ANGSTDROOM (3) Joris, antwoord aan Maarten: „Dan liever de konijnen in de t.v. «É^nNsj* als dit nummer van Zeeland Magazine uitgekomen is. Van harte hoop ik, dat de mening van de meerderheid van de Kamer zal zijn: „Voorlopig geen verdere uitbreiding van kerncentrales, ook niet in Zeeland". Dal zou een „Angstdroom" minder betekenen. (Inmiddels heeft de regering, zoals zojuist voor het ter perse gaan van dit nummer bleek, de definitieve beslissing over de kern centrales verschoven naar 1977). Joris van Hoedekenskerke. Dezelfde dag dat de krant het verhaal bracht van dat transport met ge vaarlijk radio-actief afval u weet wel, dat „vrij" door België naar Frank rijk kon rijden zonder politiebegeleiding diezelfde dag viel ook Zeeland Magazine bij mij in de bus. Op pagina 9 vond ik het gedichtje van Maarten van Middelburg. Evenals mijn gedichtje in Zeeland Magazine no. 43 van september 1975 droeg ook zijn poëtische ontboezeming in no. 44 de titel „Angstdroom". En ook Van Middelburg had de kernenergie als onderwerp van die angstige dromerij gekozen. Over het gedichtje van mijn „collega" als zodanig kan ik kort zijn. Op zichzelt heel leuk, die compositie, daar niet van. Het hindert mij ook allerminst, dat „col lega-dichter" Van Middelburg de figuur van Joris van Hoedekenskerke in een agrarische context plaatst, gezien de in de versregelen rondhuppelende konijnen, het varkenskot en de kippen. Het komt wel meer voor, dat ik als „boer" wordt betiteld. Een enkeling denkt mij daar mee te kunnen beledigen, maar ik heb het nog altijd als een com pliment beschouwd als je wordt aangezien voor een vertegenwoordiger van de groep mensen, die zolang de wereld bestaat, „voort ploegt" terwille van de voedsel voorziening van mens en dier. Nogmaals: geen enkel bezwaar tegen het feit, dat Van Middelburg meent Joris van Hoedekenskerke te moeten afschilderen als een in de agrarische sfeer levend persoon, die in het jaar 1990 zijn zin heeft ge kregen: geen kerncentrales er meer bij in Zeeland. En u hebt het kunnen lezen wat dat volgens Van Middelburg dan betekent: zo goed als geen stroom, dus geen t.v., geen radio, geen wasmachine, maar wel strijken met een houtskoolbout. Dat is dan de „angstdroom" die Van Mid delburg wakker houdt. Van Hoedekenskerke en hij niet al leen wordt door andere beelden uit de slaap gehouden. Niet door wat ongemak ken, maar door het schrikbeeld van de nu cleaire dood. Dat is iets anders dan de haardroogkap, die het niet meer doet. Wij ik zeg nu bewust „wij", want er zijn heel wat verontrusten, en nog van heel ander kaliber dan Joris van Hoede kenskerke, die per slot van zaken geen atoomdeskundige is wij zien de gevaren van kerncentrales, zeker als die in meer voud in Zeeland worden neergepoot angst wekkend groot voor ons. Helaas worden we zo schijnt het door enkele feiten in het gelijk gesteld. Daar is dat toch vrij roekeloze transport met gevaarlijk radio-actief afval vanuit de kerncentrale bij Borssele naar de „ver nietigingsplaats" in Frankrijk. „Kans op een ongeluk met een kern centrale? Die is er maar eens in een mil joen jaar", zeggen de voorstanders van kern centrales. Ze vertellen er nooit bij of ze ook weten of dat ongeluk aan het begin, in het midden, of aan het eind van die overigens puur theoretische periode van een miljoen jaar zal gebeuren. Dr. S. Mansholt (ja, ook al een „boer") 20 en de Bezinningsgroep bestaande uit zo'n 20 ingenieurs en andere deskundigen hebben onlangs nog eens duidelijk gewezen op de bezwaren van kerncentrales: een puur technisch ongeluk, ach, dat zal wel zelden voorkomen, maar zoals Mansholt het zo „kernachtig" formuleerde: ,.jc hebt ook nog de kans van de menselijke fout, de stommiteit". Dan is er het grote probleem van het radio-actieve afval waar men geen raad mee weet, de moeilijkheden bij het transport daarvan. De mogelijkheden van sabotage, van over vallen op kerncentrales zijn in deze tijd niet denkbeeldig. Bracht onlangs een groep van acht onderzoekers, verbonden aan Technische hogescholen en universiteiten, niet via een studie aan het licht dat een ramp met een 1000 Megawatt kerncentrale, gesitueerd op de Maasvlakte, een strook grond door heel Nederland van vijftien ki lometer breedte voor zeker vijf jaar voor bewoning ongeschikt zou maken. En denkt Maarten van Middelburg nu, dat al die bezwaren niet gelden voor in Zeeland te bouwen en gebouwde kerncen trales? Kom nou! Hij juist hij (want we kennen Maarten beter dan hij misschien wel denkt) kan beter weten. Zijn gedichtje is wel leuk; maar tege lijkertijd te zorgeloos, en misleidend. Ons „boerenverstand" zegt ons dat zo lang geen betere veiligheidsgaranties kunnen worden gegeven, dan nu mogelijk is het niet gaat om geen stroom of wel stroom. Het gaat om de mogelijklieid wat langer in veiligheid te kunnen leven, misschien zelfs wel om de mogelijkheid van te kunnen overleven. En dat laatste doen we dan tenslotte nog het liefst, ook al zouden dan de ko nijntjes huppelen door het wegens elektri citeitsgebrek buiten bedrijf zijnde televisie toestel. En weten ze daar bij Maarten in Mid delburg (hij begrijpt wel bij welke instantie ik bedoel) dan echt nog niet dat de laatste tien jaar de extra ruimte aan elektriciteit waarover we beschikten 43% was, terwijl de SEP al eens heeft laten weten zo konden we onlangs in het NRC-Handelsblad lezen dat een speelruimte van 27% wel voldoende is? Waarom dan zo'n haast met die kerncentrales? Op het ogenblik, dat dit geschreven wordt, heeft de Tweede Kamer zich nog niet uit gesproken over de energienota van minister Lubbers. Misschien is dat al wel gebeurd, ZEILWEDSTRIJDEN. 1, 2 en 3 mei. R.Y.C.B. Zeilwedstrijden op de Greve- lingen. Snipe klassec. 5, 6 en 7 juni. Cadett-klasse organisatie. Zeilwedstrij den op de Grevelingen. 31 juli t/m 6 augustus. K.W.V. de Kaag, ONKS Solo, Greve lingen. 7 t/m 10 augustus. K.W.V. de Kaag, ONKS Hornet, Greve lingen. 11 t/m 13 augustus. K.W.V. RYCB, FD, Finn. Yngling, OK, 420, Europe, 470. Grevelingen. 14 en 15 augustus. K.W.V. de Kaag, R.Y.C.B. Benelux kam pioenschappen, 420, Europe Gre velingen. HENGELWEDSTRIJDEN. 22 februari. Zeenaald te Rockanje van 11.00 14.00 uur. 13 maart. H.S.V. te Schore van 11.30 14.30 uur. 14 maart. Hooftplaat op de Westerschelde van 12.15 15.15 uur. 27 maart. G.B.V. te Roosendaal van 12.00 15.00 uur. 27 maart. Zaamslag op de Westerschelde van 11.30 14.30 uur. 28 maart. Glijmesvis te Lepelstraat van 13.00 16.00 uur. 28 maart. C.C.B. te Blankenberge (B.) van 11.00 14.00 uur. 4 april. T.V.W. te Wenduine (B.) van 12.00 15.00 uur. 10 april. W.S.V. Reimerswaal te Krabbendijke van 10.30 13.30 uur. 11 april. H.M.S. te Heen van 11.30 14.30 uur.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 20