„Situaties dwingen mij tot afreageren op papier" Terneuzense dichteres Irene van Hooije felle stroom te water te plonsen. Zelfs de klap op het water mag het anders zo fragile aas niet deren. In het water op de zee bodem zal dit aas in vrij korte tijd smelten. Wie een beetje ervaring met deze diep- vriesfoef heeft, zal het aas kort voor gebruik zelfs al de kans geven 10 minuten of iets langer te ontdooien. Dat voorkomt, dat de zeebaars, vette aal of rog een soort ijslolly pakt. Koelbox. U begrijpt natuurlijk wel, dat een klein handig koelboxje met wat ijs erin, het diepvries-aas, in goede conditie, dus nog enigszins bevroren, aan het strand moet brengen. In de zomer kan dit koelboxje zelfs nog een paar ijsgekoelde flessen bier of frisdrank bergen. U kunt als u in het voorjaar of de zomer een voorraadje geschikte krabben verzamelt, zelfs uit voorraad werken. U kunt de krab ben vele weken en maanden in de diepvries bewaren. Denk niet, dal u domweg krabben in water, dus gewoon ijs, kunt diepvriezen. Ze hebben dan de neiging te verpulveren. U moet een roestvrije stalen haak mee invriezen, omdat een gewone haak zelfs in de diepvries gaat roesten. U moet zelf even uitzoeken, hoe lang tevoren u de diepgevroren aas-krab uit de koelbox of diepvries moet halen. De ontdooide krab mag niet te zacht en te veel ijslolly zijn. Gelooft u me, een Antwerpse sportvisser „Opwenteling" publiceert haar gevoels- impressies „Hier en daar een beetje rondscharrelen als ik de tijd heb, vind ik fijn, zo lekker ontspannend. Vorig jaar slenterde ik over de braderie in Terneuzen. Bij een stand van de stichting „Opwenteling" bleef ik hangen. Bladerde wat boekjes door en heb toen een paar gedichtenbundels gekocht omdat ik me erg voor poëzie interesseer. Het zegt me vaak veel meer dan een dik boek. Ik raakte ook in gesprek met die man van „Opwen teling". Ik stelde me voor: Irene van Hooije uit Terneuzen. Over poëzie en proza in het algemeen boomden we maar van mijn eigen gedichten durfde ik niet zo goed te spreken. Die moesten, vond ik steeds, een privé- geheim blijven. Alleen intieme vrienden mochten af en toe een paar lezen. Ze re flecteren nogal sterk mijn gevoelsleven. Mijn gedichten zijn eigenlijk schrijfsels die soms ineens met zacht geweld uit me barsten, vanuit een dwingende behoefte om situaties, negatief of positief, op papier af te rea geren. Ze zijn voor mij een manier om her inneringen vast te houden als ze fijn waren. Maar het is ook mijn manier om nare her inneringen van me af te schudden. Een soort heeft vele zeehengelconcoursen gewonnen met zachte krab. die op een krachtige verre worp over 100 meter afstand te water werd gebracht. Niemand heeft zijn geheim tot nog toe ontdekt. U bent nu even slim. Ruime aaskeuze. De aaskeuze behoeft met dit diepvries- procedé op glycerine en zout natuurlijk niet tot krab beperkt te blijven. U kunt ook bliek, zandspiering, mosselteken of een here- mietkreeftje compleet met haak natuurlijk, diepvriezen. Zo'n diepvriezer is een prima investering, zeker als u toch van plan bent overtollig gevangen vis in voorraad op te slaan. Be denk dan ook, dat u paling prima op smaak houdt door ze goed schoongemaakt in wa ter in re vriezen. De glycerine behoedt visjes en krab er voor de diepvries-toestand te doorstaan. In principe kunt u elk aas op deze wijze sterk genoeg voor een verre worp, maken. Ook zagers en zeewormen kunt u dus in vriezen. Maar dat is meestal niet nodig, omdat ook dit verse aas, meestal wel een klap van een lange zeehengel kan verdragen. Zeker als u een paar weerhaakjes van nylondraad op de haaksteel bindt door de geknoopte lus op de steel op enkele milli meters af te knippen. Cor van Heugten. uitlaatklep. Alles kwijt op papier, dan is het voorbij." „Toen ik na dat gesprek met die man thuiskwam, dacht ik in mezelf: wat zouden die gedichten van mij voor een waarde hebben? Wat kunnen ze voor anderen be tekenen, hoe zouden ze overkomen? Mis schien mag ik ze helemaal niet alleen voor mezelf behouden. Mogelijk beleven anderen wel precies hetzelfde dat ik naar mijn ge voel doormaak. Bij vrienden had ik intussen al meer dan eens ervaren, naarmate ze intenser mijn gedichten lazen, dat mijn gedichten aan hun innerlijk appelleerden. Zo vergaat het mij ook wel, zeiden ze dan. jij kan een gevoel onder woorden brengen. Ik schrijf die ge dichten dikwijls vraag ik me af: zijn het wel gedichten, want zelf noem ik ze liever gevoelsimpressies ik schrijf ze, om dat ik het niet kan laten." „In elk geval heb ik er heel lang over na gedacht, of ik mijn poëzie wel of niet aan de openbaarheid zou prijsgeven. Op een goeie dag ben ik in de pen geklommen en heb een briefje naar de stichting „Opwen teling" in Eindhoven geschreven. Een aantal van mijn gedichten sloot ik er bij in. Van Ton Veugen kreeg ik toen een antwoord terug. Hij schreef dat-ie mijn gedichten wel aardig vond, maar er zat niet genoeg diepgang in. Die reactie trof me pijnlijk in het hart. Hij had vast wel gelijk. Toen". Telefoontje. „Enige maanden later kreeg ik onverwacht een telefoontje van dezelfde Ton Veugen. Kennelijk was hij van gedachten veranderd. Binnenkort zou „Opwenteling" een nieuwe verzamelbundel van jonge dichters uitgeven: „Op weg naar morgen" heet het en daar wilde hij mijn gedichten ook in opnemen. Een paar van de acht die ik hem had toegestuurd, had hij geselecteerd. Ik geloof, dat deze nieuwe bundel van „Opwenteling" op het punt staat uit te komen. Ik ben er wel benieuwd naar, maar het zit niet in me om er achteraan te leuren". „In mijn dagelijks werk ben ik een heel ander persoon ais in mijn privé. Ik ben secretaresse bij garage Visser, maar daar weten ze niets van dichterlijke inspiraties af. Zulke dingen moet je gescheiden hou den. Toch kan het wel gebeuren dat door mijn werk iets me dwars zit, dan heb ik de neiging om me flink in gedichten af te zetten. Dat is natuurlijk geen regel. Ik moet iets beleefd hebben dat zo'n indruk op mijn gevoelsleven heeft gemaakt, alsof het er in gegrafeerd staat. Thuis pak ik dan in zo'n situatie mijn ouwe Remington- machine en tik klakkeloos a la minute mijn gevoelsimpressies op. Ik verander er daarna niks meer aan. Zoals het er staat, staat het er. Mijn gedichten zijn meestal klein. Al mijn gevoelens comprimeer ik op zo'n moment en breng ik terug tot hun propor ties. Soms vind ik mijn poëzie net zelf- hekelcnde dichterijen". Ervaring. „Zo'n twee jaar geleden is die behoefte om gevoelsindrukken op te schrijven, in me ontsprongen. Werkelijk van de ene op de andere dag. Een bijzondere belevenis ligt daaraan ten grondslag. Een belevenis die ik nooit meer zal ervaren, maar waar je wel voortdurend naar op zoek blijft. Om van die bittere vaststelling verlost te raken, heb ik die mooie belevenis, die kortbloeiende liefde, opgeschreven. Het gat me verademing, zin in nieuw leven. Ik ben vanaf die dag doorgegaan met mijn gevoelsbelevingen zo te legen. Alleen waardevolle zaken van het leven geven mij een draaierige opwinding van binnen en komen in een schroef bewe ging er uit. Niet zelden kijk ik met ver bazing naar wat ik heb opgeschreven. Is het er zo uitgekomen, denk ik dan?" „Omdat de liefde bijna geen mens on beroerd laat, komt dit gegeven vaak in mijn poëzie voor. Mensen in het algemeen boeien mij. Maar ook mijn vader, mijn vrienden en vriendinnen werken door hun doen en laten in mijn gedachten door. Waarom han delen ze zo en niet zo, waarom reageren ze zo en niet zo? Ik heb ooit eens een gedicht over mijn vader geschreven, in de hoop hem beter te leren kennen. Dat wil je toch als kind. Ik geloof niet dat ik hem heb kunnen bereiken, zoals ik dat zo graag zou willen." „Ik ben geboren en getogen in Heikant. Daar komt ook mijn pseudoniem vandaan dat ik eigenlijk het liefste zou gebruiken, al was het alleen maar om mezelf veilig weg re stoppen. Families in Vlaamse dorpen hebben bijna allemaal een bijnaam, dat stamt van vroeger af. Die van mijn moeder 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 30