Met eigen oog geschoten (VIII) Nieuw bedrijf aan de Veerweg in Kamperland Herdenking 300-jarige sterfdag van Michiel de Ruyter Aan de zuidwestkant van Noord-Beveland ligt Kamperland, heel fijn dorp voor bun galowmensen, caravanners, kampeerders, zeilers, waterskiërs, windsurfers en wande laars langs Schotsman en Ruiterplaat met het felle licht, de uitzichten op het Veerse Meer, de eilanden. Daar aan het begin van de Veerweg gaat met Pinksteren een jong bedrijf, geheel op de watersport service afgestemd, van start: „Bakker In terrecreatie" met 1100 vierkante meter bedrijfs- en stallingruimte. De royale showroom exposeert het vol ledige programma Johnson buitenboord motoren van klein tot groot (hoofddealer voor Johnson voor Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren). Er is een grote testtank met afzuiging waar de motoren elektronisch worden gecontroleerd en doorgemeten, ter wijl die hun best doen met voor de gelegen heid gemonteerde testpropellers. Immers, de gewone schroef die het water in de be perkte ruimte doet rondtollen geeft geen juist beeld van de motorconditie. Service, verkoop, winterbeurten, stalling, afstellen, ophalen en na reparatie terugbrengen van motoren ter plaatse, prettig te regelen be taling bij aankoop: er wordt voor gezorgd. Scheepsmotoren worden deskundig inge bouwd, zo ook verlichtingssystemen en betimmeringen; men kan er bouwen in staal, hout en polyester; mast- en dekbeslag kunnen „naar maat" worden gelast van roestvrij staal. Alle Ruwa jachtlakken en antifoulings, bootbeslag, zwemvesten en verdere toebehoren worden uit voorraad geleverd. Trailers worden verhuurd en ge bouwd. „Bakker Interrecreatie" is tevens hoofd dealer geworden van Dane's Aquasport met haar uitgebreid vis-, toer-, speed- en ski- botenprogram. Stel dat uw polyesterboot ernstige schade heeft opgelopen: in de werk plaatsen aan de Veerweg te Kamperland wordt deze op korte termijn hersteld, on zichtbaar zo mogelijk. Men is er gespecia liseerd op polyesterverwerking en bouwt er de „Missing Link" (vertaald: de ontbrekende Schakel!). Inderdaad de afmetingen van de Schakel (4,75 m bij 1,70 m, 14 vkm tuig, Elvström mast), met veel betere dek- en cockpitindeling in tweekleurenpolyester. Snel toenemende sport, overal: wind surfing! Het bedrijf verkoopt de Shark Surf, Westduits fabrikaat. Vanaf Pinksteren kan men inschrijven bij de Windsurfschool van „Bakker Interrecreatie", Tel. 01107-7 70. Er zijn vijf instructeurs, privéles wordt ge geven op twee naast elkaar gekoppelde windsurf planken: de instructeur op de ene, de leerling op de andere. Men is hartelijk welkom tijdens de Pink sterdagen in Kamperland, op no. 16 Veerweg die naar de diepe insteekhaven leidt, aan de kop waarvan een aantal ligplaatsen zijn voorzien. De „Missing Link" van „Bakker Interrecreatie", Kamperland. Hij was er als het ware mee vergroeid, met het standbeeld van Michiel Adriaans- zoon de Ruyter op het Roeiershoofd. Staande voor het raam van de kinderka mer op de derde verdieping van het statige huis, gelegen aan de korte zijde van het rechthoekige Bellamy-park (genoemd naar Jacobus Bellamy, dichter, 1757—1786) zag hij het stoere standbeeld op de rug. Aan de linkerkant priemde de slanke St. Jacobstoren de lucht in, vaak een speels wijsje loslatend met een droeve inhoud. Over een zeker jongenshart, dat leed ondragelijke smart, ahoi, ahoi, ahoi. En waar drentelt een kleine jongen aan de hand van z'n vader anders heen, dan naar de plek waar een echte Nederlandse held stond te turen over het wijde water. „Den Ruiter Michaël, vol vier en blixem- straelen", zoals een dichter hem eens be schreef. Misschien was het Bellamy wel. En later met de speelkornuitjes op naar het Roeiershoofd. Zomers en 's winters, in alle seizoenen gespannen luisteren naar de verhalende oude schippers, over lang vervlogen tijden. Thuis vroeg hij dan om 't verhaal nog eens te vertellen over die kleine jongen, die helemaal alleen bovenop die Jacobstoren klom, om maar beter te kunnen uitzien over het wijde water met zijn varende zeil schepen. Die kleine jongen, die iedereen de zenuwen bezorgde. Die tenslotte moest gaan werken in een touwslagerij om 6 stuivers per week binnen te brengen in 't gezin. Het was de touwbaan van de bekende reders de gebroeders Lamp- sins. Het touwslagerswiel waar hij de gan- ha-ha-ha-hanse dag aan draaien moest, is nog te zien in het Stedelijk Museum in Vlissingen. Maar hij hield het niet uit hoor, hij werd er ballorig van, hij ging kattekwaad uit halen, hij moest en hij zou naar zee. In 1607 geboren, op tienjarige leeftijd zeker weten, dat alleen de zee je trekt. Een echte jongen van Jan de Witt, een knul van stavast, want op 11-jarige leeftijd kreeg hij z'n zin en trok het zeegat uit als „hoogbootsmans- jongen". De jongen van het Bellamy-park vertrok omstreeks die leeftijd met zijn ouders naar een plaats in midden-Nederland. Toch hadden de glanzingen van het woe lige wijde water en de geur van de zilte lucht hun werk al gedaan. Weliswaar geen Zeeuws bloed, maar wel de Zeeuwse geest stroomde door z'n aderen. Het met de re gelmaat van eb en vloed terugkeren naai de geboortegrond, getuigt ervan. En zouden we er dan niet zijn op de 29e april in Vlissingen, bij de herdenking van de 300-jarige sterfdag van deze beste „Bestevaer"? Deze redder van de Hongaarse Refor matie, de bevrijder van de Hongaarse gees telijken, die omstreeks 1675 als galeislaven dreigden te bezwijken op de rede van Na pels. „Mijn glansrijkste overwinning was deze bevrijding" zou Michiel de Ruyter zelf zeggen. Uit dankbaarheid is hij op 31 okt. weer herdacht in Hongarije. In de Lutherse Kerk te Boedapest wordt nog een dokument bewaard van één van die predikanten, die alle leed overleven mocht. Onrecht en onderdrukking waren Michiel de Ruyter een gruwel. Voorbeeldig voorbeeld. Daarom hopen wij er te zijn de 29e april in Vlissingen, bij de herdenking van de 300-jarige sterfdag van deze „Hartog, Rid der, de Luytenant-Admiraal-Generaal van Hollandt en Westvrieslandt", die placht te bidden: „Geef mij Heer een deemoedigen geest, opdat ick mij op mijn verheffing niet verhoovaardige." Dus waren we er, die donderdag de 29e april 1976, bij de herdenking van de driehonderdste sterfdag van Michiel A- driaanszoon de Ruyter. Onder de meest stralende hardblauwe voorjaarshemel waren we 's morgens Zee- landwaarts getogen. Rond de noen zaten we aan de koffie, buiten onder de linde boompjes aan 't Abdijplein in Middelburg. Daarenboven onder de speels uitwaaierende tonen van 't carillon van de Lange Jan, zoals de Abdijtoren genoemd wordt. Drie kwartier lang wervelde het ene wijsje na het andere naar beneden, onder de vaardige handen van de beiaardier dansten ze vrolijk boven de stad van „om elke hoek een nieuwe speelse verrassing". Een „inkomertje" dus van de eerste orde, want daar neerstrijkend waan je je zeker vierhonderd jaar terug in de tijd. Verder hoeft het op 't ogenblik niet, want we willen nu alleen de tijd van Michiel een beetje proberen te proeven. Verkwikt en geheel in de sfeer al, schre den we even later door de refter aan de overkant, om aan de oostzijde op een tweede binnenplaats uit te komen, een op ontluiken staande eenzame Meidoorn precies in het midden. 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 18