OPEN DEUR EN RONDE TAFEL Gedoe in Haamstede voor mensen, dieren, planten Met alle ideeën die er achter zitten en die de buitenstaander niet zo gauw ont dekt, kan de boel in Haamstede zo blijven draaien. De winkel is meer dan alleen een verkooppunt. „Een schakel met de maatschappij", zegt Renzo de Haan. „Van de laten we zeg gen twintigduizend mensen die hier in de winkel komen, blijven er enkele duizen den langer praten dan voor hun boodschap nodig is; enkele honderden komen om de tafel zitten en enkele tientallen blijven voor kortere of langere tijd." Om mee te praten, mee te denken, te helpen en zich te bezinnen. Op wat we met z'n allen aan het doen zijn, in de wereld, in de maatschappij of zo maar ieder voor zichzelf. Haamstede Zo'n honderd grote en kleine geiten, een slijterij, een delicatessen- winkel, groente- en kruidentuin, bijenhoude- rij, schapen, een ezel en nog zo wat dingen, maken de bedoening uit van Renzo de Haan aan de Torenweg in Haamstede. Een bedoening, die pas compleet is met een (wisselend) aantal mensen, dat vanuit heel verschillende motieven de zaak draai ende komt helpen houden. Men kan zich afvragen wat hij eigenlijk wil met al die op het oog zo uiteenlopende dingen, die zijn wereld zijn. In principe draait alles om de consumptie zo te zien. Daar zijn de geiten, die hij houdt omdat hij in een sterk geiteras een deel van de oplossing van het wereldvoedselprobleem ziet. Daar is een aantal mensen om hem heen, dat aanvankelijk min of meer met de ziel onder de arm lopend, een toevluchts oord vond in het Haamsteedse en daar mogelijkheden ontdekte om weer grond on der de voet te krijgen of zomaar enthousiast mee wilde werken om de ideeën te onder steunen. En die mensen moeten eten, evenals de geiten, die op hun beurt weer zorgen voor de intussen bekend geworden „Moermontse geitekaas" en zachte „geitekaas van Aaltje". Vandaar de winkel en de slijterij (de laatste met het grootste wijnassortiment in Neder land), waar liefhebbers van lekker eten en drinken volop aan hun trekken kunnen komen. In Haamstede zijn nog enkele exemplaren van het Zeeuwse Melkschaap te vinden, een eeuwenoud ras dat herkenbaar is aan de lange staart, de „ramsneus" en de dun behaarde buik. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Het winkeltje van Renzo de Haan, middelpunt van een drukke bedoening. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Vorig jaar hebben er zo'n vijfentwintig in Haamstede op die manier onderdak ge vonden en daarvan hebben er drieëntwintig met nieuwe moed een nieuwe start gemaakt. Dat past dan helemaal in de principes van de „ronde tafel" en de „open deur". Wat inhoudt, dat er zo nu en dan een veelkleurig gezelschap in Haamstede te vinden is. „Kleurig" zijn ook de witte Saanengeiten, die de grote trekpleister vormen voor jong en oud, die om wat voor reden dan ook een kijkje komen nemen aan de Torenweg. Er zijn drieënvijftig volwassen geiten, die met elkaar zorgen voor een aardige mclkproduk- tic, die weer wordt omgezet in kaas. Renzo heeft zijn geiten al zo'n drieën twintig jaar. „De geit", zegt hij, „kon wel eens één van de oplossingen zijn voor het wereldvoedselprobleem. Het is een dier, dat zoals alle herkauwers, ruwe celstof ver teren kan en dus geen voedselconcurrent van de mens is. Bovendien zijn geiten ar beidsintensief en kapitaalextensief. Hieruit volgt, dat de geit in West-Europa een luxe dier is geworden, terwijl het in de „derde wereld" het eiwitrantsoen zou kunnen ver groten zonder kapitaal-import." Om die reden zoekt men in Haamstede naarstig naar contactmogelijkheden met de 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 17