Overpeinzingen Het zomerseizoen is weer voorbij en wij kunnen zeggen, dat het een mooie en lange zomer is geweest, waarin wij veel genoten hebben. Nu komen weer de lange winteravonden, waar wij gezellig thuis zitten, rond het open vuur of haard, met familie en kennissen gezellig babbelend. En dan is er tijd om eens te filosoferen over wat wij uitgespookt heb ben in onze vakantie. Hebben wij ons goed gedragen ten opzichte van onze medemensen en van de natuur? De mens is van nature een egoïst en alle voorschriften en bepalingen vindt hij, gelden niet voor hemzelf, maar voor alle andere medemensen. Hij zelf alleen mag wel even dit of dat doen, het is niet zo erg, het kleine beetje dat hij doet valt niet op. Ja, er zijn zoveel punten om over te spreken. Jaren geleden werd gezegd: eenvoudige indu strie naar ontwikkelingslanden, zodat die mensen vooruit kunnen, onze eigen mensen naar hoogwaardiger industrieën. Maar nu, als het slecht gaat in de ekonomie, moeten deze eenvoudige industrieën hier blijven ten koste van alles. Een tijd geleden was de algemene opvatting, dat de gebieden, die ontstaan na de uitvoering van de Deltawerken, bestemd zijn voor de recreatie, aangezien er in ons kleine landje niet voldoende ruimte is. Momenteel moeten deze gebieden natuurgebieden worden en als wij niet oppassen, mogen wij straks over de dammen en dijken kijken naar de recreatie van de vogels, die zich rotlachen en zeggen: „hé, daar is weer een mens." Jaren geleden vond iedereen het prachtig, dat iedereen een auto had. Nu is deze auto een vloek op de weg en moet hij eigenlijk verdwijnen. Ja, lezers dit zijn een paar puntjes om onder het genot van een potje bier of borrel met een rokertje gezellig over te kletsen. Maar u moet het wel deze winter doen, want anders is de kans groot, dat u het volgend jaar het genot van de borrel en het rokertje moet missen, want dat is ongezond en onbetaalbaar. Wat wij plannen voor de toekomst is morgen nog uitvoerbaar, overmorgen twijfelen wij en de dag daarna beginnen wij met aktie- groepen, want het moet anders. Niets is wispelturiger dan de mens. Denk maar eens welke plannen u had met uw leven en het leven van uw naasten, toen u nog jong was en hoe u nu over alles denkt. Ik wens u allen vele gezellige discussie avonden en ik hoop dat u met vele plannen tevoorschijn komt. Van der Graaf. 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1975 | | pagina 3