ENERGIE: een boeiend wereldprobleem Foto Hengst „Zeeleeuw" (zie voorpagina) Het is een platbodem visserman, type hengst, l.o.a. 11.75, breedte over de kop van de zwaarden 4.25, diepgang 80 cm. laadvermogen 10 ton. De mast is kantel baar. Het schip voert grootzeil, fok en kluiver. Van dit type varen nog maar drie schepen, de andere twee zijn de „Jan Kor- neel" en de „Jonge Joseph". De hengst is gebouwd in 1908 op de werf „Moed en Trouw" van de Gebr. Veras te de Paal (Graauw) in opdracht van de familie Ivens te Zeebrugge voor het bedrag van 900,De naam, die gevoerd werd, was „De drie gebroeders" Zeebrugge. Ivens verkocht het schip naar Tholen aan Hendrik Schot, waar het voer onder nummer Th. 49. Gevaren werd op Ooster en Westerschelde, Grevelingen en in de zee gaten. In 1956 werd het schip door onder getekende gekocht van Schot en in de loop der jaren op de werf van Duivendijk te Tholen tot jacht omgebouwd. Alle reparaties 'Jï booi.J Helaas kon ik niet ingaan op een uit nodiging van de American Society of Me chanical Engineers, onlangs gekregen, om naar hun Power Generation Conference te komen in Portland, Oregon. Ze zonden mij wel de „papers", de meeste nogal tech nisch, alle betrekking hebbend op energie winning en de daaraan verbonden proble men. In 1977 zullen de Verenigde Staten een stroom ruwe olie krijgen uit Alaska. Twee uitdagingen voor de planners en de bouwers: haal er olie uit de grond en leg een leiding aan, maar laat de wildernis volstrekt intact, en: maak de installaties en de leiding onge voelig voor het weer in Alaska. De pers in de V.S. zendt er thans verslaggevers heen; die komen met interessante verhalen terug, dat blijkt uit de bladen. en veranderingen zijn op deze werf uit gevoerd. In de loop der tijd zijn bun en deken er uitgehaald en het vlak verdubbeld. Pot deksel, kluis, kluit en kophout vernieuwd. Daarna op de kuip een kajuit gebouwd. Het schip moest n.l. voor lange vakanties met een groot gezin geschikt gemaakt worden. Reden waarom op 't potdeksel een zeerailing gemonteerd werd, wat op dit schip beslist niet hoort, maar in verband met de kinderen praktisch noodzakelijk. De Anglo Belgegloeikopdiesel van Schot werd vervangen door een 55 pk Peugeot diesel. Gevaren wordt op het Zeeuwse water tot Zeebrugge, het IJsselmeer en de Wad denzee. De „Zeeleeuw" is een bekende verschij ning in alle Zeeuwse havens en hoopt dat nog jaren te blijven. G. L. de Leeuw, Roosendaal. Er zijn systemen ontwikkeld om een hoger percentage energie te winnen uit steenkool, zoals de „atmospheric fluidized bed utility steam generators". Steenkool van inferieure kwaliteit wordt vergast, het produkt wordt in gasturbines verbrand, de uitlaatgassen worden nogmaals benut in een conventio neel stoomketel-turbine-dynamo systeem. Kernenergie wordt al toegepast voor het vergassen van steenkool met een hoog ren dement: een variant ter betere benutting van wat ons nog aan fossiele brandstoffen rest. Steeds weer komen er nieuwe tech nologische installaties ter verlaging van de belasting van het milieu door verbrandings- produkten. Maar er is meer. Een spreker zegt: ook als er geen energiecrisis was geweest zouden we toch een bepaalde „verzadiging" in het gebruik van elektrische energie hebben on dervonden. Reken er maar op dat kolen, olie en kernenergie tot het jaar 2000 de boventoon zullen voeren: kernsplitsing zal tegen die tijd 35 of 45 °/o van de totale energie leveren en niet 50 60°/o zoals destijds werd voorspeld. Conventionele ener giebronnen zullen veel beter (moeten) wor den benut, en er zijn alternatieven genoeg in ontwikkeling. Met name in de zuidelijke landen in Europa begint men de stralingsenergie van de zon toe te passen voor industriële doel einden en huisverwarming: het moeilijkste punt is het opgezameld houden van de energie. Al in 1910 had Denemarken in totaal voor 200 megaWatt aan windkracht ge dreven elektrische installaties. Thans is er- een NASA-projekt (samen met anderen) voor vijf jaren speurwerk om te komen tot eco nomisch verantwoorde methoden ter om zetting van de windenergie in elektrisch zo gemakkelijk te distribueren energieën. Over een jaar komen in de V.S. de eerste wer- kelijk-grote windturbines in bedrijf: een 100-kiloWatt machine op een 30 m hoge toren, met een 18,5 meter grote tweebladige rotor: geen mooi ding in het landschap, maar het levert honderd kiloWatt die op gezameld worden. Het arbeidsvermogen dat het water levert wordt in sommige landen (Zwitserland, Scandinavië, Frankrijk) uitstekend benut, in de meeste andere hoegenaamd niet. Inderdaad zijn de bouwkosten voor hydro- clektrische centrales veel hoger dan voor energiefabrieken die fossiele brandstoffen verwerken. Steenkool, aardgas en olie, ook uranium, raken bij het huidige snel toene mende verbruik binnen afzienbare tijd uit geput: een thermische centrale heeft mis schien 33°/o rendement, al wordt gestreefd naar 50% in de verre toekomst. Een water krachtcentrale heeft tussen 95 en 98% ren dement, en de energie wordt uiteindelijk geleverd door de zon die water verdampt en naar boven brengt. Er komen steeds meer landen die voor de komende tien jaren het energieverbruik ten koste van fossiele brandstoffen gaan beperken of stoppen, tot hier technologisch hogere rendementen wor den gehaald, en al hun ontwikkelingswerk richten op getijde-, stromendwater- en stuw dam-centrales welke geen van alle de at mosfeer vervuilen. Weer anderen vinden dat de geothermische energie moet worden benut: maak een diep boorgat en er komt stoom, heet water of hogedrukgas uit. We zitten bovenop een aardbol met hoge magma-temperaturen, maar er zijn enorme technische problemen, er is op dit gebied nog weinig speurwerk verricht en de voornaamste afnemers, de elektriciteitscentrales later, willen zich niet binden aan de geothermische energie waar van het aanboren reusachtige bedragen zou vereisen. De oliemaatschappijen met hun experts en installaties en ervaringen op boorgebied willen niet medewerken omdat de kansen op economisch gunstige resul taten (nog) onvoorspelbaar zijn. Zelden kreeg ik over de post zon boeiend pak voordracht-samenvattingen. Ben toen een boek gaan lezen uit de Life Science Library (uitgave Time-Life, Amsterdam), ge titeld: ENERGY. De oermens leefde op zijn menselijke energie om te jagen en van het vuur om zich te warmen. Ook nu nog de grenzeloze verspilling van vrijwel alle beschikbare ener gie, en het redelijk-goede energietransport door elektrische leidingen. Zowel het zon- 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 5