Historiek van de Royal Yachtclub van België" TSpssSs In België is de R.Y.C.B., op de Royal Yacht Club Oostende na, die in 1847 ont stond, de oudste watersportvereniging. Ze ontstond op 15 mei 1851 als Société de Régates „DE SCHELDE" en was vanaf het begin zeer aktief. Zo werden in de maand juni van datzelfde jaar reeds internationale wedstrijden ingericht voor grote zeiljachten die speciaal uit Engeland en Nederland waren overgekomen. Tevens werden koersen gehouden voor zeilende vrachtscheepjes en vissersboten, waarbij de typische Antwerpse vissersboot: de Antwerpse „knots" goed aan 't bod kwam. Ook roeiwedstrijden werden ingericht zowel op de Schelde als op de Herentalse vaart. „De Schelde" organiseerde bovendien tal van waterfeesten op de stroom en bracht spektakel voor honderden kijk lustige Sinjoren. Het duurde niet lang of de Club genoot spoedig een groot nationaal prestige. Ko ning Leopold I, de Hertog van Brabant en de Graaf van Vlaanderen namen zelf deel aan verschillende manifestaties. Reeds in hetzelfde jaar mocht de Club de titel voeren „Yacht Club Royal Beige". De eerste jaren van haar bestaan had de Club een voorbehouden plaats op het toen malige „Kranenhoofd" op de rechteroever. Het was een landtong in de Schelde ter hoogte van het toenmalige Sint-Walburgis- plein, dat geheel verdween bij het recht trekken van de Rechterschelde-oevers. Op diezelfde plaats verrees later het huidige noorderterras langsheen de Scheldekade. Het was op de punt van dit Kranenhoofd dat het vertreksein voor de wedstrijden werd gegeven. Op diezelfde plaats werden de leden iedere zaterdag door een militaire fanfare op een concert vergast. Een echte clubinfrastruktuur bestond er toen nog niet. De jachten lagen voor anker of gemeerd aan boeien op de stroom ter hoogte van het „Kreekske" op de Linker oever dat zich situeerde op de plaats waar de huidige wandelweg ongeveer begint. In het „Kreeske" zelf lagen vooral de plat- bodemjachten, die er bij laagwater droog vielen. Op diezelfde plaats werden later lusthoven en clubloodsen opgetrokken. Een eerste clublokaal was, van 1851 tot '56, gevestigd in het „Pavilion du Com merce". Het kende achtereenvolgens ver schillende adressen: „Hötel du Rhin" aan de Ernest Van Dijckkaai, „Hötel du Grand Laboureur" aan de Meir, hoek Twaalfmaan- denstraatMeir, hoek Otto Veniusstraat en Leysstraat, vervolgens in het „Osterrieth- huis" en tenslotte aan de Huidevetterstraat. Vanaf 1962 werd het „clubhuis" definitief overgebracht naar de Linkeroever. Elke vereniging kent hoogten en laagten en ook deze club ontsnapte daar niet aan. Er ontstonden rond die tijd in het Antwerpse meer watersportverenigingen, die soms na een tijdje verdwenen of met andere samen smolten. -- "Jfe. R.Y.C.B.-wedstrijden op de Schelde 1906 (juli). Zo werd in 1878 de „Société Royale Nautiaue Anversoire", de S.R.N.A., gesticht- Op 14 december 1889 besloten leden van de Y.C.R.B. samen met enkele ontslagne mende leden van de zeilafdeling van de S.R.N.A. de „Yacht Club Royal Beige" weer aktief te maken maar dan onder de naam van „Yacht Club d'Anvers". In 1903 werd beslist de vereniging te herdopen in „Yacht Club de Belgique" en op 8 juni 1904 ver leende Koning Leopold II de toestemming om de titel „Royal Yacht Club de Belgique" te voeren. Deze benaming bleef tot op heden gehandhaafd. Enkele jaren geleden kreeg de Club ook de Nederlandstalige benaming van „Royal Yacht Club van België". Hier door kunnen de initialen R.Y.C.B., waar onder de Club nationaal en internationaal bekend is geworden, behouden blijven. Naast het inrichten van sportwedstrijden en waterfeesten toonde de Club ook grote belangstelling voor de grote ontdekkings reizen en de wetenschappelijke expedities van de tijd. Wetenschappelijk onderzoek en propaganda voor de zeevaart behoorden trouwens van bij het begin af tot de doel stellingen van deze Club. Zo vertrok op 16 augustus 1897 van deze Club de „Belgica" met aan boord de eerste Belgische Zuidpoolexpeditie o.l.v. komman- dant A. de Gerlache en met R. Amundsen Alle zeilen bij, R.Y.C.B.-wedstrijden, Antwerpen - Bath. 1911. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 21