Het geheim van de verre, krachtige worp met een zachte krab Links: Euphorbia lathyrus. Voorgrond: Vrouwenmantel. Toorts (Verbascum), deze variëteit mee gebracht uit Engeland, met een halve meter lange toorts met gele bloemen; het zaad is overvloedig en stof fijn (paeonia). De ouderwetse Pioenroos in het voorjaar karmijn-rood. Jammer dat de bloemen maar kort duren (diameter 1015 cm). Phlox paniculata (vlambloem), de varië teit Otlev Purple (purper rood). Primula's, wit, paars en geel. Bloeien overdadig in het voorjaar. Prikneuzen (Coronaria) diep paars. Petunia's, kwistig in het rond gestrooid en om de zonnewijzer, in wit en paars en rood. Wederik (Lysimachia) met sierlijke tros sen gele bloemen, in grote bossen bij elkaar. Muurbloemen (Cheiranthus), oranje-bruin met geel. Verder de kleine botanische soort (geel). Juffertjes in 't groen (Nigella) steken op de meest onverwachte plaatsen hun kopjes uit de borders. Rode, paarse en witte Geraniums en bruingele Afrikanen geven de tuin in de zomer een kleurig aanschijn. Als bodembedekkers worden gebruikt: Ajuga (met paarse bloemetjes), Lieve Vrou- wenbedstroo, verschillende Sedum-typen, wilde Aardbeien. Verder nog Maagdepalm onder het keu kenraam, met een enkele Bluebell (scilla nutans), en Schildzaad (alyssum), hel geel in het voorjaar, later Aubretia, donker en lichtpaars. Huislook (semperinium tectorum) vormt dikke proppen op muur en op het dak van 't schuurtje. Op het grasveld zorgt een Rush (azijn- boom) voor een fijn accent met zijn ele gante bladertooi, terwijl in het vogelvij vertje de Waterpest (eloclea canadensis) de nodige zuurstof bewerkstelligt. En dan nog de struiken: Klimhortensia (hydrangéa petiolaris) tegen de zuid-west muur, een lichtrose Hortensia in een scha duwrijke hoek (samenkomst van twee mu ren), hydrangéa mariesii, met blauw-rose bloemen. Een Sneeuwbal (viburnum) en een Herst- hooi (hypericum) met gele bloemen en later rode bessen; een Vuurdoorn (pyra- cantha) in de volle zon tegen een westelijke muur. Tegen de keukenmuur een Cotoneaster met de karakteristieke rode bessen. Twee Kaardedistels, zeer decoratieve grijze planten, één meter hoog, voltooien de in drukwekkende lijst. Kent u PRANA? Nee, dit is geen plant, geen struik, noch boom. Het is een sinds kort verschijnend tijdschrift voor geestelijke verruiming en randgebieden der wetenschappen, uitgege ven bij Ankh-Hermes te Deventer, onder redaktie van prof. H. van Praag. In nummer 3, voorjaar 1976 staat een artikel van Pieter Langendijk: De proeven van Cleve, met als ondertitel: Planten leven emotioneel mee met alles wat leeft. Ik kan er niet teveel uit citeren, maar er gaat weer een geheel nieuwe wereld voor je open. Met feiten gestaafd komt het hier op neer dat een plant over grote afstand ook gevoelens en gedachten kan ontvangen en zelfs dat een plant een soort gevoelens uit kan zenden, die door andere planten of gevoelige mensen opgevangen kunnen wor den en bij een plant kan men dit aan tonen met hetzelfde elektronisch apparaat, waarmee bij de mens de huidweerstand ge meten kan worden. Het bovenstaande gelezen hebbend, kan men konstateren dat de ommuurde tuin van de heer en mevrouw Dibbits - Colen brander aan de Kaai te Veere een enorm zend- en ontvangstation moet zijn, want wie deze intieme stadstuin wel eens in volle bloei heeft mogen gadeslaan, moet wel verrukt geweest zijn van de vreugde waar mee alles zich verheft, van de zachte krach ten waarmee alles zich waarmaakt en over treft, tot verrijking van hen die er dagelijks mee verbonden zijn, maar misschien ook wel van hen, die er een enkele blik op hebben mogen slaan. En wie weet, misschien ook wel voor hen, die er geen weet van hadden, maar onbewust vreugde gevoelens opvingen want volgens Backster heeft af stand weinig invloed op deze para-normale Vijf jaar geleden werd bij de zeehengel- kampioenschappen van de Algemene Hen gelaars Bond (A.H.B.) het vissen met de zachte krab als aas verboden. Eén van de argumenten was, dat door het zoeken van krabbetjes onder de steen glooiingen en strekdammen van de kust- weringen vaak fikse schade aan de eigen dommen van rijkswaterstaat en de water schappen werd veroorzaakt. De kleine waarheid ligt altijd in het midden. Jaren achtereen was de Halsterense zeehengelclub met zachte krab als aas na tionaal kampioen geworden. Vele clubs en individuele leden beklaagden zich, dat zij tegenover dit aas ongelijke concurrentie- kansen hadden. Laten we even eerlijk zijn. De sportvissers, die in het kustgebied wonen hebben veel meer kans en tijd deze krabbetjes te gaan zoeken. Wie voor een zeehengelconcours met dit fameuze aas te voorschijn wil komen, moet de dag tevoren bij laag water een ware expeditie op touw zetten om dit aas te bemachtigen. Toe gegeven, niet elke wedstrijd-deelnemer heeft daar de tijd voor. Feit is echter, dat een zeehengelaar, die dit allemaal voor zijn sport en mogelijk succes van zijn team communicatie. Er is meer samenhang in de dingen om ons heen, dan wij meestal vermoeden. r - Enorme vijgenboom. Zouden zij die altijd beweerden dat je praten moest tegen je planten om ze tot goede prestaties te brengen, toch gelijk hebben? Voorwaarde zal natuurlijk altijd wel blijven: goede grond, goede plek, goede klimatologische omstandigheden. Mij dunkt dat je anders wel kunt praten als Brugman, zonder enig resultaat. Met dank aan de aangever Ir. Di. M. M. Soest. over heeft, al bij voorbaat een compliment verdient. Vandaar dat we een maatregel om zachte krab als wedstrijd-aas te ver bieden, in strijd met elk sportief beginsel van de onderlinge concurrentiekracht vin den. Bovendien is het met een beetje zorg en beleid beslist mogelijk zachte krab te zoeken zonder schade aan dijken en strekdammen te veroorzaken. Deze inleiding op het grote geheim, is vooral bedoeld om u te overtuigen dat de zachte krab en zelfs een stukje gewoon zeekrabbevlees een onovertroffen aassort is op zeebaars, kabeljauw, grote paling en tong, schol, bot, conger, wijting, pollak en noem maar op. Vooral de grote platvis, die op menige visdag de doorslag geeft, grijpt een stukje zachte krab of het een broodje tartaar is, dat door een moege- beulde wegwerker achter de kiezen wordt gespoeld. Teer aas. Zachte krab is een bijzonder teer aas. Wie niet al te ver van het strand moet werpen om de vis te pakken, kan het met een heel soepele worp en een paar ka toenen draadjes nog wel eens redden. De 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 14