Veere in oude ansichten: Deel 2 is uit de snelle motorkruiser: het brandstofver bruik en de literprijzen! Ook hier zijn nieuwe ontwikkelingen aan de gang: uiterst lichtlopende scheepsrompen met aangepaste schroef en motoren met lager toerental dan gewoonlijk. We zullen er een andere maal dieper op ingaan. De diepe-V bodems, de hoge opbouwen, de grote breedten en de overmaat-motoren gaan plaats maken voor heel andere concepties met hetzelfde woon- en zelfs beter vaarcomfort. De opvatting dat men heus geen 200 of meer paarde- krachten nodig heeft om eens wat te varen (en ook geen 50 pk achter de kajuitboot van 5,5 meter) begint zich door te zetten. En dan is er de motorsailer, het motor zeiljacht: sterk in opkomst! Duurder in aanschaf dan de motor- of zeilkruiser „sec" maar energiebesparend op niet mis te verstane manier. Natuurlijk moet de motor het doen bij havenuitvaart en in een smal kanaal tussen de beroepsvaart, maar op ruim water en bij flinke wind wordt de stopknop uitgetrokken en komen de zeilen aan bod! Zestig procent bespa ring aan brandstof, zei een eigenaar die ik goed ken. Zelfde veiligheid, zelfde comfort en ruimte aan boord, gauw een flink eind wegwezen en dan de stilte van het varen onder zeil: heerlijke rust! Motorkruisers in kottermodel worden al hier en daar uitgerust met lage en brede tuigages, verstaagde masten, sterke steun- zeilen en een spinnaker voor een lang voor-de-winds rak. Sommige polyester mo- tor-kajuitboten (meestal zijn ze naar ver houding erg breed) kunnen met des kundig advies worden omgebouwd tot motorsailers met twee ondiepe zij-kielen. Er wordt op het Veerse Meer op mooie dagen meer aan windsurfen gedaan ge weldig fijne sport! dan aan waterskiën! Men overnacht méér op kajuitboten om bij minder heen-en-weer autokilometers méér op het water te zijn! De 75-pk buitenboord motor maakt plaats voor een 25-pk, waar mee het heus niet minder fijn varen is! Men wordt milieu-bewuster, ook in de watersport! Het kanotoerisme maakt op gang na vele jaren van verguizing. Men gaat weer roeien. Men zeilt op zee met kleinere vaartuigen dan vroeger, voorzien van optimale beveiligingen en reddings middelen. Men komt naar Zeeland met beter bootmateriaal dan vroeger: ideaal zeil en vaargebied, maar de heen- en terugreis leidt over onbeschut stromend zeegaten- gebied dat evenwel zijn eisen stelt aan boot en mensen. Soms hoor je: zo'n HISW A-ten toonstelling daar in Amsterdam, wat is er nou voor nieuws te zien? Als u dit artikel als achtergrond hebt gelezen, misschien wel! S. Z. Horizontaal: 5. Hij maakt pijnlijke dingen (12). 7. Fonkelende leegte bestemd voor dodelijk staal (7). 10. Heel eventjes (7). 12. Houterig gereedschap (4). 13. Niet afgemeten is niet netjes (8). 14. Kijker (3). 15. Lichtgevend fruit (5). 16. Gedwee en mak, maar wel luidruchtig (6) 18. Restauratie-pand (7) 19. Kan begin zijn van een lang verhaal (2). 21. Dat volk was evasief (5). 22. Duurt korter dan het lijkt (7). Verticaal: 1. Kronkelig boompje (4). 2. Toevoegen door afsnijden (9). 3. Stukje hout van haar (4). 4. Twee voorwerpen om uit te drinken (8). 6. Gulzigaard in het Veerse Meer (12). Onlangs verscheen bij de Europese Biblio theek - Zaltbommel, in samenwerking met boekhandel Eanoy te Middelburg een tweede deeltje over Veere, tot welke gemeente ook Serooskerke, Vrouwenpolder en Gapinge be horen. De auteurs H. Hendrikse en F. van de Driest halen weemoedige herinneringen op aan hei: Walcheren van voor 1944, toen de „tuin van Zeeland" genoemd. Dan volgen levensschetsen van interes sante mensen in en rond Veere, zoals de- admiraal Sebastiaan de Lange die in 1572 (net als Van Speyk, eeuwen later) zich niet wilde overgeven aan de vijand en het lont in het kruit stak, toen zijn schip hopeloos aan de grond zat. We maken nader kennis met de 18de-eeuwse dominees Andriessen („Aanmerkingen op de Psalmberijmingen van Petrus Dathenus"), Tollé (gedichten) en Renier (studies over de kerkgeschiedenis). Dominee Weyland (Veere, 1896 1935) en dominee J. H. Gunning J. H.zn (Seroos kerke, 1920 1924); de Veerse agent van politie Perrels (1886 1931) sprak drie talen, wist enorm veel van oud-Veere) en Barthel Joh. de Mey die zeker wel vijf honderd artikelen over de Zeeuwse historie in de kranten deed verschijnen, en ook boeken schreef: stuk voor stuk boeiende persoonlijkheden op de hoogte van het 7. Gezinshoofd (8). 8. Lange wandeling (2). 9. Karakter van klasse (9). 11. Geen snelle auto (9). 16. Prima getal (4). 17. Innnig maar kleverig (4). 20. Veelbelovend voorwerp (4). De oplossing wordt bekend gemaakt in het volgende „Zeeland Magazine". OPLOSSING CRYPTOGRAM. Horizontaal: 1. zwepen - 7. verkeerstoren - 9. moestuin 10. pop - 11. brik - 13. zestig - 15. katers 16. kaal - 17. jut - 18. sjeik - 19. geraamte 20. knoeipot. Verticaal: 2. werktuig - 3. pittig - 4. ovenplaat 5. legerscharen - 6. reservering - 8. ramp zalig - 12. kist - 14. ratjetoe - 15. kust. grootse verleden van Veere. Dan komen de 74 foto's. Van mensen: kerkeraden, bestuur van de Boerenleenbank, familiefoto's, schoolklassen, wegenbouwers aan het schaften, militairen bij hun veld keuken, muziekkorpsen, fietswedstrijden, meisjesverenigingen, portretten. Altijd weer die prachtige Walcherse kappen, beuken, schorten en de klompen. Haast overal staan de namen bij, hele reeksen dikwijls: een meisje uit 1900 is nu een hoogbejaarde da me, maar wel in „de dracht". De fiets werd argwanend bekeken, sinds er door „het belsignaai" een verschrikt paard in de sloot was geraakt. U ziet, „Veere in oude ansichten deel 2" behelst veel meer dan wat plaatjes van oude geveltjes, dorpsdijken en -straten, kerkjes, smidsen, torens, stadhuisjes, stallen, doktershuizen, burgemeesterswoningen, de Grote Kerk van Veere, lindebomen, kaden, sluizen, havens en hoogaarsen. Juist ook door de namen en de uitvoerige bijschriften bij iedere foto (sommige uit 190Ó) krijgen we een pakkend beeld voorgeschoteld van Noordoost-Walcheren. Er is nog genoeg herkenbaar, o ja! Men komt op straat mensen tegen „uit het boekje" en hun kinderen en kleinkinderen. Het geeft „achtergrond" aan de sfeer die je besluipt in Veere en de drie dorpen eromheen. Maar pas er een beetje mee op; het is een „besmettelijk" boekje, het leidc tot Veeritis. S. Z. vaart door de ruimte vrij ongebonden tijdloos gewichtloos adembenemende dingen zien sprakeloos zijn van verwondering mateloos genieten om vervolgens precies volgens plan de volmaakte landing te maken op de minuut af op de juiste plek in de eindeloos deinende oceaan van zomaar een dag mirja muurling 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 30