invloed zouden hebben op de begroeiing. Zodoende lopen op de Slikken van Flakkee, Dwars in de Weg, Stampersplaat en Hom pelvoet schapen, terwijl de laatste plaat ook wordt bevolkt door Fjordenpaarden, die de zaak eigenlijk nogal vertrappen. Op de Veermansplaat werden achtereen volgens stieren en ossen tussen de rogge gezet, die vooral voor de het eiland be zoekende rckranten problemen opleverden. Vorig jaar werden negen zwartbonte vaar zen naar het eiland gebracht die de winter uitstekend doorstonden en in het voorjaar zonder enige hulp kalfden. De moeders met kroost hebben het rijk alleen en waarschijn lijk zijn de kalveren hier zo ongeveer de enige koeiekinderen, die hun moeders melk zelf mogen konsumeren. Ze blaken dan ook van gezondheid. Zowel dc boer die regel matig de plaat bezoekt, als Domeinen zijn bijzonder in hun schik met de gang van zaken. Grevelingen. Foto gemaakt van Veermansplaat toen hij nel droog was gevallen. Een vlakte bedekt met duizenden schelpen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. de aanwezigheid van het fraai duizendgul- denkruid. Een piepklein plantje met helder- roze bloemetjes dat typisch is voor vochtige duinvalleien. Het kwam voornamelijk voor in de Voornse duinen en men heeft de ver leiding het naar de plaat te halen kunnen weerstaan. Het is er via natuurlijke weg toch gekomen en gedijt nu over het hele eiland. De oevers van de Veermansplaat zijn voorzien van de typische zoutwatervegetatie zoals die voorkomt op de schorren en slik ken van de Oosterschelde, kleurige velden zeekraal, lamsoor en zeeasters. De Natuurwetenschappelijke Adviesgroep adviseerde op de drooggevallen gronden beweiding toe te passen in de verwachting dat bemesting en begrazing een gunstige In eerste instantie werd drinkwater voor de dieren aangevoerd, maar een onder de Veermansplaat en de Hompelvoet ontstane zoetwaterlens maakte het graven van drink plaatsen mogelijk. Overigens heeft de plaat de afgelopen droogteperiode bijzonder goed doorstaan. Als onderkomen bij slecht weer werd voor het vee een houten schuilgelegen- hcid gebouwd, voorzien van een summiere beplanting, die over enkele jaren wat luwte geeft. Wat de spontane fauna betreft zijn na tuurlijk de vogels erg belangrijk. Daarnaast zijn ratten en muizen vertegenwoordigd, terwijl ook hazen en konijnen, waar komen ze vandaan, worden gesignaleerd. Een op de wandeling gevonden konijnehol legde een onmiskenbaar getuigenis af. Opzichter C. L. van der Weele vertelde, nadat hij een eend uit het overigens schaarse prikkeldraad had gered, dat deze zomer een torenvalk had gebroed in een uilenkast. Waarschijnlijk mede naar aanleiding van de grote hoe veelheid Noorse woelmuizen. Grenzend aan de Veermansplaat is een stuk rustig ondiep water waar veel zeegras groeit en in de winter duizenden zwanen en ganzen bivakkeren. Belangrijk is de broedkolonie van de Grote Stern op de Hompelvoet. Het betreft hier ongeveer de helft van de in Nederland voorkomende belangrijk onderdeel van het uit te voeren programma. Er werd zo'n 60 km van aan gelegd waardoor zich zandruggetjes vorm den, die weer uitgroeiden tot duintjes van zo'n 3,5 tot 4 meter hoogte. De hoogste punten in dit vlakke gebied die op hun beurt ook weer beschermd dienden te wor den. De ruggetjes en duinen werden met de hand ingeplant met helm dat afkomstig was van Rijkswaterstaat en kwam uit de duinen van Ouddorp. De aanplant was zo succesvol dat Rijkswaterstaat na de winter stormen van 1975 die veel duinafslag tot gevolg hadden, weer leentjebuur kon spelen bij Domeinen. In het ingezaaide gebied van de Veer mansplaat, zo'n 200 hectare, begint zich tussen het gras hier en daar spontaan andersoortige vegetatie te ontwikkelen. Een gedeelte van de plaat, 20 hectare, werd rekening houdend met de idee van een spontane ontwikkeling niet ingezaaid. Een bijzonder geslaagde onderneming die leidde tot één van de mooiste gedeelten van het terrein. Waarschijnlijk had dit experiment geen schijn van kans gehad, wanneer de rest van de plaat niet was ingezaaid. Volgens de visie van ir. Van Nederveen zou de plaat indien niet aangeplant nu anderhalve meter onder de waterspiegel liggen. Het stuifgedeelte van de Veermansplaat is door in- en uitstuiving geworden tot een miniatuur duinlandschap waar zich f^E,Wgr~'T'r' f T flPf" dankzij de vogels en misschien ook door - t'%y, aanwezigheid van de spoelgrens een geva- rieerde flora aandient. Door eggen en ploe- v->v - gen van het zand wordt hier het stuifproces nog bevorderd. Vooral bij harde oostenwind in december en januari wordt veel zand ."T** verplaatst en het landschap ondergaat dan V-C mede door de rijsschermen veranderingen. - Tussen de helm, die hier en daar al op jWit. z'n retour is. een normale gang van zaken. waarbij andere planten veld winnen, zijn -f j-'.afo, diverse houtige gewassen aangeslagen. Voor- al wilgesoorten w.o. de oor-en de kruipwilg. V Ook de duindoorn is al van de partij. Melk- hoefblad, loogkruid en strandmelde, er is al te veel om op te noemen. Bijzonder is De drinkput voor het vee op de Veermansplaat. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 24