Straks Walcherse 'kreukels' van Ierse oorsprong, verfrist met Zeeuws bodemwater Watersportfeesteif op 9 en 10 juli te Antwerpen Het 125-jarig bestaan van de Royal Yacht- club van België valt samen met het jubi leum van de „Koninklijke Roei- en Zeilvere- ninging De Maas" in Rotterdam en van de „K.R. en Z.V." te Dordrecht, die dit jaar eveneens hun 125-jarig bestaan vieren en die in 1976 de jaarlijkse reünie inrichten van ronde en platbodemjachten. Uitzonderlijk echter zal deze manifestatie dit jaar twee uitvoeringen kennen. De eerste reünie heeft plaats te Dordrecht op 26 en 27 juni. Ruim tweehonderd schepen, hoofd zakelijk platbodemjachten, worden hier ver wacht. Heel deze armada zeilt op vrijdag 9 juli via het Hollands Diep, het Volkerak, Zijpe. de Oosterschelde, het Zuid-Beveland- kanaal en de Westerschelde naar Antwerpen voor een tweede uitgave van het Admiraal- zeilen en dit in samenwerking met de jubi lerende R.Y.C.B. Daar de Imalso-jachthaven op Antwerpen- linkeroever te klein is om deze vioot te bevatten verleende het stadsbestuur en de havenkapitein-kommandant, ten uitzon derlijke titel, de toelating om in het oude Bonaparte-dok af te meren. De jachten worden met het hoogwater van vrijdag 9/7 rond 14 uur in de Royersluis verwacht. Ook Belgische deelnemers zullen zich bij de Nederlandse jachten kunnen voegen. Zaterdag 10 juli heeft de eigenlijke reünie met admiraalzeilen plaats. De jachten die in het Bonaparte-dok afmeerden, zullen zich met de laagwaterschutting van de Royersluis rond 10 uur terug op de Schelde begeven en voor de wandelterassen defi leren. Vanop „een admiraalsjacht" zullen de deelnemers door de autoriteiten geschouwd worden. Voorzien is dat het eskader na het défilé voor anker gaat ter hoogte van het R.Y.C.B.- clubgebouw en vóór de jachthaven. Ook aan de vlotbruggen van het Steen en het Margueriedokje zullen zo nodig jachten een ligplaats kunnen vinden. Met motorboten, die de geest zullen oproepen van de overzetdiensten van weleer, zullen de opvarenden zich van de Linker oever naar de stad kunnen begeven of vice-versa. Rond 21 uur volgt dan vóór het Steen een spiegelgevecht, eveneens met medewer king van het stadsbestuur, waarin met rook, vuurwerk en het knallen van losse flodders in de vallende zomeravond een beetje sen satie op de Schelde zal gebracht worden. Naast de Diensten van de Haven van Antwerpen zullen ook het Waterschouts ambt, het Loodswezen, de Antwerpse Zee diensten hun medewerking verlenen. Het ligt voor de hand dat tijdens de duur van de manifestaties op het water het normale scheepvaartverkeer, dat tijdens de weekeinden toch zeer gering is, zal gestremd zijn. Motorjachten worden overi gens „stand-by" gehouden voor het geval één of andere zeiler tijdens de manoeuvres in moeilijkheden mocht komen of zelf mo- torpech mocht hebben. Zondag 11 juli wordt het waterfeest dan besloten met een heruitgave van de „Week van Antwerpen" of de „Semaine d'Anvers" net als toen. Het betrof hier een jaarlijkse zeilwed strijd, die werd gestart door de „Société Royale Nautique Anversoise" en die in 1908 tot alle clubs in Antwerpen werd uitgebreid. Het trajekt was AntwerpenBath en terug. Door het drukke scheepvaartverkeer op de Schelde ging de „Week van Antwerpen" echter ter ziele. Voor de heruitgave van zondag 11 werd het parcours drastisch ingekort en verlegd. De bedoeling is trouwens een historische evocatie te brengen van een „Semaine d'Anvers". De eerste prijs zal overigens niet aan het snelste jacht worden toegekend, maar aan de best verklede „belle-époque"- bemanning. Het vertreksein wordt gegeven vóór het clubhuis van R.Y.C.B. op de Lmkeroever. Bij de opstelling van het jubileumpro gram ligt de bedoeling van het R.Y.C.B.- bestuur er in de bevolking van Antwerpen, de stad waarmee de club zo vergroeid is, bij de diverse manifestaties te betrekken. Meteen biedt dit ook een toeristische at- traktie, die in het zomerprogram van de „coming events" zeker niet zal misstaan. Zeeland's roem, wat verstaat men daar al niet onder? In veel gevallen ook het verrukkelijke zeebanket, dat in de vorm van mossels, kreukels (alikruiken), oesters, wulken en wat niet al, onze tafel siert en het water bijna letterlijk uit de mond doet lopen. Zeeland zonder schelpdierencultures zou Zeeland niet meer zijn, ook al weten we wel dat tegenwoordig een groot deel van de mossels van de Waddenzee komt, om dan in het nog steeds kristalheldere Oos- terscheldewater „verwaterd" te worden. De mannen van de firma Th. Pekaar en Zn. in Yerseke zijn dermate „vergroeid" met de schelpdieren business, dat ze beslo ten maar niet af te wachten of de Ooster schelde open zou blijven of dicht zou gaan, met alle gevolgen voor de verwate- ringsmogelijkheden van oesters, mossels en andere zeedieren. Ze togen naar Westkapelle en zetten achter duinen en zeedijk tussen Westkapelle en Domburg een nieuwe schelpdieren-ver waterplaats op. In grote betonnen bassins zullen daar straks de zilte zeebewoners worden verwaterd, al eer zij hun weg naar het binnen- en vooral ook naar het buiten land zullen vinden. En dan niet maar zo'n klein beetje, maar tienduizenden tonnen tegelijk. De zeedieren zullen worden verwaterd ingrondwater, dat vanuit de bodem wordt opgepompt. Dat grondwater blijkt diep onder de grond en vlak bij zee precies hetzelfde zoutgehalte te hebben als zee water. Als volgend voorjaar de verwaterplaats Een overzicht van de verwaterplaats in aanbouw. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 21