1 T» I r i Hef „Plae'sen'uus" in Dreischor. Vroeger raadhuis, mee rechts van de ingang de standaard- el waaraan de winkeliers hun maatlatten moesten ijken. Het werd in 1637 gebouwd. ben ik met m'n eigen stamboom begonnen. Dan ontdek je allerlei data en namen en die wil je dan weer in een decor geplaatst zien. Gaandeweg ga je je dan in van alles verdiepen," zegt de Dreisterse arts, ge waardeerd medewerker aan „Gens Nostra" van de Nederlandse Genealogische Vereni ging, voorzitter van de vereniging Stad en Lande van Schouwen Duiveland. medewer ker aan de bekende reeks „Zoals het was"- boekjes (waarvan „Dreischor zoals het was" de spits afbeet), schrijver van artikelen, lezingen, boeken en stambomen. Meest recent van zijn hand is het boek: „Uit Dreischors Verleden", dat hij zelf op verzoek heeft uitgegeven en dat een aan gevulde samenvatting is van de artikelen reeks voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, ge schreven aan de hand van de grafelijke rekeningen, gevonden in het provinciaal archief in Middelburg. Rekeningen, die voor een leek niet te lezen zijn. Meestal dialectisch, fonetisch opgeschreven in een handschrift en stijl die ons vreemd zijn geworden. Voor de heer Braber is het gesneden koek. Zo zelfs, dat hij achter de nuchtere gegevens kon lezen en een boeiend geschrift maakte over hoe de Dreistenaren plachten te leven, recht te spreken en te werken. Rijkelijk geïllustreerd met tekeningen van mr. A. K. Vink, reproduktics en foto's. Het boek heeft als verdienste verder dat het een tijdsbeeld geeft van Zeeland en de Lage Landen in het algemeen en zelfs tipt aan de Vlaamse cultuur, voorloper van de onze. Het is ook leuk te lezen over namen, geldmiddelen, normen en straffen. Te weten wat belangrijk was. Hoe de kerk een grote rol speelde in het leven van alledag en dat kerkelijke grond gewijde grond was, waarop misdadigers een veilig heenkomen vonden. Hoe de heerlijkheid Dreischor voor haar bezitters inderdaad een heerlijkheid was, een bezit waarin men zich kon ver heugen, gezien alle voorrechten en inkom sten die daaraan verbonden waren. De prijs van het boek ligt ogenschijnlijk nogal aan de hoge kant (18,50), maar de oplage is slechts vijfhonderd stuks en het geschrift bevat voor de liefhebbers een schat aan exacte gegevens en veel illustraties. Een verdienste is ook het gevarieerde lettertype, geleend van de krante-artikelen, wat het prettig en overzichtelijk leesbaar heeft gemaakt. Dokter Braber vestigde zich in '43 in Dreischor als huisarts. Tien jaar geleden deed hij zijn praktijk van de hand en werd controlerend arts. Daardoor kennen veel mensen hem, maar zijn grootste bekendheid heeft hij wel te danken aan alles wat hij intussen aan historisch materiaal heeft verzameld. De stamboom van zijn familie is tot twee keer toe verschenen, de laatste keer in uitgebreidere vorm, en is op zich al een onderwerp van importantie voor de liefhebbers van de genealogie. Daar hield het niet mee op. Andere families werden onderzocht; zodat binnen kort de familie Joppe alles over haar voor geslacht te weten kan komen. Kwartier staten, overzichten van namen en data van dertig voorouders en meer, zijn van zijn hand verschenen, compleet met familie wapens erbij. Pronkjuweel in de huiskamer is echter op dit moment het schild van de Braber- fanvilie waarin de koeikop een grote rol speelt. Het waren landbouwers, die Brabcrs (Brabanders) verhuisd van Etten Leur naar Flakkee ten tijde van de reformatie. Ze speelden ook allemaal een grote rol in het dorpsbestuur. „Wellicht", lacht de Dreisterse arts, „heb ik daar m'n sociale belangstelling van." Of dat grasduinen in de historie invloed heeft gehad op zijn zienswijze op het leven van nu? ..Ik ben er conservatiever door geworden. Ik geloof ook dat je moet zoe ken naar een combinatie tussen verleden en toekomst. Tradities worden wel erg vlug over boord gegooid. Daar ben ik niet zo voor." Hij kon het dan ook niet laten op de laatste bladzijde van zijn boek over Dreischor een opmerking te maken over de radicale rechtspraak van weleer en de wat al te slappe maatregelen die men tegen woordig, naar zijn mening, neemt. „Het verleden," vindt hij, „moet mee spreken in je manier van leven. Je kunt er gemakkelijk op terug vallen. Het moet wel altijd een compromis zijn." Het kan niet anders. Men moet bepaalde karaktereigenschappen hebben, zoals nauw gezetheid bijvoorbeeld, om dergelijk speur werk te kunnen doen. Het is dan ook geen wonder dat de heer Braber als jong HBS-er regelmatig met succes puzzels oploste en dat zijn hand tekening steeds meer een hang naar het verleden verraadt. Typisch trouwens, dat die handtekening frappante overeenkomsten vertoont met die van veel van zijn voor vaderen. Hij kan daar voorbeelden van laten zien. Hij heeft zelfs merklappen, plukjes haar, trouwkaarten, brieven, enz. Eén zijner familieleden schreef in 1790 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 17