplaatsje komen bezoeken. Er wordt in alle dialecten en talen een gemoedelijk praatje over het weer gemaakt, want eenkennig zijn ze er niet. Bruinisse: Wilma-projekt Aquadelta. Een jachthaven met plaats voor zeshonderd bo ten. Pas geopend gebouwencomplex met zestig appartementen, supermarkt, Venda- hoy, winkels en recreatieruimte. En er komt nog meer, vertelt haven meester L. Meulstee. „Er zijn plannen voor een kinderboerderij, manege, speeltuin en camping met plaats voor 380 eenheden." De recreatie langs de Grevelingen komt op gang. Langzaam verandert de nog wat trieste woestenij van 1971 in een trek pleister met goede voorzieningen voor de watersporter. De stadjes en dorpjes langs de kust liggen er nog dromerig bij, maai de inwoners zullen straks zeker de moge lijkheden die de Grevelingen hun biedt gaan beseffen. De WV's passen zich bij de veranderende tijd aan. Zoals de VW van Brouwershaven in een schilderachtig kantoor, vlak bij het door het stadje omarmde binnenhaventje vol plezierboten. Dat kantoor is er al zo'n 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 9