HET VLAG-INCIDENT 11 april. IJzendijke od de Westerschelde van 11.30 14.30 uur. 24 april. G.B.V. te Roosendaal organiseert een selektiewedstrijd om 10.30 uur op het eiland Tholen. 25 april. Edelkarper te Bergen op Zoom van 11.00 14.00 uur. 25 april. W.K.V. te Nieuwpoort (B.) van 10.00 13.00 uur. 9 mei. Hengelv. Nw-Borgvliet houdt een vrije wedstrijd ten bate van de Bejaarden- bond van 10.00 13.00 uur. 5 mei. V.B.O. te Oudenbosch van 14.00 17.00 uur. 22 mei. De Krabbe te Renesse van 13.00 16.00 uur. 27 mei. Zeester te Halsteren van 12.00 15.00 u. 27 mei. Sluiskil op de Westerschelde van 12.00 15.00 uur. 30 mei. O.F.C. te Ostende (B.) van 12.30 15.30 uur 7 juni. Zeebaars te Scherpenisse van 10.30 13.30 uur. 13 juni. B.F.V.Z. te Ravensijde (B.) van 12.30 15.30 uur. 27 juni. Philips Terneuzen op de Westerschelde van 13.00 16.00 uur. 8 augustus. Breskens op de Westerschelde van 11.00 14.00 uur. 5 september. H.S.V. te Halsteren van 11.30 14.30 uur. 5 september. Hoek op de Westerschelde. 12 september of 26 september. N.Z.V. te Knokke Heist (B.) van 11.30 14.30 uur. 3 oktober. Eendrachtvis. te Nw-Vossemeer van 11.00 14.00 uur. 23 oktober. H.V.K.K. te Kapelle van 13.00 16.00 u. 31 oktober. M.V. te Zeebrugge (B.) van 10.00 13.00 uur. 7 november. Leeglopers te 's Heerenhoek van 13.00 16.00 uur. Zeeland Magazine is een rubriek rijker geworden: korte schetsen door M. M. Met eigen ogen geschoten IV, blz. 18, no. 44, november 1975. M. M. zijn dat wil ik u wel verraden de initialen van Mirja Muurling, bekend door haar gevoelige ge dichten in het Magazine. Een aantal van haar gedichten werden gebundeld: een exemplaar schonk zij ons. Misschien is zij wel nieuwsgierig te weten wat er met die bundel is gebeurd; hij slin gert door het huis, eerst onopzettelijk, dan opzettelijk! Dus niet bijgezet in de boeken kast. Soms vind ik de bundel terug tussen een stapel boeken en brokstukken van zwaarwichtige adviezen, een andere keer ontdek ik hem onder een stapel, resultaat van een opruimwoede aan het einde van de week. Eens keek hij mij verwijtend aan uit een lade waar ik zocht naar het instructie-boekje van de dictaphoon. Die bundel lijdt een assepoester-bestaan, maar telkens wanneer ik hem tegenkom, dan lees ik geboeid enkele bladzijden. Onze assepoester zo spraken wij af. mijn vrouw en ik zal haar zwervend bestaan voorlopig, en nu met opzet, blijven voortzetten, hoewel er wel gevaren aan verbonden zijn; vorige week was ze bijna verdronken in de prullemand! Ons besluit was gebaseerd op de vreugde van het tel kens onverwachte weerzien, die vreugde wilden we niet missen; we zijn niet gezwicht voor het betoog van Gerrit Krol, onlangs in de NRG, dat boeken als ze niet gelezen worden (maar wel in je boekenkast staan) ook waarde hebben (tussen haakjes afge zien van antiquarische waarde of oud papier). De lezer zal begrepen hebben, dat dit slechts een inleiding is tot het vlag-inci dent waarover ik u wilde spreken. Dat vlag- incident heeft te maken met het proza, waarover ik iets zei in de eerste regel van dit verslag. De schets van M. M. in het nummer van november 1975 geeft een fijne beschrijving van een duinwandeling en een bezoek aan de oever van de Westerschelde. Je begint argeloos te lezen, en allengs wandel je werkelijk in de duinen, zonder de schrijf ster, alléén, in de stilte, onder de herfstzon langs de planten en met de vogels. En je ontdekt zelf, zo schijnt het, details van vogels en planten waaraan je voorbij ging. Je ziet de leeuwerik opstijgen op de zelfde manier, zoals je dat vroeger gefas cineerd waarnam als je door de weilanden naar huis liep. Je stopte, legde je schooltas neer en volgde op je rug gelegen de verti cale vlucht die al kwinkelend werd uitge voerd, dan plotseling werd afgebroken om over te gaan in een glijvlucht in schuine lijn naar beneden. Je leest verder en dan wandel je ineens naast de schrijfster en je ziet haar met zorg de blauwe zeedistel onder het zand verstoppen om haar te beschermen tegen de oostenwind; je denkt: een beetje over dreven, maar dan en dat zijn de fijne trekjes in haar proza constateert zij: eigenlijk overbodig die zorg! Het effect op de lezer? Het scènetje komt over, indringend als een echt gebeuren: eerst de spontane handeling, dan de nuch tere bezinning, menselijk! Wij trekken verder, nu weer alléén; een schip over De Schelde vaart voorbij, de vlag net niet meer zichtbaar in de sche mering. Je overweegt: hoever zou de sche mering nu wel gevorderd zijn, dat je de vlag net niet meer ziet? De achtergrond zal wel zover zijn, dat je de vlag net niet meer ziet? De achtergrond zal wel zover zijn „ingedonkerd", dat het silhouet van het schip nog wèl en de vlag niet meer zichtbaar is. En dan opeens voltrekt zich het incident: er was helemaal geen vlag! Op ordentelijke schepen worden vlaggen vóór zonsondergang ingenomen. Voor mij groeide dat incident uit tot een herinnering aan een bezoek bij een oom, een oud-zeekapitein. Op een avond kwam hij aanlopen, uit de tuin, de vlag keurig gevouwen onder zijn arm. Ik merkte op, dat het wel niet zou gaan regenen en dat de vlag misschien wel buiten had kunnen blijven. „Je Iaat je vriend toch ook niet in de kou staan?" was het antwoord. En er volgde een uiteenzetting over de vlag, symbool van fierheid, object van zorg voor de zee man. Ik heb er later nog eens over nagedacht; volgens mij is die vlag-inneem-gewoonte misschien wel ingevoerd door een Schot of een Hollander, die beiden vonden dat het weinig zin had een vlag, die je toch niet ziet, te laten hangen. En, entre nous, die eer voor de vlag verdubbelt zijn levensduur. Dit vlag-incident heeft bij mij een rimpel veroorzaakt in het lees- en belevenis-proces, maar daarnaast had het nog een gevolg, nl. de vaststelling welk een subtiele bezig heid proza schrijven kan zijn. Schrijfster geeft erg beeldend haar visueel contact met het schip weer, maar aan de context waarin zij haar ervaring plaatst, kleefde een kleine onvolmaaktheid, alléén opgemerkt door een „vlaggen-deskundige"; gevolg: uit een illusie viel even de spanning weg! Misschien had ik die illusie kunnen redden door te overwegen, dat het hier een slordige trampvaarder betrof, met een kapitein, die veel belangstelling had voor de fles en minder zorg voor de vlag! Het vlag-incident doet ons ook beseffen, hoe fijn schrijfster, als een pentekening, de schets heeft verwoord, zo gevoelig, dat een kleine onvolkomenheid onmiddellijk een vlekje veroorzaakt. De sfeer van het duinlandschap en haar genegenheid voor dier en plant brengt schrijfster op een evenwichtige wijze op ons over. Zij opent voor hen die daar gevoelig voor zijn een nieuwe wereld; hoe dat ook zij, men houdt er zeker een frisse opwek kende wandeling aan over. Ik ga er vanuit, dat dc beschrijvingen van dier en plant correct zijn; dan zal ook de bioloog daarvan kunnen genieten. In het andere geval, tant pis, houdt hij er een kater aan over. Proza schrijven zoals M. M. dat doet wij zeiden het reeds is een subtiele zaak. Wie het aandurft verplicht de lezer in hoge mate. Dit proza houdt een belofte in; gaarne spoedig een volgend verhaal! ir. Di. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 21