Een brief - met antwoord Om het nieuwe clubhuis van de W.S.V. Zierikzee officieel te openen, werden mevrouw en de heer De Meester de oude haven binnengevaren met de platbodemei „Brammetje". Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. tauratie geen duidelijke functie. Het stond voornamelijk mooi te zijn en vond dan ook gretig aftrek bij zowel dagjesmensen, als beroepsfotografen. Maakt de eerste groep voornamelijk vakantiekiekjes, de tweede ka- tegorie maakt dankbaar gebruik van de schilderachtige entourage als achtergrond voor bruidsreportages. Het enige wat nog een beetje herinnerde aan het krijgshaftig verleden van de stoere stadspoort, was de aanwezigheid van stapels zandzakken op de zolders. Deze lagen hier weliswaar niet opgeslagen ter verdediging tegen de Spanjaarden, maar waren wel be doeld als verdediging bij eventuele water overlast. Voorzitter van de W.S.V. Zierikzee, de heer J. Grauenkamp, ging ons voor op het smalle stenen wenteltrapje. Boven gekomen toonde hij ons met gepaste trots de twee ter beschikking staande ruimten, eerste en tweede verdieping boven de eigenlijke poort. Een zee van ruimte voor de 150 leden van de vereniging, die het tot dusver moes ten doen met gehuurde zalen en bestuurs vergaderingen aan huis. Dat was dan ook de aanleiding om vorig jaar dapper aan de bel te trekken, bij zowel b. en w. van Zierikzee, als Monumentenzorg. Daar werd gehoor gevonden en dankzij de soepel verleende medewerking kon vrij snel be gonnen worden met het treffen van ver schillende voorzieningen, die het gebouw geknipt moesten maken voor het beoogde doel. Aangezien zowel architekt, als lood gieter en elektriciën onder de leden ver tegenwoordigd waren, kon met hulp van al even enthousiaste medeleden de zaak worden aangepakt. De zandzakken verdwenen naar elders. Het gebouw werd voorzien van sanitair en telefoon en aangezien het een bekend feit is, dat liefhebbers van het zilte nat na afloop niet op een droogje willen zitten, werd ook een bar ingebouwd. Aangezien het 15-jarig jubileum toch in zicht was, kreeg men dankzij schenkingen ook de verdere doelmatige inrichting voor elkaar. Kortom, de W.S.V. Zierikzee hoeft niet meer rond te zwalken en heeft in de Zuid havenpoort een representatieve „thuishaven" gevonden, waarop menige zeilclub jaloers kan en misschien wel zal zijn. Joanna van der Stel. Mijnheer, ik heb uw beide artikelen in „Zeeland Magazine" over energie en energie besparingen met belangstelling gelezen. Maar ik heb al jarenlang dubbele ramen, rondom in mijn woning. We hebben de zolderverdieping direct bij de bouw met 5 cm glaswol laten isoleren. Binnenkort laten we de westgevel die in de winter bestookt wordt met koude lucht onder overdruk van de wind tussen binnen- en buitenmuur volspuiten met isolerend mate riaal. Ons berbertapijt in de „living" ligt op 1,5 cm kurk, dat op de stenen vloer is geplakt. Alle deuren sluiten op in de kozijnen geplakte tochtstrip. De moederhaard van onze centrale-verwarmingsinstallatie staat in de huiskamer, geeft behaaglijke warmte en voedt bovendien de radiatoren door het hele huis. De elektrische heetwaterboiler staat óók niet op zolder maar ze hangt in de keuken, in het zwaartepunt van het huis, zodat de warmwaterleidingen naar de diverse aftappunten zo kort mogelijk zijn: kraan open en je hebt heet water. Wat kunnen we nog meer doen om (dure) energie te besparen? Antwoord: We zouden het echt niet we ten! Hoogstens een paar vage suggesties: Verlaat in december of januari uw huis in Mariekerke en ga naar Marrakech: een vakantie diep in het zuiden geeft be sparing op huishoud-verwarmingskosten. Laat door een speciale firma radia toren op uw dak leggen, aan de zuidkant, met een warmtepomp, zodat u 's zomers heet water hebt door zonne-energie, voor baden en afwassen. Vraag aan de elektriciteitsmaatschappij bij u in de buurt of ze uw dorp kunnen aansluiten op de centrale, die enorme hoe veelheden warm water als „afval" spuit op open water, terwijl die calorieën door u en anderen duur gekocht moeten worden! Verwissel, thuiskomend van kantoor, uw dunne terlenkapak voor een corduroy broek en wollen trui, zodat de thermostaat wat lager kan staan; vervang de dekens door een donzen dekbed en slaap in een frisse kamer. Verder zouden we het echt niet weten. We zijn nog niet zo ver in ons energie verkwistende Nederland. U bent een prij zenswaardige uitzondering! S. Z. Interieur Zuidhavenpoort. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 20