Datum totaal botenbestand 1-7-73 920 (100%) 1-8-74 1370 (100%) 10-8-75 1750 (100%) zeilboten motorjachten/ visboten speedboten 24% 30% 46% 38% 26% 36% 46% 30% 24% De havens zijn vrij toegankelijk voor alle soorten boten. Er zijn enige eenvoudige voorzieningen aangebracht o.a. aanlegstei gers, een trailerhelling en op de wal zijn enkele toiletten geplaatst. Aan de steigers mag men ten hoogste 2 x 24 uur blijven liggen. De haven op de Kabbelaarsbank komt het eerst in aanmerking om volledig als watersporthaven te worden ingericht. Vaart men verder in noordoostelijke rich ting, dan komen we bij de haven van Oud dorp. Vroeger was deze haven een belang rijke vissershaven, nu vinden slechts enkele palingvissers er hun thuishaven. Ook hier heeft men de bakens tijdig verzet en van de nood een deugd gemaakt; de haven is grotendeels ingericht t.b.v. de watersport. De laatste havens langs de Goereese en Flakkeese oever zijn Battenoord en Herkingen, deze beide havens hebben momenteel nog een zeer gebrekkige accom modatie. Er bestaat verder een mogelijkheid om af te meren langs de vele werksteigers in het centrale platengebied. Deze steigers zijn aangelegd voor de beherende en uit voerende diensten in het gebied. De watersporter mag hier in het alge meen wel afmeren, maar dient dan wel rekening te houden met evt. werkboten waaraan voorrang moet worden gegeven. De steiger gelegen langs de zuidelijke oever van de Hompelvoet, in de nabijheid van de grote sternkolonie, is verboden voor alle watersportboten. Op het Grevelingenbekken bestaan ver schillende beperkingen t.a.v. de vaarsnelheid. U dient zich hiervan vooraf wel op de hoogte te stellen. Het ligt in de bedoeling om voor het zomerseizoen kaartjes uit te geven waarop de beperkingen zijn aange geven. In de laatste 3 jaren zijn d.m.v. tellingen gegevens verzameld over de ontwikkeling van de watersport in het nieuwe gebied. Deze gegevens zijn uiteraard van veel belang om de behoefte aan ligplaatsen, c.q. de capaciteit van de nieuwe havens te kun nen bepalen. Bij de tellingen werden alle betrokken, de varende, langs de oevers liggende en de boten in de havens. Op de topdagen van de afgelopen 3 jaren werden de volgende aantallen waargenomen. De toename van het botenbestand t.o.v. 1973 is dus bijna 100%. Ook de onderlinge verhoudingen tussen de verschillende soorten boten is sterk veranderd, zoals uit het staatje blijkt. Het meest in trek bij de watersporter is het gehele zuidelijke vaarwater tussen de Brouwersdam en Bruinisse. En daarvan wordt het gebied tussen Brouwershaven en de Brouwersdam het meest bevaren. Vissport. Voor de visliefhebber is de Grevelingen tot nu toe een waar eldorado. De meest voorkomende vissoorten zijn: platvis, w.o. schol, schar en bot; voorts wijting, paling en forel. Voor het vissen op het Grevelin genbekken is een lidmaatschap van de Deltafederatie vereist. Door de duizenden sportvissers zijn on gekende aantallen vissen aan de haak ge slagen en mee naar huis genomen. Deze overbevissing heeft tot gevolg dat binnen afzienbare tijd de platvis een schaars artikel zal worden, omdat deze vis zich in het stilstaande zoute water niet voortplant. De vis die nu nog gevangen wordt, is het jonge broed van voor de afsluiting. Jaarlijks worden nu duizenden forellen uit gezet t.b.v. de sportvissers. Door het Ministerie van Landbouw en Visserij zijn, ter voorkoming van overbe vissing, vangstlimieten vastgesteld. Momen teel mag maar met écn haak per hengel worden gevist. Door de beroepvissers wordt glasaal uitgezet. Oeverrecreatie. Deze vorm van recreëren is en zal ook in de toekomst zeer belangrijk blijven. Het zal dan ook noodzakelijk zijn dat hieraan veel aandacht wordt geschonken. Niet ie dereen kan beschikken over een boot. Momenteel zijn reeds verschillende ge bieden erg in trek bij de oeverrecreant. Om te beginnen dan de Brouwersdam. Bij de bouw van deze dam werd niet alleen een autoweg over de dam aangelegd, maar werd ook aan de zeezijde een prachtige recrea- tieweg gemaakt. Rijdend over deze weg heeft men een schitterend uitzicht over het Brouwersha- vense Gat. Hier kan men nog genieten van het spel van eb en vloed. Al enkele jaren is Rijkswaterstaat bezig om, door het plaatsen van rijsschermen en helm, het stuifzand op te vangen om zo doende te trachten een nieuwe duinvorming tot stand te brengen. De resultaten zijn tot nu toe bepaald niet onbevredigend. Wel is het jammer, dat door de januari-stormen een groot deel van de duintjes weer verloren is gegaan. Voor de oeverrecreant is er voldoende plaats om te parkeren. De binnenzijde van de dam en de oevers langs de Middelplaathaven, Kabbelaarsbank, Springersdiep zijn zeer in trek bij de sport vissers, volgens ingewijden blijkt in het westelijk gedeelte van het Grevelingenbekken de meeste vis te vertoeven. Dit zou een gevolg zijn van de natuurlijke trek van de vis naar zee. Ter plaatse waar de dam aansluit op het eiland Goeree Overflakkee vindt men aan de buitenzijde een prachtig duingebied met een breed strand. Ook aan de binnenzijde is gelegenheid tot ontspanning. Dit gebied grenst aan het Grevelingenbekken en ligt beschut tegen de westenwinden. Ter bescherming van de oever zijn ook hier op enige afstand van de oever grind- dammen aangelegd, op een diepte van plm. 1.00 m N.A.P.' Deze dammen liggen op de grens van het ondiepe gedeelte van het water met het diepere gedeelte. Zodoende zijn onge il

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 11