Acrobaat Geep: de „Snavelvis" begin mei op de kust heette Pol. Daarom wil ik mezelf nog wel eens aankondigen als Reineke Pol. Is het echt nodig, vraag je je toch af, om je werkelijke ik te verbergen achter een andere naam. Het ligt er soms aan hoe je tegemoet getreden wordt. In gedichten leg je namelijk je ziel helemaal bloot." ,,Zo nu en dan worden de mensen om me heen me te machtig. Dan wil ik plot seling helemaal teruggetrokken leven. Ik sla dan genoeg eten in en sluit me voor drie of vier dagen in mijn flatje op. Ik laat dan niks van me horen en ben voor niemand te bereiken. De stekker van de telefoon gaat er uit en de knippen schuif ik voor de deur." Paulus Maartense. De geep is op de kust! Deze mare gaat elk jaar als een ijl telegram langs de huizen van tienduizenden sportvissers, die in de loop van mei hun gevoelige werphengel-stokjes al klaar heb ben staan om deze acrobaat van het zoute water te bevissen. Een 25 grams splitcane of 30 grams glas hengeltje van twee tot drie meter lengte is ideaal om op 0,22 tot 0,30 nylon deze felle rover te belagen. Neem een torpedo vormige dobber van enkele tientallen gram men gewicht, die een verre worp mogelijk maakt. Neem onder de dobber een onder lijn van een meter met octopushaakje nr. 8, dat beaasd moet worden met een smal reepje wit vlees uit de buik van... een geep. Ook een gekookte garnaal, maar liever nog een zandspiering, die bij eb aan de laagwaterlijn uit het strandzand gespit kan worden. Wie geen aas heeft, kan zelfs met een stukje spek of reepje zilverpapier starten. Als het maar blinkt en een aas visje (bliek) imiteert. De beste vangsten worden gemaakt als het aas met kleine rukjes in de stroom aan het wateroppervlak wordt voortbewo gen. Deze actieve visserij heeft heel wat meer kans op succes dan het drijvend vissen met de aas-onderlijn tientallen centimeters zwevend in het water onder de dobber. Dat is het fijne werk echt niet. Geep zwemt in scholen. En wie eenmaal vangt, blijft soms uren achtereen vangen. Bij flinke wind wat verder van de wal, liefst in de felle stroom met helder water. Bij windstil weer soms vlak tegen strekdammen en pieren. Geep is een wispelturige vis, soms kan de keuze van het aas over het succes van een dagje op de geep beslissen. Soms zelfs de kleur van de dobber, die achterdocht wekt. De aanvalsdrift van de geep, die vaak aan het aas lijkt te proeven, houdt waarschijnlijk verband met zijn paaidrift. Soms wrijft hij zijn lange lichtgetande sna velbek langs het geep-vlees-aasje. Op een dag, dat de geep slecht bijt en even met de scherpe smalle haak moet worden aangetikt in de smalle benige bek, kan soms beter een stevig hengeltopje be proefd worden, geschikt voor 40 gram werpgcwicht. De ware geep-visserij staat of valt na tuurlijk bij het ultra-lichte vissen. Al moet de voorslag tot de dobber ook een flinke geep van een half pond of zwaarder zelfs op pier en strekdam kunnen takelen. Een fel vechtende geep, die ware luchtsprongen boven water kan maken, is op minder dan 0,22 nylon vaak niet op de veilige wal te tillen. Een schepnet met lange steel kan uitkomst brengen, als u de sportieve uit daging van de rover op het ragfijne nylon tot 0,20 aanvaardt. Ook met een zware zeehengel is natuurlijk geep te vissen, op zeehengelconcoursen als het om louter visjes vangen gaat, worden wel eens half met lood gevulde gasbuisjes gemonteerd om 100 meter en verder van het strand de ver zwemmende geep aan de kieuwen te komen. Laat u bij het bakken of braden van geep niet door de groene graat afschrikken. In olie of een flinke kluit boter gebakken en later in het zuur gezet, is geep een smakelijke consumptie-vis vooral bij de Bel gische sportvrienden in trek. Ideale stekken liggen langs de Westkapelse zeedijk, de paalhoofden van Zoutelande tot Domburg, de dijken van Tholen, de Val van Zierikzee en de stranden en strekdam men van Noord-Beveland. Ook de afsluit dijk (buiten dus) en de hoofden bij Den Oever bieden vaak tot diep in juni of zelfs juli sport. De ene dag een leefnet vol, de andere dag geen staart. Dat houdt verband met de trekwegen van de scholen, die in het kustgebied komen paaien. Cor van Heugten. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 31