Cryptogram De Zeekant van Zeeland Zeeuwse kerkgebouwen Horizontaal 3. Een groot aantal verdragen (5). 5. Deze raadselachtige figuur weet niet van ophouden (9). 7. Hij loopt gevaar het hoofd te ver liezen (6). 9. Gevoelig hapje (8). 10. Zo'n laagje kan iemand het leven kosten (7). 11. Dit werktuig is niet vroeg (5). 12. Loop-woede? Daar hoort een auto bij (6). 13. Deze vruchten groeien niet op zee (8). 15. Jong en inspirerend vocht (7). 17. Vaatwerk (5). 18. Niet simpel (10). 20. Deze Zeeuwse grond is slecht te ver staan (5). 23. Dubbel-op naar beneden komen (9). 24. Een verplichte drank wordt hier fa cultatief gesteld (7). 25. Zo vochtig dat zinken onmogelijk is (7). Verticaal 1. In dit bakbeest van een vrouw huizen twee verschillende dieren (10). 2. Zonder hoofddeksel (10). 3. Gedistingeerd taalgebruik (13). 4. Kwab profeet bloem (7). 6. Dit soort wapen kan er mee door (8). 8. Productief dier in 't archief (6). 14. Pakte voedsel voor controle (7). 16. Latere stukken leveren verliezen op (7). 19. Grote goedheid (5). 21. Zeeuwse uitspraak van een bekende plaats in Zuid-Beveland (4). 22. Dit geld wordt vaak onderschat (4). 23. Hoe je het ook keert, je kunt er uit eten (3). Zeeland: half zee, half land, leerden we op de lagere school. En later op de middelbare school: de reede: gedeeltelijk door land ingesloten zee, waar de schepen ligplaats hebben en min of meer tegen wind en stroom beveiligd zijn, figuurlijk de stad waaraan de reede gelegen is. Aldus Van Dale en sindsdien is er veel veranderd, we schrijven thans: de rede en dat woord heeft ook andere betekenissen. „Aan de rede", auteur M. P. de Bruin, uitgever Unieboek bv Bussum, formaat 25 x 19 cm, 104 blz, prijs 24,50, is een beeldverhaal in zwart/wit waarin het Zee land van de waterkant in de 18e en 19e eeuw herleeft. Met 88 reprodukties bege leidt De Bruin ons; we komen ene Frederik Nagtglas tegen die in 1845 in Zijpe aan komt met de stoomboot van Gorkum naar Middelburg om met de postkoets naar Zierikzee te reizen. We lezen over Caesar die 50 v. Chr. schrijft over Scaldis, en volgen de Scauth, Escauth, Sceld, Schelt, Schelde in haar functie als verkeersader en rijksgrens tot heden. Vaarwegen tussen Ooster- en Westerschelde kwamen tot stand onder de kanalenkoning Willem III. Middelburg is een echte schepen- en scheepsbouwersstad geweest, opgebloeid na de Franse bezetting. We zien Vlissingen uitgroeien tot vestingstad en oorlogschepen haven. Veere, Zierikzee, Brouwershaven, Goes, Sluis, Axel, Terneuzen: hun haven hoofden, arsenalen, scheepstimmerwerven, logementen, overzetveren, hun rede met 's lands fregatten en brikken, hun hoog- aarsen, hengstjes en jachten worden ge toond in reprodukties van schilderijen, te keningen, steendrukken, aquarellen, hout en kopergravures; er is een serie tekeningen van vissers en vrouwendrachten uit Arne- muiden van J. W. Schütz. Veel is afkomstig uit „Zeelandia Illu- strata", de catalogus van de verzamelingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, samengesteld door Lantsheer en Nagtglas aan het einde van de vorige eeuw. Er zijn gedichten van Marsman, Betje Wolff (wonderlijk samentreffen, die twee!). A. Morriën leidt met een gedicht het „woord vooraf" in; er zijn citaten van Smailegange. Edward Brown, Cyriel Ver- schaeve, Emile Verhaeren, Jacobus Bellamy, van Van Lennep en Van Hogendorp, en vele anderen. Een reis dus, in woord en beeld langs de Zeeuwse havenplaatsen; veel is nog te herkennen en wie van oude schepen houdt (en verbeeldingskracht heeft), ziet ze varen op de tussenwateren, op de kanalen en op de rede, als hij daar nu fietst of wandelt of zijn auto even stilzet om een paar diepe teugen zilte zeelucht in te ademen, dezelfde die ons uit het boek tegemoet komt. S. Z. In de serie „De oude Nederlandse ker ken" verscheen dit jaar bij Bosch Keu- ning, Baarn, het deel „Langs de oude Zeeuwse kerken" (pocketformaat 21 x 12 cm, 166 bladz., 12,50) samengesteld door vier Leidse studenten kunstgeschiedenis: Claudir.e Chavannes-Mazèl, Irina Diakonoff, Katie Heyning en Carel Van Tuyll Van Se- rooskerken. Ideale gids om mee te nemen bij ver kenningen in Zeeland, nu eens niet de dijken en duinen, de straten en stranden; maar opkijken naar de enorme 14de-eeuwse to rens van baksteen (Sint Anna ter Muiden, Oostkapelle en vele andere Zeeuwse dor pen); de 15de-eeuwse apostelbeelden van Nisse en de ontroerend-primitieve grafbe schilderingen van Aardenburg bewonderen; de Maria Magdalenakerk van Goes, Bra bantse school, bezoeken; of het sobere bakstenen kruiskerkje in Vlaamse stijl van Noordgouwe vergelijken met dat van Me- liskerke uit 1400. Foto's maken met de groothoeklens, wat dieper ingaan op de Scheldegothiek (1200 1250, korte rijke bloeiperiode), op de Zeeuws-Vlaamse bakstcengothiek. de kerk architectuur in Zeeland deze komende win ter nader bestuderen of misschien de preek stoelen, de koorbanken, de praalgraven, de beschilderde gewelven, de doopbekkens, de epitaven en de grafzerken, de avond- maalbekers. „Langs de oude Zeeuwse kerken" is niet chronologisch opgesteld, maar toeristisch: er zijn zes routes (met zo weinig mogelijk rij-kilometers) met kaart langs kerken, en iedere routebeschrijving wordt afgesloten met zestien bladzijden uitstekende foto's waarnaar in de tekst wordt verwezen. Die tekst: verklarende inleiding met de vaktermen, niet alleen de kerk, maar het hele dorp wordt historisch belicht, de ram pen, de verbouwingen, de reformatie en de restauraties, de renaissance en het klas- sicisme van Holland en Zeeland, de wel vaart in Zeeland tussen 1400 en 1568 toen de oorlog daar jarenlang ging woeden Subliem boek in handig formaat, dui delijke aansporing om als amateur en toerist te gaan zien hoe de kerkge bouwen en hun interieurs met hun kerk- 2ntiek deelden in de geschiedenis van Zeeland. Van harte aanbevolen! S. Z.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 6