De Kalmthoutse heide is ook een beetje van Zeeland Rustig wandelen, lekker eten in de nabije Kempen Wonen, of vakantie houden in Zeeland, en de heide op gaan, het lijkt bijna onmogelijk. Toch is het niet zo onwaarschijnlijk als men bedenkt, dat een autoritje van even drie kwartier vanuit Goes de mens al naar een enorm heidecomplex kan voeren: de Kalmthoutse Heide. Een gebied, dat een nog vrijwel ongerept heide-landschap toont, met zijn ty pische flora en fauna. Een gebied, dat in trek is bij vele toeristen en natuur liefhebbers (dat zijn niet altijd dezelfden), maar desondanks nog heel wat stille en mooie plekjes herbergt. Dat kan ook wel op een terrein, dat bij elkaar 1800 hectare groot is. De Kalmthoutse Hei ligt op Belgisch grondgebied en is een natuurreservaat, dat voor een groot deel onder de hoede van het Belgische Ministerie van Landbouw, di rectie Water en Bossen staat. De heide is onder meer leefterrein van een groot aantal vogelsoorten, waaronder zeer zeldzame. Hoe wel het gebied voor het merendeel vrij toegankelijk is, zijn sommige gedeelten wel eens tijdelijk gesloten, omdat dit broed- terreinen zijn. Dat betekent ook dat honden er niet los mogen lopen, maar aan de riem gehouden moeten worden. Het is een wandelgebied bij uitstek, met in totaal een 35 kilometers aan wandelpa den. Het mooist is de heide uiteraard in haar specifieke bloeitijd, maar zowel in zo mer als in winter is de Kalmthoutse Heide de moeite van het bezoeken waard. Mits... de bezoeker de juiste instelling heeft, en van de natuur kan genieten zonder deze te beschadigen of te bevuilen Het hele jaar door, in ieder seizoen dus heeft de heide een bekoorlijk landschap, met niet alleen de struik- en dophei, het wollegras en de zonnedauw, maar ook met boomgroepen van berken, vliegdennen, met zomen van loofhout aan de periferie, met zandverstuivingen. Voor de moegelopen wandelaar zijn er langs de heide-zoom een aantal bekoorlijke en behoorlijke eetgelegenheden, waarop we straks nader terugkomen. We willen eerst even uitleggen hoe het wondermooie gebied van de Kalmthoutse Hei in de Antwerpse Kempen, maar zo kort bij Zeeland, vanuit deze provincie te bereiken is, per auto: Nemen we Goes als vertrekpunt, dan neemt men rijksweg 58 richting Bergen op Zoom. Men verlaat deze rijksweg bij de afslag naar Hoogerheide en Antwerpen, en rijdt in de richting Antwerpen Putten. Dorp Putten helemaal door, de grensover gang passeren, het Belgische deel van Putten uitrijden tot aan de stoplichten. (Hier stopt ook een busdienst vanuit Bergen op Zoom). Daar links afslaan, de Klinkaartstraat ofte wel de Putse Steenweg op in de richting Kalmthout. Wanneer men onder het prach tige bomengewelf van deze weg rijdt, ziet men na enige kilometers al gauw de ver schillende toegangen, de meesten links van de weg, tot het heide-gebied. Stel, u heeft de tocht ondernomen zo als we al zeiden: vanuit Goes een fikse drie kwartier, zeg een klein uurtje rijden en de heidewandeling is gemaakt. (U heeft op de heide niet gerookt, want u wilt de zuivere lucht inademen en vooral geen brand ver oorzaken), dan ligt het voor de hand dat de maag gaat jeuken, dat er trek ontstaat naar een ferme hap of een verkwikkende dronk. Welnu, aan de Putse Steenweg, de voornaamste weg naar het heidegebied, lig gen een aantal etablissementen, die er op ingesteld zijn de moegewandelde heidemin- naar, (want dat bent u geworden, als u het nog niet was) te ontvangen. Wij durven te beweren dat al die cafétjes en restaurants een ieder in zijn soort „goed" te noemen zijn. Van niet één een kwaad woord dus. U kunt gerust overal naar binnen gaan, zult overal vriendelijke mensen ontmoeten, die bovendien bereid zullen zijn de Nederlandse gulden als betaal middel aan te nemen, zonder dat ze met „een speciaal koersje" het vel over de neus halen. Toch willen we u hier wat nader laten kennis maken met een tweetal eet- en drinkgelegenheden alle twee verschillend van aard -- waar een eigen sfeertje heerst. Daar is allereerst café „De Wandelaar", het eerste, wat u aan de linkerkant tegen komt op de Klinkaartstraat Putse Steen- Hoekje op de Kalmthoutse Heide. weg. Het ligt niet in het begin waar het terrein al een bebost karakter krijgt. Een door berken omzoomde parkeerplaats biedt ruimte voor uw transportmiddel. De inrichting van „De Wandelaar" is een voudig, maar gezellig. Gezellig is ook eige naar-waard en „ober" Louis van Loon, die u met een kwinkslag al gauw op uw gemak brengt. Eenvoudig, maar goed is er het eten moeder staat zelf in de keuken rijkelijk in hoeveelheid, eenvoudig in opdiening en in prijs. Frieten, biefstuk, schnitzels, kip, soms vis, groenten, soep, koude schotels, maar ook pannekoeken en wafels worden er op uw wens op tafel gezet. Uiteraard zijn er een aantal Belgische biersoorten onder meer Trappist of Koninck om de dorst te bestrijden. In „De Wandelaar" is het goed rusten Een typisch heide-restaurant is Gasthof „De Buizerd", enkele kilometers verder ge legen, ook aan de linkerkant van de Putse Steenweg. Het wordt gedreven door James Tolomei, Antwerpenaar en oud-journalist. Hij is een man met een specifieke kennis van al wat er op en rond de heide gebeurt. Hij kan u de wederwaardigheden vertellen van de wulpen en de bergeenden rondom de Putse Moer, de micro-fauna in de heide- vennen, de toestand van een spechtenfa milie. Paddestoelen en dophei hebben geen geheimen voor hem, en met alle vlinder soorten staat hij op voet van vertrouwelijk heid. Hij bedrijft niet alleen het culinaire vak, 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 17