Wat iedere sportvisser weten moet Liggelden De Visserijwet verdeelt de visserij in zee visserij, kustvisserij en binnenvisserij. Zeevisserij. Dit is de visserij in het Brouwershavense Gat. De kust van Schouwen - Duiveland en Walcheren buiten de territoriale wateren en ten oosten van de denkbeeldige lijn van de vuurtoren Westkapelle naar het punt van de Belgische grens aan de zee bij het Zwin. In deze wateren zijn alle geoorloofde vis tuigen toegestaan zonder enig document. Alleen de maat op de vis is hier van kracht. Daarover later. Kustvisserij. Dit is de visserij aan de kust van Wal cheren en Schouwen-Duiveland binnen de territoriale wateren en in de Ooster- en Westerschelde, het Volkerak, Mastgat, Kee- ten, de Krabbekreek en de Eendracht. Hierin mag men vrij vissen met twee gewone hengels, één speciale hengel, een peur of een spieringpaternoster. Wil men met meerdere hengels vissen of met andere dan de hier genoemde, dan moet men in het bezit zijn van een concent, verkrijgbaar op elk Nederlands gemeentehuis. Dit con cent is geldig van 1 januari t/m 31 dec. Wat is nu een gewone hengel? Dit is een vistuig, bestaande uit een roede, al of niet voorzien van een opwindmechanisme molen en een Üjn of snoer, al of niet voorzien van een of meer dobbers en ten hoogste drie een-, twee- of drietandige haken. Voor de benaming gewone hengel is het bovendien nodig dat de haken voorzien zijn van het door de minister voorgeschreven aas, d.w.z. alle soorten wormen, deeg, brood, aardappel, insekten en ook kunstaas zoals vliegen, spinners, lepeltjes, voorzover deze voorwerpen een lengte hebben van niet meer dan 21f2 cm. Ook de hengel geaasd met een stukje vis korter dan 3 cm is een gewone hengel. Is de hengel voorzien van meer dan 3 haken of ander aas dan hier boven genoemd, dan is het een speciale hengel. Wil men in de kustwateren vissen met uitstaande vistuigen, zoals een palingfuik, dan is er bovendien nog een vergunning vereist voor het plaatsen van een vaste inrichting van de directeur der visserijen te 's Gravenhage. Wat is nu een spieringpaternoster. Een voudig een hengel met een snoer met zij lijntjes van een aantal meer dan drie. Aan deze zijlijntjes zijn haken bevestigd. Soms wel 7 of 8. Binnenvisserij. Dit zijn wateren die veelal niet aan eb en vloed onderhevig zijn, zoals Veerse Meer en het Grevelingenmeer. Vanzelfsprekend ook alle andere binnendijks gelegen vijvers, waterleidingen en kreken. Wanneer het een bevaarbaar of vlotbaar water is, mag men er geheel vrij vissen als men de leeftijd van 15 jaar niet heeft bereikt. Heeft de minister zo'n water echter aangewezen als cultuurwater, dan moet men in het bezit zijn van een vergunning van de rechthebbende op het visrecht. Het Veerse Meer en het Grevelingenmeer is door de minister aangewezen, dus er is een ver gunning voor vereist, ook als men nog geen 15 jaar oud is. Bovendien moet men in een binnenwater voorzien zijn van een visakte, dit kan een grote of een kleine visakte zijn, wanneer men vist met meer dan één gewone hengel. De meest gebruikelijke is de kleine visakte. Deze verschaft het recht te vissen met ten hoogste twee gewone hengels, dan wel één speciale hengel en een gewone hengel. Wil men slechts met één gewone hengel vissen dan kan men volstaan met een zogenaamd bijdragebewijs. De visakten en de bijdragebewijzen zijn verkrijgbaar op elk Nederlands gemeente huis en zijn geldig van 1 juli t/m 30 juni van het daarop volgende jaar. Vergunningen van de rechthebbende op het visrecht van het water zijn thans samen gebundeld in een grote landelijke organi satie, n.l. de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties, afgekort N.V.V.S. In deze organisatie zijn thans 21 federaties ondergebracht. In Zeeland is dit de Delta Federatie. Deze Delta Federatie heeft het Veerse Meer en het Grevelingenmeer in huur. Om in het bezit te komen van deze zogenaamde Grote Vergunning moet u lid zijn van een hengelsportvereniging die aangesloten is bij de Delta Federatie. Dit zijn in Zeeland alle hengelsportverenigingen. Wilt u niet georganiseerd zijn, dan kunt u ook een maand- of jaarvergunning ver krijgen voor het vissen in het Veerse Meer en het Grevelingenmeer bij de Provinciale VW Zeeland te Middelburg en op vele van de informatiekantoren verspreid door geheel Zeeland. Er is ook een wettelijk vastgestelde maat op de vis. Deze is voor schar 15 cm, wijting 23 cm, tong 24 cm, schol 25 cm, kabeljauw 30 cm, bot 20 cm, voorn 15 cm, forel 25 cm, karper 35 cm en aal of paling 28 cm. De vis wordt gemeten van de punt van de snuit tot het uiteinde van de staartvin. Daar vloeit uit voort, dat men de vis niet ontkoppen of verminken mag, b.v. in moten delen, omdat dan het meten door de op sporingsambtenaar niet meer mogelijk is. Ook het nachtvissen is verboden in de binnenwateren. Dit mag wel in zee en aan de kust, dus ook in de Ooster- en Wester schelde. In een binnenwater is het nacht vanaf 1 uur na zonsondergang tot 1 uur voor zonsopgang. Men mag zich gedurende die tijd ook niet met een vistuig ophouden op of in de nabijheid van een binnenwater, tenzij het vistuig droog, verpakt en niet voor dadelijk gebruik kan worden aange wend. Een sportvisser mag per dag niet meer dan 4 forellen onder zich hebben, wanneer hij vist in het Veerse Meer of in het Gre velingenmeer. Hij mag er wel meer dan 4 vangen, doch zal er steeds los moeten laten, wanneer hij er meer dan 4 vangt. Bovendien mag men vanaf 1 januari 1975 niet meer dan 25 platvissen, bot, schol of schar, onder zich hebben wanneer men zich bevindt op of in de nabijheid van het Gre velingenmeer. Alle visdocumenten, n.l. vergunningen, bijdragebewijzen en visakten, moeten on verwijld ter inzage worden verstrekt aan de opsporingsambtenaren wanneer deze dit verzoeken. Ingevolge de wet verontreiniging opper vlaktewater is het thans ook verboden stof fen of voorwerpen in het water te werpen waardoor verontreiniging van dit water kan ontstaan. Wanneer men niet in het bezit is van een vaartuig om te vissen zal men dijken en oevers moeten betreden. Waar mag ik wel en waar mag ik niet komen? Gedurende de maanden mei t/m oktober is het verboden zich te bevinden op enig wei- of hooiland. Dijken die afgepaald zijn en waarop vee loopt, of dat bestemd is voor de hooibouw mag men dus gedurende die tijd niet betreden zonder toestemming van de rechthebbende. Alle andere plaatsen, waarvan de toegang niet kennelijk door de rechthebbende is verboden, b.v. door middel van borden met het opschrift „Verboden Toegang", mogen vrij worden betreden. In de zogenaamde Grote Vergunning van de N.V.V.S. zijn ook looprechten voor ver schillende dijkvakken op Schouwen-Duive land en Tholen omschreven. Daar mag men alleen komen met deze Grote Vergunning. Dit informatieblad wordt besloten met een dringend verzoek aan alle sportvissers: Werp geen vuil of afval weg in het water, op of aan de oevers van ons viswater of in de bermen van sloten, aangezien de met veel moeite en inspanning verkregen loop rechten van derden hierdoor verloren drei gen te gaan. Deze informatie werd u verstrekt door de Provinciale VW Zeeland in samen werking met de Delta Federatie. Arnemuiden Oranjeplaat. Seizoen 13,50 per m2. Maand 25 per m2. Week 8%; dag 2°/o per m2. Toeristenbelasting. Seizoen 45,tot 25 m2; 60,— van 25 40 m2; 75,— vanaf 40 m2. Per dag 0,30. Kamperland Jachthaven. Seizoen 13,50 per m2. Maand 25% per m2. Week 8% per m2. Dag 2% per m2. Toeristenbelasting. Seizoen 45,tot 25 m2; 60,van 25 40 m2; 75,vanaf 40 m2. Per dag 0,30. Kortgene Delta Marina. Seizoen 29,50 per oppervlakte m2-box. Dag: tot 8 m 7,50; 810 m 10, 10 m en meer 15, Toeristenbelasting. Seizoen: tot 25 m2 36,—; 25—40 m2 ƒ48,40 m2 en meer ƒ60, Onder de 4 meter vrij. Veere Stadshaven. Alleen leden. Per dag 6 m 2,50; iedere meter meer 1,extra. Toeristenbelasting 0,30 p/dag. Jachtwerf Veere B.V. Seizoen: Box ƒ65,— steiger ƒ75,—; tot 360 m ƒ190.—. Per dag box ƒ7,50 (8 X 3,5); steiger 1,— (meter). Toeristenbelasting. Seizoen 45,tot 25 m2; 60,van 25 40 m2; 75,vanaf 40 m2. Per dag 0,30. Veere Oostwatering. Seizoen 13,50 per m2. Maand 3,38 per m2. Week 1,08 per m2. Dag 0,25 per m2. Toeristenbelasting. Seizoen 45,tot 25 m2; 60,— van 25 40 m2; 75,vanaf 40 m2. Per dag 0,30. Veere Oostwatering (uitbreiding). 22,— per m2 per jaar. Toeristenbelasting 0,30 per dag. W.v. Wolphaartsdijk. Alleen leden. Dag: 4,— tot 8 m; 6,— boven 8 m. Toeristenbelasting ƒ0,30 per dag. Wolphaartsdijk R.Y.C.B. Alleen leden. Dag: 4,— tot 8 m; 6,— boven 8 m. Per dag ƒ0,30. Toeristenbelasting. Wolphaartsdijk Jachthaven „De Zandkreek" Seizoen: Vanaf 0—4 m 300,— tot 11— 12 m ƒ1.130,— boxlengte per jaar. (Incl. toeristenbelasting). 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 40