doorvaart te vinden. De ontvangst van Bougainville op Tahiti, die van de matrozen van Cook met de nimfen van Nootka Sound. Slavenhandel, walvisvaart, zeeslagen; de ijzeren barken en de vijfmasters met hun zo geheel eigen schoonheid. „Journael ofte Gedenckwaerdighe Beschrijvinghe van de Oost-Indische Reyse van Willem IJs- brandsz. Bontekoe van Hoorn, anno 1648". Herdruk in boekformaat „begrijpende veel wonderlijcke en ghevaerlijcke saecken hem daer in wedervaeren. Begonnen den 18. December 1619 en vol-eyndt den 16 No vember 1625. Waer bij gevoeght is het Tournael van Dirck Albertsz. Raven, als ook verscheyden gedenckwaerdige geschiedenis sen, op veel plaetsen verbetert en een groot deel vermeerdert." Vele etsen. Roemruchte jaren van onze vloot 1665 1666 1667, door Aage Scheffer, 1966, Het Wereld venster, Baarn, 200 badz., 20 X 18 cm, met kaarten, reprodukties. Voor ons herleeft een spannende en be wogen episode van een machtsstrijd; vloten van rond honderd schepen, met 20.000 op varenden in totaal, bewapend met 4000— 5000 kanonnen kwamen in de strijd. Lowe stoft 1665, de Vierdaagse Zeeslag samen vallend met de pest in Londen. De Twee daagse zeeslag waar de Engelsen honderd koopvaartschepen in het Vlie vernielden. De tocht naar Chatham sloot de rij wisse lende kansen, luidde de vrede van Breda in. De vloot van De Ruyter, door Dr. C. M. Schuiten, 1971. pocket, 96 bladz.. Fibula Juniorreeks 10, Van Dis- hoeck Bussum. Zijn tijd, zijn jeugd, zijn loopbaan, zijn leven, zijn successen ter zee. Hij was de man die het best eenheid in zijn vloot kon bewaren, een vloot van drie eskaders, zeilende in kiellinie 20 km lang! Is ook stuurman op de Groene Leeuw geweest, voer ter walvisvangst, woonde te Amster dam, Prins Hendrikkade 131. De Oorlogsvloot in de Zeventiende Eeuw, door F. L. Diekerhoff, 1967, uitg. Van Dishoeck Bussum, Fibulareeks 33. Uitgebreide beschrijving van de zeeslag voor Schooneveld, een vlakte dwars voor de kust van Walcheren, voorzomer 1672, met kaarten, diagrammen van manoeuvres als halzen en wenden; het werk van de opperchirurgijn, tussendeks bij kaarslicht wachtend op de komst van gewonden. Een voedsellijst: „een peeckelharingh als die te bekomen zijn, een back grauuwe erritten ende een pond vleesch". Een interessant bestek van een Amsterdams oorlogsschip 1641 met Artikelbrief. Details van zeevaart kundige paskaarten. Pocketboek, 114 bladz., 40 tekeningen en reprodukties. Geschiedenis van de piraten, door Sergio Tassinari, vertaald, Uitg. De Goudvink Schelle (B), 80 bladz., 32 x 24 cm, kleurenschilderijen vol actie. De kaapvaart begon al tijdens de Tro jaanse oorlogen. Pogingen tot onderdrukking van de Ottomaanse kaapvaart door de rid ders van Rhodos, die later naar Malta moesten wegens val van Rhodos. Kaapvaart tijdens Elisabeth I; de vrijbuiters uit die tijd (Drake, Hawkins, Frobisher). Veel over Jean Bart en de Duinkerkse kapers rond 1650. Legenden, avonturen in het Caraibische gebied, de Maleise zee rovers. Spannend! De boekaniers, door J. Piekalkiewicz, 1974, vertaald uit het Duits, uitg. Unieboek bv Bussum, 199 bladz., vele origin, reproducties, 25 x 19 cm. Franse en Engelse gelukzoekers vestigden zich begin 17e eeuw op Tortuga eiland in de Caraib. zee. Later via landengte van Panama ook acties in de Stille Oceaan. Andere namen dan al genoemd: Pierre Le grand. Bartholomeus de Portugees, Francois Lolonais, Henry Morgan. Prenten geven weer hoe ze Indianen parel oesters lieten zoeken, ezels met geweren op de rug op de Spanjaarden afjoegen, branderschepen op koopvaardijschepen lie ten koersen. Hun schepen, forten, barrica des, strategie, zwerftochten. De laatste reis van de Amsterdam, door Peter Marsden, 1974, Unieboek bv Bussum, 246 bladz., 25 X 19 cm, vele foto's en tekeningen. Dit schip (Verenigde Oostindische Com pagnie) werd in 1748 te Amsterdam ge bouwd op de werf Oostenburg; het wrak ligt bij Hastings, komt bij zeer lage eb gedeeltelijk bloot. Het is mogelijk, het schip te bergen en naar ons land te brengen, waarvoor geldmiddelen moeten worden ge vonden. Stichting „VOC-Schip Amsterdam". Beschrijving hoe het schip kan zijn ver gaan, onderzoek met magnetometer en so nar. De vondsten; wapens, kandelaars, jene verkruiken, schoenen, pannen, eetgerei, ta bakspijpen, scheepsblokken uit magazijn. Andere vergane schepen uit die tijd, even eens goed bewaard gebleven in zand en modder. Architectura Navalis Mercatoria, door F. H. af Chapman, 1768, facsimile VEB Verlag Hinstorff Rostock 1968, DDR; gevolgd door „Tractat om Skepps-Byggeriet" 1775. 62 lijnen- en algemeen-plannen op dik getint papier, het zijn wel 100 schepen, fregatten le klasse, barken, pinken, ook jollen, galeassen, tartanes, chebeques, ook Hollandse schuiten, hoekers en galjoten. Een blad met diverse tuigplannen. Beschou wingen over scheepsweerstand, logarith- 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 14