In deze werkgroep zitten vertegenwoor digers van verschillende overheidsdiensten en particuliere groeperingen die bemoeienis hebben met het natuurbeheer. Het interessantste zou vanzelfsprekend zijn de natuur en de tijd hun gang te laten gaan, maar in vele gevallen gaat dat niet. De platen en slikken zouden dan geleidelijk door de golfafslag verdwijnen. In de huidige toestand hebben grote delen van het Grevelingenbekken een hoge natuur wetenschappelijke waarde, terwijl andere delen een hoge waarde hebben voor oever recreatie en watersport. Over de inrichting van dit gebied is men al in een vroeg stadium begonnen met plannen te maken. In 1967 verscheen een nota „De inrich ting van het Grevelingenbekken". In deze nota waren de hoofdlijnen van de toekom stige ontwikkeling vastgelegd en werd vooral aan de recreatieve ontwikkeling een be langrijke plaats toegekend. Echter in een tijd van een groeiend milieu- bewust-zijn, is een zekere verschuiving ge wenst van het maken van voorzieningen voor dagrecreatie naar het behouden van de natuurlijke omstandigheden. In de onlangs opgestelde nieuwe inrich- tingsschets. die nu in het stadium verkeert van de inspraakprocedure, heeft het natuur behoud dan ook een zwaarder accent ver kregen dan in 1967. Ondanks deze accent-verschuiving, zal ze ker voldoende ruimte overblijven voor re creatieve ontwikkelingen. In z'n huidige vorm heeft het gebied reeds veel interessants te bicden, zowel voor de natuurliefhebber, de watersporter, de visliefhebber, als de oever recreant. Natuur. Op de vele platen en slikken ontwikkelde zich na de afsluiting een natuurlijke vege tatie, zowel tussen het op vele plaatsen regen verstuiving ingezaaide gras en tussen de stuifschermen, als op de ongerepte plaat- gronden. De inzaai op grote schaal van een aantal uitgestrekte vlakten, heeft echter de moge lijkheid tot verdere natuurlijke differentiatie aanmerkelijk vertraagd. Door het uitvallen van het getij is het karakter van het gebied totaal veranderd. Ook al zou het Grevelingenmeer op de lange duur zout blijven (hetgeen nauw sa menhangt met hetgeen er met de Ooster- schelde gaat gebeuren), dan nog zijn de omstandigheden heel anders dan vroeger. Handhaven van de oorspronkelijke biolo gische waarde is dan ook niet mogelijk. De Hompelvoet, Stampersplaat en Veer mansplaat, alsmede de Slikken van Flakkee, Dijkwater en een gebied nabij de Punt zul len volgens de jongste plannen de gebieden zijn waar het natuurbeheer op de eerste plaats moet komen. Gedeelten van de Hompelvoet, Stampers plaat, Veermansplaat en Slikken van Flakkee worden reeds nu beweid met paarden, scha pen en rundvee, met het doel een grotere differentatie in de begroeiing op gang te brengen. Voor de vogels blijkt het Grevelingen bekken een geliefd oord te zijn. Door Staats bosbeheer worden regelmatig tellingen ge houden en uit deze tellingen blijkt duidelijk, dat een grote verscheidenheid aan vogels zich in het gebied voor langere of kortere tijd ophoudt. In zeer grote getale zijn waargenomen: fuut, wintertaling, smient, bergeend, wilde eend en meerkoet. Voorts komen er veel aal scholvers, rotganzen en brandganzen voor. Ook worden van de z.g. „steltlopers" vele soorten aangetroffen, waarvan enkele be kende zijn de scholekster, kluut, wulp, grutto, plevier, strandloper, etc. De meeuwen komen ook bijna het gehele jaar voor, en enkele soorten, speciaal de grote stern, komen naar het Grevelingen bekken om hier 's zomers te broeden. Jaarlijks komen er zo'n 2000 paar grote sterns naar de Hompelvoet. Voorts komen er veel zilvermeeuwen en kokmeeuwen om te broeden. Interessant om te vermelden is, dat in 1974 plm. 8000 nesten werden geteld door diverse waarnemers. In totaal werden door vogeltellers van Staatsbosbeheer zo'n honderdtal verschil lende soorten vogels waargenomen; varië rend van enkele flamingo's en een pelikaan tot meer dan 10.000 wilde eenden. Hoe in de toekomst deze ontwikkeling zich zal voortzetten is moeilijk te voor spellen; wel zal wat betreft het recreëren op genoemde platen en slikken de recreant enige beperkingen moeten worden opgelegd om te voorkomen dat schade wordt toe gebracht aan de natuurlijke ontwikkelingen. In het november-nummcr van Zeeland Magazine van 1975 was een meer gedetail leerd artikel opgenomen over het gedrag van de vogels in het Grevelingenbekken. Watersport. Door de aanleg van de dammen ontstond een uniek gebied zowel voor de waterspor ters als de vissers. Grote mogelijkheden zijn er om te zeilen, te waterskiën, enz. Ook de onderwatersport, die vooral de laatste jaren veel opgang maakt, zal zeker aan zijn trekken kunnen komen. Het bevaarbare oppervlak, gerekend naar een waterdiepte van 1.50 m, bedraagt ongeveer 7000 ha; hieruit blijkt dat grote gebieden (ca 4000 ha) voor de dieper ste kende boten niet bevaarbaar zijn. Het door zijn kreken en platen zeer gril lig gevormd gebied vereist bepaald wel enige nautische kennis alsmede enige erva ring voor de zeiler. Bij een krachtige tot harde wind Z.W.-W. (5 - 6 Beaufort) verandert het meer in een onstuimige watervlakte, die dan zeker de nodige zeilkunst vergt. Maar wie geen onnodige risico's neemt, zal veel kunnen genieten van deze weidse waterplas. Door de samenwerkende diensten in het gebied, is in overleg met de A.N.W.B. en andere watersportorganisaties, een plan opgemaakt voor de bebakening van het gebied. De bebakening, waarvan de uitvoering inmiddels is gestart, zal worden geplaatst op een waterdiepte van plm. 1.50 m be neden het huidige waterpeil. Door de A.N.W.B. zal deze bleesbebakening, die o.a. ook is toegepast in het Veerse Meer, Brielse Maas en Lauwerszce, in de vaarkaarten worden opgenomen. De toegankelijkheid van het Grevelingen bekken is belangrijk voor de bezoekende watertoerist. Aan de hand van tellingen bij de enige toegang, de sluis te Bruinisse, is vastgesteld dat het watertoerisme naar het gebied voortdurend toeneemt. De ca paciteit van de sluis zal in de toekomst wellicht onvoldoende zijn om het aanbod, althans in de spitsuren, te kunnen ver werken. Dit hangt overigens samen met het feit, dat de over de sluis voerende vrij lage beweegbare brug, zowel een obstakel vormt voor de watersport, als voor het drukke recreatieve autoverkeer van en naar Zeeland. Door de watersportverenigingen zal zeker de nodige druk worden uitgeoefend om de situatie te verbeteren. Enkele suggesties in die richting zijn al gedaan. Of deze te realiseren zijn, zal zeker nog de nodige tijd van studie vergen. Na het passeren van de schutsluis vindt men achtereenvolgens langs de Schouwse oever de volgende havens. Allereerst de jachthaven van de water sportvereniging Bruinisse. Deze haven heeft een capaciteit van plm. 110 boten. Er is gelegenheid voor passanten om hier af te meren. Direct grenzend aan deze haven ziet men de nieuwe jachthaven „Aquadelta" liggen. In deze ruime en goed geoutilleerde haven is plaats voor 650 boten. Er is ook een afmeergelcgenheid voor ca 50 passanten. Voorts is er een steiger die geschikt is voor minder-validen. Op de wal zijn verder diverse voorzienin gen te vinden, t.w. een watersportshop, café-restaurant, een moderne supermarkt en een aantal appartementen. Tussen Bruinisse en Brouwershaven ligt de werkhaven Bommenede, die niet toe gankelijk is voor de watersporters. Deze haven is als opslag- en werkterrein in ge bruik bij de in het Grevelingenbekken ope rerende Rijksdiensten en aannemers. Via de geul van Bommenede zien we in de verte de prachtige Ned. Herv. Kerk van het oude historische stadje Brouwers haven. De kerk is gebouwd in de 13e eeuw en voltooid in de 17e eeuw, terwijl hij in de jaren 1956 1967 volledig is ge restaureerd. Brouwershaven kan met recht het juweel van de Grevelingen worden genoemd. U vindt er nu twee prachtige jachthavens. In de vanouds bestaande vissers- en han delshaven heeft men steigertjes en boxen gebouwd, waardoor het een aantrekkelijke jachthaven is geworden. Vanaf de boten in deze haven heeft men een uniek gezicht op het prachtig geres taureerde stadhuis en de vele panden rond om het haventerrein. Ook de dichter en staatsman Jacob Cats, die hier in 1577 is geboren, staat er te peinzen op zijn sokkel. Er vinden ca 70 boten een ligplaats en er is ruimte voor ca 40 visbootjes. De enkele jaren geleden in gebruik ge nomen nieuwe haven is bepaald cén van de fraaist gesitueerde in het Deltagebied. Er is hier plaats voor ca 300 boten. Ook passanten ca 100 kunnen hier, voor zover er ruimte is, een plaatsje vinden. De water sporter vindt er een goede accommodatie, o.a. trailerhelling, scheepswerf, botenber- ging, een riant parkeerterrein en niet in de laatste plaats gezellige eethuisjes. De havens zijn in beheer bij de water sportvereniging Brouwershaven. De in- en uitgaande scheepvaart wordt d.m.v. lichten op de keersluis geregeld. Verlaat men Brouwershaven en vervolgt men z'n weg in westelijke richting, dan ziet men eerste de voormalige werkhaven „Den Osse". Momenteel wordt hij gebruikt als thuishaven voor de talrijke sportvissers- verhuurboten. De gemeente Brouwershaven heeft voor de toekomst grote plannen om hier een riant watersportcentrum aan te leggen. Het laatste haventje dat u aan de Schouw se oever tegenkomt, is het intieme haventje van Scharendijke. Het is een aantrekkelijk haventje, zowel voor de sportvisbootjes, als voor de zeil- en kleine motorbootjes. Ook langs de Brouwersdam vindt men nog een 3-tal voormalige werkhavens van de Deltadienst, t.w. op de Middelplaat, de Kabbelaarsbank en aan het Springersdiep. 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 10