Oplossing cryptogram vaarlijke zwemplassen voor kinderen ont staan. In de grinddamen zijn openingen gespaard welke dienen ter verversing van het water achter de grinddammen. Voor de meer ge oefende zwemmers bestaat de mogelijkheid om door deze opening in dieper water te komen. In de nieuwe inrichtingsschets zal dit gebied worden ontwikkeld voor intensieve dagrecreatie. Het nieuwe plan omvat een gebied met lage duintjes, waartussen duin meertjes zijn ontworpen. Er zal voor vol doende parkeergelegenheid worden gezorgd. Langs de oever komen enkele toiletten te staan. Ook is er plaats gereserveerd voor een restaurant. Nabij de aansluiting van de dam op de kust van Schouwen-Duiveland bij het dorp Scharendijke vindt u aan de binnenzijde een leuk binnenstrandje. Dit strandje ligt aan drie kanten beschut tegen de wind. In het kader van de inrichting van het Grevelingenbekken zijn in 1975 voorzienin gen getroffen om te voorkomen, dat het strandje verloren zou gaan door oeverafslag. Door het maken van een grindoeverver- dediging op enige afstand van de waterlijn, is ook hier een leuke spartelplas ontstaan, waarin kinderen zonder gevaar kunnen spe len. De meer geoefende zwemmer kan via een zwemsteiger in het diepere water ko men. In het haventje ernaast ligt het be kende Dolfirodam. Verder langs de Schouwse oever zijn nog enkele plaatsen waar gerecreëerd kan wor den, o.a. bij Zonnemaire. Het eerste grote project voor de inrich ting van het Grevelingenbekken dat tot stand is gekomen, betreft de Plaat van Oude Tonge. In november 1973 gaf staatssecretaris W. Meyer van het Departement van C.R.M. het startsein voor de uitvoering. In mei 1975 is het gebied opengesteld om de stoet vakantiegangers en dagjesmensen de gele genheid te geven te genieten van water, strand en frisse lucht. De Plaat van Oude Tonge strekt zich uit langs de Grevelingendam. Het recreatie terrein beslaat een oppervlakte van ca 70 ha en een lengte van bijna 3,5 km. Tot de beslissing van een vroegtijdige uitvoering van het project is in de over wegingen betrokken, dat in het westelijk deel van het Grevelingenbekken reeds in 1972, door de voltooiing van de Brouwers- dam, een nieuwe recreatiezone ter beschik king is gekomen voor enkele duizenden recreanten. Voor een evenwichtige ontwikkeling van de recreatie in het Grevelingenmeer was het dan ook gunstig dat nu in het oostelijk deel eveneens recreatieve voorzieningen tot stand kwamen. De inrichting van het gebied is afgestemd op intensieve bezetting in het centrale deel en meer verspreid gebruik westelijk daar van. Het oostelijk deel kan meer het ka rakter van natuurgebied behouden. In het middengebied is een zwemplas gemaakt, de maximale diepte hiervan be draagt 2.00 m. Tussen de directe oever verdediging langs de oeverlijn en de op enige afstand van de oever aangelegde grinddammen is een mooie baai ontstaan. Deze plas is zeer geschikt voor kinderen om zonder gevaar te kunnen spelen. In de grinddammen zijn ook hier openingen ge spaard voor verversing van het water en om naar dieper water te kunnen gaan. Voor degenen die beschutting zoeken tegen de wind zijn een aantal halfcirkelvormige heuvels opgeworpen. De taluds zijn gedeel telijk met struikgewas beplant. In het meest westelijk gedeelte van het recreatieterrein is een trailerhelling gemaakt voor het te water laten van boten. Tevens ligt hier een steiger, die de mogelijkheid biedt voor het op- en aftuigen van boten. Ook is bij deze trailerhelling een ruime parkeerplaats aanwezig. Voor de oeverrecreant is in het midden gebied een riante parkeerplaats aangelegd. De capaciteit van deze parkeerplaats be draagt ca 550 auto's; langs de bermen van de ontsluitingsweg kan ook nog een groot aantal auto's worden geparkeerd. Verdere voorzieningen die tot stand zijn gebracht, betreffen een 3-tal toiletgebouw tjes met totaal 12 toiletten en 6 douches. In het middengebied is het toiletgebouw gecombineerd met een dienstruimte voor het toezichthoudend personeel. Plannen be staan er nu om het gebouwtje uit te breiden met een verkoopruimte voor consumpties en zo mogelijk strandartikelen. Tussen de ontsluitingsweg en de Greve lingendam is een beplanting aangebracht. Wel is getracht het open en wijdse karakter van hct landschap zoveel mogelijk te be houden. De ontsluitingsweg sluit gelijkvloers aan op de autoweg van de Grevelingendam. In overleg met de A.N.W.B. en de Rijkswater staat is een bewegwijzering aangebracht. Op deze bewegwijzering is de tekst „Strand Grevelingendam" opgenomen. Wat betreft het bezoekersaantal kan nog worden vermeld, dat in de zomer van 1975, op topdagen ca 3500 dagjesmensen het ge bied hebben bezocht. Volgens de prognoses zou hiervan eerst sprake zijn omstreeks 1980. Dit artikeltje heeft u een inzicht willen geven in datgene wat reeds tot stand is gekomen en in de mogelijkheden die dit gebied in de huidige vorm u reeds te bieden heeft. De verdere ontwikkeling van het Greve lingenbekken zal met zorg moeten worden begeleid. Hopelijk zal dan over een aantal jaren met recht kunnen worden gezegd, dat Nederland een „Nationaal Park" rijker is, waar de natuur en de mens goed harmo niëren. Ing. D. van Sabben. Horizontaal: 1. protest - 7. rariteit - 8. kalken - 10. metworst - 11. happen - 13. tossen - 14. afzetten - 16. doedelen - 18. na 19. knel - 21. valstrik - 24. blijven - 25. inlaag - 26. aderen - 27. ranselen. Verticaal: 1. paalhoofden - 2. eenden - 3. trom - 4. pretentie - 5. strobos - 6. min strelen - 9. koperen - 12. wandelpier - 15. toeven - 17. nachten - 19. kobra - 20. lover 22. talen - 23. kegeL CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. slaginstrumenten (6). 7. zo'n gebouw kan de automobilisten juist hinderen (13). 9. dit terrein is familiebezit (8). 10. speelgoedbeest (3). 11. amfibievoertuig (4). 13. malle leeftijd (6). 15. onaangename dieren (6). 16. aan deze toestand ontbreekt iets (4). 17. deze vrucht is berucht (3). 18. olieman (5). 19. botje bij botje (8). 20. vies vaatwerk (8). Verticaal: 2. loontrekkers zo noemen zou discrimi nerend zijn (8). 3. slaperig (6). 4. zo'n afbeelding kan verhit worden (9). 5. militaire instrumenten (12). 6. een extra sieraad bestellen (11). 8. zo'n vreselijke gebeurtenis schijnt ten slotte toch wel heerlijk te zijn (9). 12. vliegende verpakking (4). 14. dit als nagerecht is weerzinwekkend (8). 15. land naar keuze (4). De oplossing wordt bekend gemaakt in het volgende „Zeeland Magazine". Midden februari meldden de kranten acties van het personeel bij de motorenfabriek Smit Bolnes in Zierikzee, „dochter" van het lHC-Holland-concern in Rotterdam. Het Zierikzeese bedrijf werd met sluiting be dreigd. Op „hoog niveau" werd lang over het voortbestaan onderhandeld. SMIT BOI.NES ZIERIKZEE De twijfel was hun naar de keel gevlogen, want iedere dag bracht meer onzekerheid. Hun werken was niet meer dan een gedogen, gedogen van hun aanwezigheid. Eens had de aanvang van hun werk een groot vertoon omhanden: de burgemeester, vlaggen, veel muziek, de Prins der Nederlanden, ,,'t Nieuwe Tijdperk voor het Zeeuwse Land" dat werd uniek! Maar na de jaren is de orderstroom gaan drogen en het hoera-geroep is langzaam-aan verstild. O, zeker: „Niemand heeft het zo gewild..." Maar over 't blijven van „een Zierikzeese boterham", wordt er beslist door heren in Den Haag en Rotterdam. Joris van Hoedekenskerke. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 13