Vervolg evenementen Op zoek naar de Zeven Provinciën 5 september. Klubzeilwedstrijden, alle klassen. W.V. Arne. 11 en 12 september. Zugvogelevenement. W.V. Kamperland. 12 september. Oosterscheldetocht motor- en zeil jachten. W.V. Arne. 19 september. Klubzeilkampioenschap. W.V. Arne. 19 september. Onderlinge Snelheidsbekerszeilwedstrijd alle klassen. W.V. Wolphaartsdijk. 25 en 26 september. Sluitingszeilwedstrijd. Marine Watersportvereniging. HENGELWEDSTRIJDEN. 22 mei. De Krabbe te Renesse van 13.00 16.00 uur. 27 mei Zeester te Halsteren van 12.00 15.00 u. 27 mei. Sluiskil op de Westerschelde van 12.00 15.00 uur. 30 mei. O.F.C. te Ostende (B.) van 12.30 15.30 uur. 7 juni. Zeebaars te Scherpenisse van 10.30 13.30 uur. 13 juni. B.F.V.Z. te Ravensijde (B.) van 12.30 15.30 uur. 27 juni. Philips Terneuzen op de Westerschelde van 13.00 16.00 uur. 8 augustus. Breskens op de Westerschelde van 11.00 14.00 uur. 5 september. H.S.V. te Halsteren van 11.30 14.30 uur. 5 september. Hoek op de Westerschelde. 12 september of 26 september. N.Z.V. te Knokke Heist (B.) van 11.30 14.30 uur. 3 oktober. Eendrachtvis. te Nw-Vossemeer van 11.00 14.00 uur. 23 oktober. H.V.K.K. te Kapelle van 13.00 16.00 u. 31 oktober. M.V. te Zeebrugge (B.) van 10.00 13.00 uur. 7 november. Leeglopers te 's Heerenhoek van 13.00 16.00 uur. I TECHNISCHE BIBLIOTHEEK ZEELAN0 EDIS0NWE6 VLISSINGEN Ing. J. T. H. C. Schepman, Technische Bi bliotheek Zeeland, Vlissingen. Als bibliothecaris van een Technische Bi bliotheek te Vlissingen krijg je vaak de vraag voorgelegd of er in die bibliotheek ook tekeningen van het beroemde vlagge- schip van de Ruyter aanwezig zijn. Want, zo redeneert men. in zo'n bibliotheek te Vlissingen, die zoveel scheepvaart en scheepsbouw van alle tijden in z'n boeken heeft, moet men toch ook gegevens hebben over dit beroemde schip. Ik zou op dit moment dit artikel kunnen besluiten, want de juiste gegevens van de Zeven Provicien zijn niet bekend. Toch wil ik nog enkele beschouwingen aan het schip wagen, in de hoop. dar er als gevolg van deze bescheiden bijdrage toch nog iets los komt. Ondanks naspeuringen heb ik geen werk- of bouwtekeningen kunnen vinden. Een ei gentijds werfmodel is er niet. De gegevens die in de hedendaagse boeken vermeld staan, zijn niet eensluidend. Het is dan ook al 300 jaar geleden dat dit schip de zeeën bevoeren dat is zo lang geleden Jawel, we weten het nog precies van Michiel in z'n blauw geruite kiel en van de toren van Vlissingen. Zijn beroemde schip is echter na 27 dienstjaren in 1692 naar de schroothoop verhuisd, terwijl het gemaakt was van goed gewaterd eiken en voorzien was van wei-geconserveerde tui- gagie. Je kunt niet alles bewaren wat onze voorouders trots en fier tot stand brachten, maar dit schip verdiende een beter lot. Het is net zoals bij vele andere zaken, men heeft er toen de waarde niet van on derkend. Maar met onze nationale trots zijn we wel zo onzorgvuldig omgesprongen, dat er nog maar enkele goede afbeeldingen in Nederland te vinden zijn. In de eerste plaats komt op het schilderij van de Ruyter door Ferdinant Bol (1667) op de achtergrond De Zeven Provinciën voor. Een (slechte) copie is in het museum te Vlissingen aanwezig. Het origineel hangt in Amsterdam. Op het doek „de krijgsraad aan boord van De Zeven Provinciën op 10 juli 1666" door van de Velde staat het schip prachtig afgebeeld. Deze afbeelding is het voorbeeld geweest van de beroemde schoolplaten, die in menige lagere school de geschiedenislessen verlevendigen. Volgens de „Catalogue of van de Velde drawings" in het National Maritime Mu seum te Greenwich, zijn aldaar nog een aantal voorstudies aanwezig. Die zijn zeker blijven liggen tijdens de tocht naar Chat- thamof zouden ze soms „om het ge win" verkocht zijn? Het zijn twee schetsen met details van het lofwerk en drie studies van aanzichten achterlijker dan dwars over stuurboord. Het uiteindelijk resultaat van die voorstudies is gelukkig nog in het Rijksmuseum te Amsterdam aanwezig. Het tijdschrift van de Vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen publiceerde deze tekening, en het is daaruit dat ik de afbeelding bij dit artikel kan ontlenen. Onlangs las ik in één van de dagbladen dat de Bredase historicus jhr. drs. F. A. Reproduktie J. T. H. C. Schepman uit: Het Nederlandse Zeewezen 1907. von Schmidt het beter gevonden had, dat we meer energie besteed zouden hebben aan een onderzoek naar de persoon van de Ruyter, inplaats van het organiseren van enkele stijlvolle bijeenkomsten voor genodigden. Ten dele ben ik het met hem eens, maar waarom zou het ene het andere uitsluiten? En als men dan na het feestgedruis toch nog besluit zo'n studie te verrichten, dan hoop ik dat de vloot en de schepen daarbij betrokken zullen worden. Het zal bijzonder moeilijk zijn de gegevens op een rij te krij gen. Mij is dat althans niet gelukt, hoe graag ik dat ook wilde. Vooral voor de vele modelbouwers, die bij voorkeur als hun eerste werkstuk dit schip op stapel zetten en dan iets maken aan de hand van enkele twijfelachtige ge gevens. Het is aan te bevelen de model bouw via eenvoudiger voorbeelden te be oefenen. Op den duur kan men dan met de schetsen in de hand, en met behulp van een aantal boeken, iets maken dat er op lijkt. Het echte schip komt er nooit meer uit. Diverse musea in binnen- en buitenland konden me niet verder helpen. Zelfs de uitermate deskundige conservator van het scheepvaartmuseum te Antwerpen, J. van Beylen, niet. De beste benadering staat vol gens hem in het boek van H. Winter, Der Hollandische Zweidecker, waarvan in Ber lijn een prachtig model aanwezig was. Het is in de oorlog verwoest. Gelukkig heeft Winter het destijds van binnen en van buiten gefotografeerd en opgemeten, zodat het maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam er een nieuw model van heeft kunnen maken. Tenslotte wil ik nog wijzen op onder staande, onvolledige literatuurverwijzing, waarin men nog meer gegevens kan vinden over de Ruyter en zijn schepen. Literatuur. Brakel, F. M. Zeven Provinciën en Een dracht: de Ruyters Vlaggeschepen. Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" 32 (1940) 6/7, 109-113. Beylen, J. van. Schepen van de Neder landen van de late middeleeuwen tot het einde van de 17e eeuw. Amsterdam, 1970. Crone, G. C. E. Onze schepen in de Gouden Eeuw. Amsterdam, 1939. Elias, J. E. De vlootbouw in Nederland in de eerste helft der 17e eeuw. Amster dam, 1933. Hoeckel, R. Risse von Schiffen des 16. und 17. Jahrhunderts. Bielefeld und Berlin, 1970. Schuiten, C. M. De vloot van De Ruyter. Bussum, 1971. Tijdschrift van de Vereeniging „Het Ne derlandsche Zeewezen" jaargang 1907. Hierin staan veel artikelen ter gelegenheid van de De Ruyter herdenkingen. Winter, H. Der Holiandische Zweidecker von 1660/1670. Bielefeld und Berlin, 1967. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 17