Met Roger Rottiers en de Flandria- boten weerom naar Vlissingen Een grote attraktie wel met de Flandria- boten te Vlissingen, zijn de tochtjes op zee, die er bij goed weer bijna dagelijks worden ondernomen. tuimelende schepen veel te veel moeilijk heden zouden hebben." In zijn 28-jarige carrière als scheeps kapitein bij de rederij Flandria heeft Roger Rottiers heel wat prominenten aan boord gehad, die op verzoek van het Antwerpse stadsbestuur een bezoek aan de Scheldestad brachten en wat graag de dokken in of de Westerschelde opvoeren. Pompidou, Hiro- Hito, het zijn maar twee namen van een hele resem doorluchtige passagiers, die Roger Rottiers de Schelde moest opvaren. „Moest". Het woord is niet te sterk gekozen. „Want met zo'n passagiers de Schelde opvaren is alles behalve een pretje," zegt Roger Rottiers. „Alles moet tot in de puntjes verzorgd zijn. En dan komt het er op aan te varen op de minuut na, om niet te spreken van alle andere zorgen, waarmee we deze doorluchtige passagiers moeten omringen." Neen, geef Roger Rottiers maar de dood gewone alledaagse burger aan boord, die eens een dagje uit varen wil en de Schelde en Zeeland verkennen in hun veelheid van gezellige aspekten. „Talrijk zijn de Zeeuwen", zei Roger Rottiers, „die wanneer we van onze één- dagstochten vanuit Antwerpen terugkeren, mee aan boord gaan om in de Scheldestad een poosje vakantie te gaan nemen. Ze komen dan in de namiddag aan boord, komen 's avonds toe in Antwerpen, waar ze één of meerdere nachtjes verblijven om op een ochtend terug mee naar Zeeland te varen. Of anders gaat het gewoon met de trein terug." Hieronder drukken we de lijst af van de Flandriatochten, die dit seizoen naar Zee land zullen worden ondernomen. Gedurende de maanden juli en augustus wordt elke dag van de week vanuit Ant werpen naar Vlissingen gevaren, behalve op vrijdag. Tochten naar Zierikzee worden ondernomen op 11, 20 en 25 juli en op „Dan lopen onze boten, die 's middags vol beladen met toeristen uit Antwerpen zijn toegekomen, een tweede maal vol," zegt Roger Rottiers, „met mensen vanuit de streek, die maar eens wat graag een tochtje op zee tot Westkapelle of Zeebrugge ondernemen. Meermalen valt het voor, dat ik dan zo'n 700 man aan boord heb, om gedurende een uurtje of twee mee op zee te gaan zwalken. Bij hevige wind of storm vallen deze zeetochtjes echter weg. Niet omwille van de schepen," voegt Roger Rottiers er niet zonder trots aan toe, „maar omwille van de passagiers waarmee we op Roger Rottiers. Foto: Ovide Maas, Antwerpen. Achtentwintig jaar vaart de thans 51- jarige Roger Rottiers met de Antwerpse Flandriaschepen. Achtentwintig jaar lang heeft hij met diverse boten de verschillende Zeeuwse binnenhavens aangedaan, alsmede Zeebrugge en Ostende. Zoals elke kapitein die bij Flandria in dienst kwam, begon Roger Rottiers zijn carrière op de korte afstandstochtjes die hem honderden malen naar Doel, Temse, Lillo en nabij de Antwerpse haven gelegen Scheldeplaatsjes brachten met duizenden passagiers aan boord. Pas in 1963 zou hij zich met de grote Flandriaschepen naar Rotterdam, Zierikzee, Zeebrugge en Vlis singen begeven. Sedertdien zit hij telkenjare van omstreeks Pinksteren tot na de grote vakantie op Wester- en Oosterschelde met de komfortabele Flandriaboten, die jaarlijks vele tienduizenden toeristen naar Zeeland brengen. Naar Vlissingen alleen varen met de Flandriaboten gedurende de maanden juli en augustus zo'n 20.000 passagiers. „Het is een bende," zegt René Rottiers, die ik jaarlijks op Vlissingen aan boord krijg. „Maar ik zou die jolige bende toe risten die ik elk seizoen aan boord krijg niet meer kunnen missen. Jaarlijks ben ik opgelucht wanneer het vaarseizoen weerom een aanvang neemt. En in de maand september is het niet zonder weemoed, dat ik mijn Flandria voor een lange weerom in de Antwerpse dokken ga meren." Naar welke bestemming Roger Rottiers' voorkeur uitgaat? „Geef mij maar Vlissin gen," zegt hij, „als er te kiezen valt. Niet alleen zijn de Vlissingentochten van alle Flandriatochten nog altijd de meest popu laire en de meest koerante, maar boven dien moeten we om naar Vlissingen te varen geen enkele sluis passeren. En dat is echt wel een pretje. Voor de passagiers valt het sluizen varen echter nog wel mee meestal, op voorwaarde dat we er niet te lang voor of in moeten liggen. Want dan begint het wel eens meer op de zenuwen van mijn toeristen te werken, voor wie sluizen alleen meevallen wanneer men er ook vlug kan doorvaren. En jammer genoeg is dat niet altijd het geval bij Ooster- scheldetochten." 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 11