Kernenergie. De gasgestookte centrale (links) en de kerncentrale (rechts) van de PZEM, gezien bij laagvvater vanaf de Westerscheldc. Foto: Henk Gerritsen, Oosterbeek. Een dergelijk projekt lijkt vooralsnog uit gesloten en de studies richten zich dan ook op toepassing op zee, waarbij het transport van de stroom naar het vasteland, de ongelijkmatigheid van de wind, het on derhoud van de apparatuur, evenzovele pro blemen vormen, die voorlopig nog niet zijn opgelost. Zon. Een energiebron die praktisch benut kan worden voor de opwekking van elektriciteit is de zon. Proeven, in de hele wereld uitgevoerd, hebben dat aangetoond. Maar ook bij deze toepassing is er weer het probleem dat we de stroom nodig hebben op andere momenten dan hij wordt opgewekt, populair gezegd: als de zon schijnt, doen we thuis het licht uit. En dan is er de tot nu toe onwaar schijnlijk hoge prijs die een op deze wijze gemaakte kilowattuur kost, zodat ook de uit zonne-energie verkregen elektriciteit voorlopig nog onverkoopbaar is. Kernenergie. In het voorgaande is aangevoerd dat de energiebronnen waaraan Zeeland zo rijk is, nl. water, wind en zon op dit moment nog niet in aanmerking komen voor prak tische toepassing, vooral in verband met de kosten, maar ook door nog niet opgeloste technische problemen. Er wordt koortsachtig gewerkt om hierin verandering te brengen, maar zonder pes simistisch te zijn, moeten we er rekening mee houden dat het nog zeker 10 a 15 jaren zal duren voordat essentiële verbe teringen de toepassing op grote schaal mo gelijk zullen maken. Maar wat moeten we dan in de naaste toekomst doen als kolen te duur zijn ge worden, het gas opraakt, we voor olie te afhankelijk zijn van politieke situaties en de alternatieve energiebronnen zoals zon, wind en water nog in een experimenteel stadium verkeren? Het antwoord op deze vraag zou kunnen luiden: „Kernenergie toepassen." De kerntechniek is momenteel in het stadium van praktische toepasbaarheid, er is slechts weinig brandstof (uranium) be nodigd en dit materiaal wordt geleverd te gen een zodanige prijs, dat op dit moment de kilowatturen die in een kerncentrale worden opgewekt, tegen een zeer redelijke prijs kunnen worden verkocht. En ook in dit opzicht heeft Zeeland iets bijzonders, u kunt er de grootste Neder landse kerncentrale vinden. In Borssele bouwde de N.V. Provinciale Zeeuwse Ener gie-Maatschappij een centrale met een ver- 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 6