lend als een wild paard, een koers is er nauwelijks! En dan zijn er die beweren: wat héb je nou aan 'n zeilboot? Voor ons is haast elke zeilboot een persoonlijkheid, en niet alleen een verbluffend-doelmatig puntig ding waarmee je het water op kunt, waarop je kunt slapen, eten klaarmaken, genieten van duizenderlei natuurstemmingen: vlaag jes, halve stormen, zonsondergangen, ge zichten op Veere en Zierikzee. Beweeglijk in het beweeglijke („mobilis in mobile" klinkt veel beter), dit brokje toegepaste mechanica, aërodynamica, kunststoffen- technologie en romantiek toch ook. Een paar vierkante meter „privacy" en vrijheid, dat met 'n speciaal gevormd omklappend stuk verzinkt staal houvast krijgt met de bodem, waar je wilt op het water. En dat nu na een kilometerslang zwaar werk opgelucht naar de havenbox stevent, mis schien zelf ook voldaan dat alles goed is afgelopen. Ruisend over glad water tussen gemeerde kapitale schepen: de klok wijst 13.00, de rest is routinewerk. O ja. de hete bami smaakte geweldig, daarna! ze heten (2); geurende kamperfoelie, duin doornbessen oranjerood, soms een jungle van hoog opgeschoten gras, dravik, vosse- staart, eldorado voor de plantenkenncr en -zoeker uit de stad (waar Gemeente werken een planten- en onkruidbestrijdings- budgetje hebben). En dan de vragen tijdens die avond wandeling: hoe komt het dat hier wel twintig dikke eiken dood staan, de skeletten gekromd tegen de diepgrijze hemel? En wie heeft dat brede verharde pad door deze duinen aangelegd, de bezetters soms? En al die brokken beton in de verharding, zijn die van opgeblazen bunkers? Is het waar dat toen Walcheren in '44 onder water- ging, vele gezinnen hier in de duinen woonden, maandenlang? Zou je hier op dit brede op-en-afgaande pad als er een pak sneeuw ligt (de hemel geve het, komende winter!) aan ski-touring kunnen doen? Waar kun je meer lezen over de geschie denis van de buitenplaats Duinbeek (3) en over kasteel Westhove (4), het enige middel eeuwse kasteel (nog) op Walcheren? Is het waar dat Domburg, daar recht vooruit, nu, al meer dan zeshonderd jaar oud is? En bij welke strandpaal ongeveer werden in Foto: Kuijt, Middelburg. Duinwandeling naar Domburg. Laat in de middag fietsen we naar Oostkapelle, zetten de karretjes bij de grote P in het blauw en nemen met ons drietjes het brede grindpad omhoog en omlaag door het duinterrein. Rechts de Noordzee, links de platgewaaide bossen van Duinbeek, boven ons de wind, onze zeilwind van deze morgen, die het nu wat kalmer-aan doet, de zee nog ruisend met brede witte branding. Grandioos contrast met hedenmorgen: beslotenheid, geborgenheid, schemerduister onder dicht gebladerte. Bessen, bramen, varens zoals Henri Rousseau die schilderde. Een roodborst geeft een trillertje in mineur, een witte kwikstaart schiet voor onze voe ten weg. Daarentegen op het meer: zwanen als grote witte vrachtvliegtuigen, jonge kapmeeuwen als beginnende sportvliegers doodvoorzichtig landend. „Jonathan Living ston Seagull, a must for you", zeiden onze Amerikaanse vrienden onlangs. Hier: mauve sterbloemen, weet ik hoe de 17e eeuw die Nehalennia-stenen ge vonden? Eén van ons heeft de kaart „Walcheren" bij zich, 1 25.000, 1 cm is dus 250 meter, uitgave Topografische Dienst Nederland. Elk hoogtelijntje, hellinkje, voetpaadje, ruiterpad, elke golfbreker, meetpaal, bui tenplaats, afrastering, bungalow staat erop aangegeven. Vele namen uit het verleden, toen buitens, nu hofsteden; toen: de her togen van Bourgondië (5). Vanavond in derdaad bij de watertoren een Bourgondisch panorama over het eiland: flauw golvend landschap, torens van een verre oude stad, landerijen en geboomte, alles net als daar. Bourgondië zegt iemand als we teruglopen door het bos naar Hoogduin. Flauwe geur van vochtige aarde, zurig gras; grint zingt onder een fietsband; hij heeft al licht op, die fietser. Rauwe kreet van een gaai uit het duister, weer die dode eiken, geteisterd en gestorven, bij het witte zomerhuis Duin distel: hier een hele winter wonen en de inventaris opmaken van je voorbije levens jaren! Schilderen, een boek schrijven of een dozijn gedichten! Eerste aanzet van herfstkleuren, koele zeewind doet wat blaadjes ritselen. Nog een keer het stenige pad naar boven op: ver tankersilhouetje op de kim, de enige rechte streep; nog witte branding bonkend op bruinzwart zand; alle palen op de golfbrekers ongelijk, dik en dun in de schemering. Kijk. hier galoppeerden we met de paar den, die heerlijke morgenrit vanuit Seroos- kerke, drie naast elkaar vlak langs de eb-lijn, zegt er een. Hoeveel wrakken liggen hier wel niet, op de Steenbanken, de Schouwenbank ver derop: de Christiaan Huygens, de Meerkerk, de loodsboot no. 14. Wat heeft zich hier niet allemaal afgespeeld op zee sinds dit in de Romeinse tijd was wat nu Europoort is (6). Wie schrijft er eens over dokter Mezger en zijn Domburgse villa „Irma", zijn massagemethoden voor vorstelijke en adellijke personen? Over de badkoetsjes en het Domburgse badhuis uit 1834 (7). Kom, een beetje doorlopen, we moeten nog naar huis, zegt er een. Dan is de dag om, een willekeurige na zomerdag langs de buitenkant van Wal cheren met volgens sommigen niet eens zo best weer. Tweemaal hebben drie mensen zich uren lang „losgemaakt". Waarvan? S. Z. Voetnoten bij artikel. 1) Sorry, we hebben zeiltocht en duin wandeling maar door elkaar getekend, de zeiltocht getrokken, de wandeling gestip peld: die ene dag zonder een druppel benzine te gebruiken. Alleen wat armenwerk op de boot en wat benenwerk fietsend en wandelend: geen foto's kunnen maken we gens harde wind, buiswater en avondsche mering. 2) Waarom niet aangeschaft: „Wat vind ik in de duinen?" door Dr. W. J. Prud'- homme van Reine, uitg. Thieme, Zutphen. Beschrijft en tekent bomen, heesters, strui ken, 175 kruidachtige planten, verder spore- planten, mossen, 55 paddestoelen; ook weekdieren, vlinders, vliesvleugeligen, rep tielen, amfibien, zoogdieren, 55 vogels, etc. 3) Zie M. H. Wilderom Ing.: „Tussen Afsluitdammen en Deltadijken", deel 3, blz. 332: „Duinbeek, waarvan reeds in 1350 melding werd gemaaktWolfert van Borssele, heer van Veere, had Duinbeek van de Graaf ter leen, enz 4) Idem, idem, pag. 323: en Tirion: „Be schrijving van Zeeland", deel 2, 1753, blz. 245 248 (Westhove en Duinbeek), ook blz. 218 227 (Domburg. Nehalennia- vondsten). 5) Filips, Maria en Adolf van Bourgondië, 15e en 16e eeuw. 6) Kaart Noordzee, no. 1445: „Zeegaten van Zierikzee en Brouwershaven", 1 50.000. 7) Zie Wilderom, deel 3, blz. 343 (ge schiedenis van Domburg). 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 12