Amsterdam. Monumenten langs en in de gracht. Amsterdam. Langs de boorden van de Amstel. artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant van 23 januari 1971 een stichting die zich beijvert oude binnenvaartschepen aan te kopen, te restaureren en in stand te houden. Ook buiten de musea neemt de belang stelling voor tjalken en klippers weer toe en door deze verheugende ontwikkeling ziet het er voorlopig nog niet naar uit dat hun vroegere glorie voorgoed zal verdwijnen achter de nevels van de tijd. De laatste jaren namelijk neemt het aantal zeilende klippers en tjalken op onze binnenwateren weer toe. Men ziet ze voornamelijk op het ljsselmeer. Dat is begrijpelijk, want het zijn schepen die de ruimte moeten hebben. Het ware te wensen dat ze ook op de Zeeuwse wateren in toenemend aantal gaan verschijnen. Ze worden uiteraard niet meer voor de vrachtvaart gebruikt. De klok kan niet worden teruggezet, maar als waarde volle monumenten uit het verleden ver dienen ze aller belangstelling. Hun eigenaren zijn vaak jonge enthou siaste mensen, die met veel liefde, geduld en een vaak behoorlijke kennis van zaken, de door hen gekochte schepen in hun vroe gere staat proberen terug te brengen. Om het zover te brengen vergt dikwijls meerdere jaren van stug volhouden en ijverig zoeken naar oude onderdelen die nog ontbreken. De financiële offers, die men zich moet getroosten voor het bereiken van het be oogde doel zijn zeer zwaar en deze door zetters en volhouders verdienen onze be wondering voor hetgeen ze ondanks alles weten te bereiken. In dat verband is de oprichting hoop gevend van de landelijke vereniging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig. Deze vereniging stelt zich ten doel: Het behoud van zeilende vaartuigen waar mede oorspronkelijk op de Nederlandse wa teren enig bedrijf is uitgeoefend en waarvan het karakter overwegend bewaard is ge bleven en Het instandhouden van ambachten die bij de zeilvaart betrokken zijn geweest. Het adres van deze vereniging is postbus 25 te Muiden. We wensen de initiatiefne mers veel sukses en hopen dat hun streven ertoe zal leiden dat nog een aantal oude binnenvaarders opnieuw tot leven gewekt zal worden. Een stemmingsbeeld uit de oude binnen haven van Goes, waarin een aantal tjalken en een stoomvrachtboot omtrent de eeuw wisseling voor de nodige bedrijvigheid zor gen, moge de artikelenserie over de zeilende binnenvaarders van weleer besluiten. J. P. van den Broecke. Literatuur. Dr. I. J. Brugmans. Paardenkracht en Mensenmacht. Dr. J. M. Fuchs. Vijf eeuwen binnenscheepvaart. E. W. Petrejus Scheepsmodellen. P. J. Sopcrs. Schepen die verdwijnen. W. J. Dijk. De schoonheid onzer binnenschepen. H. Speerstra. De laatste echte schippers. G. C. Crone. Nederlandse binnenschepen. Periodiek Nederlandse Historiën nr. 5/6. 1974. 'I1 A. 11 l'.i vi u-.io A A. W. li..Ui 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 11