Kent en Londen „naast de deur" ZEELAND HEEFT WEER EEN „BOOT OP ENGELAND" Zeeland heeft weer een veerdienst op Engeland. Een vooroorlogse traditie is se dert het begin van dit jaar hersteld, toen de Deense Olaulijn vanuit Vlissingen de bootdiensten op het Engelse Sheerness ging openen. Wie herinnert zich niet de statige veer boten van de Maatschappij Zeeland, die voor de oorlog vanuit de De Ruyterstad de Noordzee overstaken? Hoek van Holland werd na 1945 de standplaats van de maat schappij Zeeland en onze provincie moest Wie eenmaal in het wat kale voormalige marine-stadje Sheerness aan land is gestapt, kan vele kanten uit. De wereldstad Londen ligt op slechts 80 km afstand. Er is een regelmatige treinverbinding, die de passa giers binnen anderhalf uur naar het Lon- dense Victoria-station brengt. Beroemde plaatsen als Picadilly Circus, de drukke winkelstraat Oxford Street, Tra falgar Square met zijn Nelsonzuil en fon teinen. de National Gallery en de kerk van St. Martin in the Fields, en niet te lillil! V -F, vergeten Buckingham Palace, liggen dan dankzij de snelle ondergrondse, de bussen en de vrij goedkope Londense taxi's, als het ware „voor het grijpen". Per auto is Londen in een dik uur via de grote autobaan, de M 2, vanuit Sheerness te bereiken. Voor wie geen zin in Londen heeft, ligt het liefelijke landschap van het graafschap Kent nu bij wijze van spreken „naast de deur". Rij met de auto na het verlaten van de boot in Sheerness in de richting van Maidstone. De eerste tien kilometers bie den een niet al te fraai polderlandschap, dat van het eilandje Sheppey, waarop Sheerness ligt. Maar na de brug, die dit eiland met de vaste wal van Kent verbindt, gaat het allemaal anders worden: Een heerlijk landschap van zachtglooiende heuvels ontrolt zich, met dorpjes, kleine stadjes - met - vakwerk - huizen, typische cilindervormige hop-schuren, boomgaarden en akkers, en in de dalen weilanden met daarin oude eikebomen. Door Kent slingeren zich de riviertjes Medway en Len. Er liggen romantische plaatsjes als Canterbury, Maid stone, Tunbridge Wells, „plaatjes" van dorp jes als Matfield, Penshurst, Sissinghurst. Men vindt er „dromen" van tuinen, oude kastelen, typische herbergen en „pubs", sommigen zo van een Kerstkaart of uit een televisiefilm. Er worden niet alleen grote Engelse pinten bier verkochtEr zijn herbergen, die voor een redelijke prijs een uitstekende lunch of diner serveren. De provinciale VV uit die streek, de South East England Tourist Board, 46 Monson Road in Tunbridge Wells, geeft naast allerlei andere inlichtingen speciale routebeschrijvingen uit. Zo is er de land schappelijke route, de historische route, de kastelen-route, enz. Kent met zijn intieme dorpjes, historische stadjes en verrassende vergezichten, is dank zij de in Vlissingen gevestigde Olaulijn, een heel stuk dichter bi; Zeeland gekomen. De „Olau-Easl" op de rede van Vlissingen; één der boten die de dienst op Engeland weer onderhoudt. (Foto: Olau). Joris van Hoedekenskerke. het zonder regelmatige zeeverbinding met Engeland stellen. Een beetje soelaas was er wel. Want vanuit het dicht bij Zeeland gelegen Zee- brugge en Oostende was (en is) per boot ook Dover, de havenstad van de witte krijt rotsen, te bereiken. Maar met alle respect: echte „Zeeuwse" lijndiensten waren dat toch niet. In het voorjaar is de Olau-lijn gestart, met een dienst vanuit Vlissingen, die weldra uitgroeide tot een regelmatige dagelijkse oversteek met twee grote, degelijke veer boten, allereerst ingesteld op vracht(auto)- vervoer, maar ook met de nodige ruimte voor personenauto's en een accommodatie voor bijna 800 passagiers. De lijn is snel in populariteit gestegen. Want na een drie en een halve maand varen vanuit Vlissingen had men in totaal al een 80.000 passagiers vervoerd. Van Vlissingen naar het Engelse Sheer ness, een afstand, die wordt gevaren in een tijd, die varieert tussen de 7 en 8 uur. Een handicap vormt nog wel de sluis, die de boten vanuit en naar de Vlissingse binnen haven moeten passeren. Maar men droomt bij „Olau" al van een fraaie aanlegkade in de buitenhaven, als alles verder goed gaat. Engeland is door de bootdienst vanuit Vlissingen weer dichter bij Zeeland gebracht; ook het Engeland van de openluchtconcerten in de parken. (Foto: schrijver). 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 31