mogen van 477.000 kilowatt, die sinds midden 1973 in bedrijf is en al zo'n 8 miljard kilowatturen heeft geproduceerd. Wat is nu het bijzondere aan zo'n kern centrale? Als we het vereenvoudigd willen voor stellen, kunnen we zeggen dat een elek trische centrale niets anders is dan een grote dynamo (generator) die aan een schoepenrad (turbine) is bevestigd. We ma ken stoom en blazen die stoom met grote kracht tegen het schoepenrad, waardoor de dynamo gaat draaien. Het verschil tus sen een kerncentrale en een op kolen, olie of gas werkende centrale is alleen gelegen in de manier waarop we de stoom maken. In de „gewone" centrales verbranden we daartoe de kolen, de olie of het gas onder een ketel, waarin water tot stoom wordt verdampt. In. een kerncentrale hebben wc een z.g reactorvat, waarin een splijtings proces van uraniumkernen plaatsvindt, waarbij hitte vrijkomt. Deze hitte wordt gebruikt om van water stoom te maken en voor de rest is er geen principieel ver schil met een ander type centrale. Natuurlijk dient het proces, waarbij de atoomkernen worden gespleten en waarbij ook radio-actieve straling aanwezig is, bij zonder goed te worden beheerst en gecon troleerd. maar daarvoor zijn nu juist alle voorzieningen getroffen die nodig zijn. Alles wat te maken heeft met het kernsplijtings proces vindt plaats in een hermetisch ge sloten stalen bol, die op zijn beurt is om geven door een betonnen gebouw. Een ui terst nauwkeurig controlesysteem zorgt voor een minutieuze meting van eventuele radio actieve stoffen, die met ventilatielucht of koelwater naar buiten gaan. Het is bekend dat er nogal eens stemmen worden gehoord, die zich tegen de toe passing van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit verzetten. Met name zou het risico voor de bevolking bij mogelijke ongevallen of sabotage te groot zijn. De indruk bestaat dat angst voor het onbekende op zich een begrijpelijk ver schijnsel een belangrijke rol speelt bij de beoordeling van kernenergie, en angst is een slechte raadgever. Daarom zal inten sieve voorlichting van veel belang zijn. Het is hier niet de plaats om in te gaan op alle argumenten van voor- en tegen standers. Evenmin is dit artikel bedoeld om propaganda te maken voor kernenergie. Gepleit wordt echter voor een objectieve beoordeling van een groot aantal factoren die bepalend zijn voor de weg die we moe ten inslaan. Hierbij moet bijvoorbeeld wor den gedacht aan de beschikbaarheid van brandstof; de prijs die we voor energie (elektrici teit) willen betalen; de nog steeds groeiende vraag naar elektriciteit; de visuele belasting van het milieu; de belasting van het milieu door het lozen van verbrandingsgassen. Tussen haakjes, nu we het over ons milieu hebben, we vinden het vanzelfspre kend dat het in stand houden en verbeteren van onze natuur en onze leefomgeving geld kost. Dat zijn dus uitgaven. Maar door industrie, zoals we die ook in Zeeland kennen in het Sloegebied en in de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen, kun nen we onze welvaart op peil houden, dat zijn dus inkomsten. Is het eigenlijk niet een logische gedachte om, net als in ons huishouden, te trachten de uitgaven en de inkomsten netjes in ba lans te houden en aan beide zijn eigen plaats toe te kennen? ir. L. G. Sisouw de Zilwa. Wat wilt u weten over kernenergie? Om geïnteresseerden van dienst te zijn, heeft de PZEM kortgeleden bij de kerncentrale Borssele een infor matiecentrum geopend, waar in woord en beeld antwoord wordt ge geven op alle vragen die betrekking hebben op de opwekking van elek triciteit, in het bijzonder d.m.v. kern energie. Aanvragen voor een bezoek worden gaarne ingewacht door PZEM Borssele Tel. 01105 - 17 20, toestel 321( dhr. J. de Lange). Voor een brochure over de kern centrale en overige documentatie over het Zeeuwse energiebedrijf kunt u zich wenden tot PZEM Middelburg, Tel. 01180- 2 53 51, toestel 377 (dhr. A. F. Koopman). Energie uit eb en vloed. Een getijdecentrale in de Oosterschelde, voorlopig nog te duur. Luchtfoto: Bart Hofmeester, Rotterdam.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 7