Bezinkvclden in hei Zuidersloe. Het technisch bureau der domeinen. De aanleg van bezinkvelden ter bevor dering van een versnelde slibafzetting, die in de dertiger jaren in het Zuidersloe zulke goede resultaten opleverde, had tot gevolg dat het domeinbestuur besloot eenzelfde werkwijze toe te passen langs de noordelijke kusten van Friesland en Groningen en in de Lauwerszee. De leiding van die werkzaam heden werd aan ir. Verhoeven opgedragen. Zijn standplaats Middelburg lag ten op zichte van het uiterste noorden van het land wel erg ongunstig. Bovendien werd behoefte gevoeld aan de instelling van een gecentraliseerd technisch apparaat in Den Haag, om het domein- bestuur aldaar direkt van advies te kunnen dienen en om de uitvoering van belangrijke werken te kunnen voorbereiden. In 1937 werd daartoe het technisch bureau der do meinen opgericht. Als direkteur van het nieuwe bureau werd ir. Verhoeven aange wezen. Na een 25-jarig verblijf verliet hij Middelburg met tegenzin. Na de oorlog ging het technisch bureau der domeinen over naar de dienst van de Rijkswaterstaat en werd de heer Verhoeven Ondanks ontelbare tegenslagen en teleur stellingen werd het gehele projekt tenslotte toch een sukses. Het initiatief tot deze bosaanleg is aan Verhoeven te danken. Andere aktiviteiten. In de loop der jaren verschenen van de hand van Verhoeven tal van publikaties, die vooral betrekking hadden op de landaan winning en de ontwikkeling van het be- dijkingswerk door de eeuwen heen. Samen met zijn vriend dr. J. de Hullu verzorgde hij een bewerking van het beroemde boek van Andries Vierling „Tractaet van dijckagie". Voorts was hij vele jaren voorzitter van de bekende „examencommissie Zeeland". Deze commissie zet zich reeds vanaf 1902 in om jongelui, die om welke oorzaak ook, geen hoger technisch onderwijs kunnen vol gen, in staat te stellen om desondanks toch een diploma te behalen in de weg- en waterbouwkunde, dat in het gehele land erkenning heeft gevonden. Veel jonge men sen met een grote dosis doorzettingsver mogen wisten zich in de loop der jaren met het door hen behaalde „diploma Zee land", uitstekende maatschappelijke posities te verwerven. De eerste Spartina wordt ondergeploegd. Foto: Directie van de Wieringermeer. Dennen in de Schouwse duinen. Foto: Berge, Haamstede. hoofdingenieur-directeur van de nieuwe di rectie Landaanwinning. De laatste bedijking die in Zeeland onder zijn leiding tot stand kwam, lag ten zuiden van de Sloedam. Het werk werd in de jaren 1949 en 1950 uit gevoerd en het bedijkte komplex kreeg de naam Quarlespolder. Het was het eerste schor dat gedeeltelijk met spartina was bgroeid toen het bedijkt werd. Nadat hij het 25 jaar geleden ter plaatse had laten uitplanten, beleefde Ver hoeven nog het genoegen van deze bedij king, die tevens zijn laatste was. In 1951 werd hij gepensioneerd. Ik heb de indruk dat de persoon Ver hoeven in Zeeland in het vergeetboek was geraakt. Alleszins begrijpelijk na de ellende van de oorlog 1940 - 45 en na de afschu welijke ramp van 1953. Niettemin acht ik een posthume hulde op zijn plaats voor alles wat hij in en voor Zeeland tot stand heeft gebracht. J. P. van den Broecke. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 9