Ronde stenen „grondzeiler" bovenkruier) Krabbendijke. Met de houten constructie links (achterzijde) kan de op rollen liggende kap met de wieken op de wind worden „gekruid". Deze molen is als het ware op een hoge voet gebouwd, zodat de wind over de omringende huizen van alle kanten goed door het wiekcnkruis wordt opgevangen. Deze molens worden stelling- of galerijmolens genoemd. Dit type molen noemen we standerd molen. Begrijpelijk dat deze constructie ta melijk wankel en labiel is en door een storm kan omwaaien. Men gaat er toe over van hout of steen een vast rond, 6- of 8-kantig gebouw te construeren; in de 15e eeuw wordt dit vervolmaakt door de kap op rollen te zet ten, waardoor men de mogelijkheid heeft kap met wielen op de wind te draaien en zodoende van de wind uit alle richtingen gebruik te maken: de bovenkruier (kruien draaien) is ontstaan. Wanneer het nu zo ver is gekomen, dat men de techniek van de inwendige over brengingen beheerst en van de windkracht uit alle richtingen kan profiteren is het een kwestie van tijd dat men allerlei aan passingen gaat construeren om zware wer ken te doen. Een scala van mogelijkheden ontstaat: koren-, olie-, papier-, run-, verf-, tras-, specerij-, snuif- en houtzaag-molens ontstaan. Naast deze niet volledige opsomming van industriemolens moet er nog even worden gewezen op de watermolen: een windmolen die een scheprad in beweging zet en daarmede het teveel aan hemel- en welwater uit de polders slaat; stukken land gelegen beneden zeeniveau tot wel 7 m toe! Geniaal! En dan te bedenken, dat een groot deel van West-Nederland, van Zeeuws-Vlaanderen, de kuststrook tot Gro ningen, beneden zeeniveau is gelegen. Dc provincie Zeeland heeft thans nog een 75 molens, alle korenmolens, waarvan een enkele nog in vol windbedrijf. Open standerdmolen, Kruiningen. is de vertikale „stander" te zien. Achtkantige houten „grondzeiler" (Kruinin gen). Deze vorm en uitvoering is typerend voor Zeeland. Duidelijk Binnen afzienbare tijd hopen wij nog eens in de gelegenheid te worden gesteld in dit blad op deze Zeeuwse molens te kunnen ingaan. Want interessant en fraai zijn de molens. Gesloten standerdmolen, St. Annaland. Het ondergedeelte is om bouw d en heeft zodoen de enige opslagruimte. Ronde stenen stelling- of baliemolen. Rilland-Bath. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 6